همه چیز درباره مهاجرت به ترکیه

در یک دهه گذشته مهاجرت ایرانیان به کشور ترکیه افزایشی قابل تامل و چشمگیر داشته است. و بسیاری از افراد به دنبال آسان ترین راه مهاجرت به ترکیه هستند؛ برای دستیابی به این هدف باید روش های مهاجرت به این کشور را بشناسید و متناسب ترین روش را با توجه به شرایط خود بیابید.
عزیزانی که بدون هدف، بدون تحقیق و بدون برنامه ریزی وارد کشوری جدید یا فرهنگی تازه و قوانینی خاص می‌شوند، اذعان می‌کنند که گاهی اتفاقات بسیار ناگوار و بدی نسبت ممکن است برایشان رخ داده باشد.

به هر حال وقتی این امکان وجود دارد که با درایت، تحقیق، صبوری بیشتر و اعتماد به یک تیم مشاوره رسمی، قانونی و معتبر به اهداف والا و شرایطی بهتر دست پیدا کنید، چرا باید به کمترین‌ها و شرایط غیر قابل پیش بینی دل ببندید؟

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه در سال های اخیر به دلیل پیشرفت اقتصادی، صنعتی و …  به شدت افزایش پیدا کرده است. افزایش تقاضای مهاجرت به ترکیه از سمت کشورهای همسایه مانند ایران، روسیه ، عراق، سوریه ، البته افغانستان و … به مراتب بیشتر از سایر کشورها است.
بسیاری از این متقاضیان در پی یافتن زندگی بهتر با اهداف متفاوتی ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند. اهدافی به مانند: تحصیل در ترکیه ، اخذ شهروندی ترکیه ، ثبت شرکت ، سرمایه گذاری ، خرید ملک ، اخذ اقامت و … .

مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه شاید کلکسیونی از فرهنگ‌های متفاوت را در دل خود جای داده باشد، کشوری که هم آرزوی اروپایی شدن به تمام معنا را دارد و هم نمی‌خواهد از گذشته مذهبی و دینی و شرایط عثمانی خود دست بردارد.
مردمی که هم سنتی و مسلمان و گاهی کاملا آسیایی به نظر می‌رسند و البته اروپایی، گشوده به دنیای غرب، سرشار از رهایی ذهن و جدی در امر حقوق بشر و حقوق حیوانات و برابری زن و مرد و غیره. بنابراین نمی‌شود به خاطر ویژگی یک محله خاص در آنکارا یا استانبول، درباره همه مردم کشور ترکیه حکمی قطعی صادر کرد و مثلا نوشت: مردم ترکیه بسیار مذهبی هستند و در خانواده‌ها مردسالاری موج می‌زند!
این کار را درباره هیچ کشور و مردمی نمی‌شود انجام داد و بهتر است یک کشور را با تمام ویژگی‌ها و مختصاتش زیر ذره بین گرفت.

آشنایی با ترکیه

ترکیه Türkiye با نام رسمی جمهوری ترکیه Türkiye Cumhuriyeti، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه جای گرفته‌است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد.
ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است.

جمعیت کشور ترکیه نزدیک ۸۴ میلیون نفر (برآورد ۲۰۲۰) است، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است.
همچنین ترکیب قومی در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر اقوام و شهروندان ترکیه تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی و تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.
ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سده گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا را در دست داشته‌ است.
بزرگترین شهرهای ترکیه به ترتیب: استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا، غازی آنتپ ، آنتالیا، قونیه و کایسری هستند. بیشتر شهرهای این کشور دارای پارک‌های ملی و شهری سطح بالا هستند و همانند کشورهای غربی، هر شهر بزرگ در ترکیه دارای ناحیه تجاری است.

مهاجرت به ترکیه

جمهوری ترکیه

امپراتوری عثمانی در جنگ اول جهانی از هم پاشید و مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد. مصطفی کمال پاشا به دلیل سازماندهی مقاومت ملی علیه دول خارجی قهرمان ملی ترکیه گردید و توانست جمهوری ترکیه را در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا کند و ملقب به آتاترک شد.
وی خط لاتین را برای نوشتن زبان ترکی مرسوم کرد و اقدامات بسیاری را برای صنعتی و غربی شدن ترکیه انجام داد و دوره نوینی را در ترکیه به وجود آورد.
او نظام جمهوری ترکیه را به صورت یک جمهوری مجلس محور (پارلمانی) تأسیس کرد و با ایجاد مجلس بزرگ میهنی ترکیه، دولت را در برابر مجلس میهنی مسئول دانست.

