همه چیز درباره مهاجرت به ترکیه

در این روزها که بازار مهاجرت ایرانیان به کشورهای دیگر بسیار داغ شده است، یکی از کشورهای اصلی برای مقصد ایرانیان، کشور ترکیه است. کشوری که در نزدیکی ایران است و با داشتن فرهنگی آسیایی اروپایی، گزینه مناسبی برای مهاجرت به نظر می‌رسد. کشوری با شرایط آب و هوایی مشابه ایران که می‌تواند به دلیل همین مشابهت‌ها، سختی‌های مهاجرت را کاهش دهد و گزینه مناسبی به نظر برسد.

علاوه بر این شباهت‌ها، این کشور به دلیل داشتن شرایط ساده‌تر نسبت به کشورهای دیگر، توانسته است از محبوبیت بیشتری برای مهاجرت در بین ایرانیان برخوردار شود. اگر این روزها به مهاجرت فکر می‌کنید و هنوز کشوری را به عنوان مقصد خود انتخاب نکرده‌اید، می‌توانید با خواندن این مطلب مهاجرت به ترکیه را جزئی از گزینه‌های خود قرار دهید. همچنین اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید و به دنبال داشتن اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تری برای مهاجرت هستید، خواندن این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

در این مطلب از برخی از شرایط، روش‌ها و هزینه‌های مهاجرت به کشور ترکیه سخن به میان آورده شده است. نکاتی که با استفاده از آن‌ها بتوان فرآیند سخت و پیچیده مهاجرت را ساده‌تر کرد. امید است پس از خواندن آن بتوانید انتخاب مناسبی را برای مهاجرت خود داشته باشید.

به هر حال وقتی این امکان وجود دارد که با درایت، تحقیق، صبوری بیشتر و اعتماد به یک تیم مشاوره رسمی، قانونی و معتبر به اهداف والا و شرایطی بهتر دست پیدا کنید، چرا باید به کمترین‌ها و شرایط غیر قابل پیش بینی دل ببندید؟

مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه در سال های اخیر به دلیل پیشرفت اقتصادی، صنعتی و …  به شدت افزایش پیدا کرده است. افزایش تقاضای مهاجرت به ترکیه از سمت کشورهای همسایه مانند ایران، روسیه ، عراق، سوریه ، البته افغانستان و … به مراتب بیشتر از سایر کشورها است.
بسیاری از این متقاضیان در پی یافتن زندگی بهتر با اهداف متفاوتی ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند. اهدافی به مانند: تحصیل در ترکیه ، اخذ شهروندی ترکیه ، ثبت شرکت ، سرمایه گذاری ، خرید ملک ، اخذ اقامت و … .

آیا مهاجرت به ترکیه خوب است؟ چرا به ترکیه مهاجرت کنیم؟

در پاسخ به سوال، آیا ترکیه برای زندگی مناسب است؟ می بایست ابتدا هدف از مهاجرت مشخص شود. همه افرادی که می خواهند مهاجرت نمایند، هدف رفاه بیشتر و امنیت بالا را دنبال می کنند یعنی همه افراد با مهاجرت به فکر بهتر کردن اوضاع زندگی خود هستند.

قطعا زندگی در ترکیه مزایای بسیاری را برای متقاضیان به همراه دارد. به دلیل ارتباط کشور ترکیه با بازار جهانی، اقتصاد و رفاه در این کشور بسیار مناسب می باشد. اما آیا ترکیه مقصد نهایی خوبی برای مهاجرت است. به طبع زندگی و کار در ترکیه نسبت به کشورهای مطرح اروپایی و آمریکایی، از سطح پایینی برخوردار می باشد. به طور کلی می توان این گونه گفت که ترکیه برای شروع مهاجرت مقصد بسیار خوبی است و به واسطه موقعیت استراتژی که دارد می تواند پلی مناسب برای رسیدن به کشورهای مطرح دنیا باشد.

بهترین شهر برای مهاجرت به ترکیه

کلانشهر استانبول ( به ترکی: İstanbul ) قلب کشور ترکیه و پرجمعیت‌ترین شهر آن است. این کلانشهر بزرگ با جمعیت حدودی 15 میلیون نفر در شمال غرب کشور ترکیه قرار گرفته است. در شمال این شهر دریای سیاه و در جنوب این شهر دریای مرمره قرار دارد.

رودخانه‌ای از میان این شهر عبور می‌کند و دریای سیاه را به دریای مرمره متصل می‌کند. این رودخانه تنگه بُسفُر (Bosphorus) نام دارد و ترک‌‌ها به آن