مهاجرت به جمهوری ترکیه

حجاب در ترکیه

حجاب اسلامی در ترکیه دچار دگرگونی‌هایی شده‌است. بر اساس قوانین ترکیه، کارمندان زن در ادارات دولتی اجازه استفاده از روسری و سایر پوشش‌های مشابه را نداشتند؛ همچنین بر اساس بخشنامه‌ای تحت عنوان «نحوه پوشش در مراکز آموزش عالی ترکیه» که در سال ۱۹۹۷ میلادی صادر شده، دانشجویان دختر دانشگاه‌های دولتی اجازه استفاده از حجاب در دانشگاه‌ها را نداشتند و در سال ۲۰۰۶ این قانون برای دانشگاه‌های غیردولتی نیز لازم‌الاجرا شد.
این قانون با سر کار آمدن حزب اسلامی آک پارتی به رهبری اردوغان تغییر یافت. اکنون در این کشور حجاب «اختیاری» شده‌است و حجاب توسط بسیاری از بانوان این کشور رعایت می‌شود.

رسانه در ترکیه

صدها کانال، رادیو، روزنامه و خبرگزاری دولتی و مستقل در ترکیه وجود دارد که برخی از آن‌ها بسیار موفق بوده‌اند. برای مثال، TRT World (پخش به انگلیسی) توانسته‌است که به عنوان یک رسانه در جهان شهرت کسب کند و این کانال در تمام شبکه‌های اجتماعی پربازدید جهان حساب کاربری دارد.
در مجموع، رسانه‌های ترکیه نسبت به کشورهای منطقه خاورمیانه وضعیت آزادتر و مدرن‌تری دارند اما همچنان از نبود آزادی بیان رنج می‌برند.

گردشگری در ترکیه

گردشگری در ترکیه بخش مهمی از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد. وزارت فرهنگ و گردشگری در حال برندسازی ترکیه در جهان، از طریق تبلیغات و کار روی فرهنگ ملی کشور است.
ترکیه علاوه بر کشورهای همسایه، از کشورهای سراسر جهان گردشگر دریافت می‌کند. شمار میراث جهانی یونسکو در ترکیه به عدد 83 می‌رسد و این کشور از آثار باستانی گرفته تا طبیعت و مراکز خرید شهری‌اش، استفاده بالایی برای بهبود اقتصاد بومی می‌کند.

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه – اولین قدم

قدم اول انتخاب روشی است که از طریق آن در نظر دارید به ترکیه مهاجرت کنید. روش هایی به مانند خرید ملک، اجاره ملک، سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و … .
قرار نیست برای ابد، یک تصمیم غیر قابل بازگشت یا تغییر اتخاذ کنید اما دستکم به شما توصیه می‌کنیم برای خود یک نقشه راه نسبتا روشن و واضح انتخاب کنید.
قدم اول شاید به ظاهر ساده به نظر برسد و البته از لحاظ زمانی، کوتاه اما بسیار مهم است و تاثیر گذار. برای انتخاب مسیر مهاجرت به ترکیه عجله نکرده و تحقیق کنید.

داده ها نشان می دهد که در میان کلان شهرها استانبول با ۲۰۲۰۰۰ نفر بیشترین آمار پذیرش مهاجرت به ترکیه را داشته است. در مقام دوم پایتخت ترکیه یعنی شهر آنکارا مقصد ۷۱۳۳۷ نفر مهاجر بوده است.
البته آنکارا را می‌توان مقصد بسیاری از مهاجرانی دانست که تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده‌اند و پس از آن شهر مدیترانه آنتالیا قرار دارد که ۳۶.۶۷۴ مهاجر وارد این شهر شدند.
مهم نیست که اهل کجا باشید یا چرا به ترکیه آمده اید، در مرحله اول به یک گذرنامه معتبر از کشور مبدا خود نیاز دارید. گذرنامه شما باید حداقل ۹۰ روز از اعتبارش باقی مانده باشد. حتی در صورتی که گذرنامه شما ۶ ماه از اعتبارش مانده باشد به شما توصیه می کنیم که قبل از سفر خود به ترکیه نسبت به تمدید آن اقدام کنید و سپس به ترکیه سفر کنید.

مهاجرت به ترکیه
مدارک گرفتن اقامت ترکیه

انواع و اقسام روش‌های مهاجرت در ترکیه مقابل یک مهاجر برای انتخاب به چشم می‌خورد:

  • مهاجرت به ترکیه از طریق کار
  • مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل
  • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری
  • مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج
  • مهاجرت به ترکیه با خرید ملک
  • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری 250 هزار دلاری و اخذ شهروندی

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق کار در ابتدا باید بدانند با توجه به اینکه زبان رسمی مردم ترکیه، ترکی استانبولی است تسلط به زبان ترکی استانبولی از جمله پیش نیازهای اصلی برای استخدام توسط کارفرمایان ترک است.
کلیه دانشجویان در حال تحصیل نیز تنها با ارائه مجوز کاری مجاز به کار پاره وقت در این کشور هستند.
جالب است بدانید نرخ بیکاری کشور ترکیه در حدود ۱۱ درصد است و این عدد در مقایسه با کشورهایی مثل آلمان و اتریش که زیر 5 درصد آمار بیکاری دارند نشان از وضعیت نامساعد اشتغال در این کشور دارد.

مسئولان ترکیه در سال های اخیر بسیاری از محدودیت ها را در رابطه با توسعه سرمایه گذاری‌های خارجی در این کشور از بین برده و یک محیط تجاری دوستانه را ارائه کرده‌اند.
نظام اقتصادی ترکیه بین سرمایه گذاران خارجی تبعیض قائل نمی شود و با همه آنها به صورت برابر رفتار می‌کند.بنابراین ترکیه به خانه ای برای بیش از ۳۳۰۰۰ شرکت که توسط شهروندان خارجی ثبت گردیده تبدیل شده است.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که به شدت به نیروی سرمایه‌گذار در این کشور نیازمند است. یکی از بهترین روش های اخذ اقامت دائم کشور ترکیه، خرید ملک در این کشور است. دولت ترکیه از سالیان گذشته در فکر ایجاد شهرک‌ها، برج‌ها، آپارتمان‌ها و سایر املاکی است که افراد بتوانند با خرید ملک در ترکیه، اقامت خود را دریافت کنند.

در صورتی که متقاضی خرید ملک در ترکیه بتواند در ترکیه به میزان مبلغ دویست و پنجاه هزار دلار، ملک خریداری کند، می‌تواند شهروندی و تابعیت کشور ترکیه را دریافت کند. همچنین با سرمایه گذاری یکصد هزار دلاری میتواند کارت فیروزه ای یا تورکواز دریافت کند.
روش های دیگری نیز برای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه وجود دارد، همچون ثبت شرکت و اخذ اقامت کاری در این کشور که فرد می تواند پس از ۵ سال، تابعیت کشور ترکیه را دریافت کند.

از دیگر روش های اخذ تابعیت ترکیه، سپرده گذاری در بانک های این کشور است. در این برنامه، فرد متقاضی می بایست 500 هزار دلار را در بانک های کشور ترکیه سپرده گذاری نماید و پس از 3 سال می تواند پول خود را برداشت نماید.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

معایب و مزایای زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگری از جمله آلمان، فرانسه، کانادا و یا انگلیس بسیار پایین تر است. به هنگام زندگی و تحصیل در کشور ترکیه امکان انجام کار دانشجویی برای پوشش بخشی از هزینه‌های تحصیل و یا زندگی برای شما وجود دارد.
نزدیک بودن اقلیم و فرهنگ شهروندان ترکیه با ایرانیان موجب می‌شود تا به عنوان یک دانشجوی بین المللی، به سرعت با شرایط زندگی در ترکیه هماهنگ شده و احساس راحتی کنید.

شما می توانید با مدارک دانشجویی، کاری و یا حتی پاسپورت یک حساب بانکی بین المللی در کشور ترکیه باز کرده و از مزایای متنوع آن از جمله امکان خرید اینترنتی از وب سایت های خارجی، رزرو بلیط پرواز و هتل خارجی، خرید حضوری ارزی از فروشگاه ها و دریافت ارز از دستگاه های ATM، برخوردار شوید. یکی از مزایای چشمگیر زندگی در ترکیه، دسترسی راحت درون شهری و برون شهری به واسطه وجود انواع وسایل نقلیه است.

برای مثال، استانبول که اندازه آن در حدود دو برابر تهران است، از انواع منو ریل، ترولی، مترو، اتوبوس، کشتی، تاکسی و فرودگاه های بین المللی و پروازهای هوایی برخوردار است.
به دلیل تنوع روش ها و مسیرهای حمل و نقل، هیچوقت برای جا به جایی در مسیرهای کوتاه یا بلند به مشکلی برخورد نخواهید کرد.

مهاجرت به استانبول
مهاجرت به استانبول

معایب کشور ترکیه واقعا تا حدود زیادی سلیقه‌ای است، ممکن است یک مشکل برای یک مهاجر ایرانی رخ داده باشد و دیگران هرگز این تجربه بد را نداشته باشند.
هزینه بالای بنزین، نرخ بالای مالیات، امکان دزدی در برخی از نقاط شهر، وجود سانسور و فیلترینگ اینترنتی، بی اعصاب بودن راننده ها خصوصاً راننده های تاکسی و شلوغی و ترافیک خیابان‌ها شاید بخشی از این معایب باشند اما هیچکدام از آنها الزاما قطعی و رایج نیستند.

مهاجرت به ترکیه

سوالات متداول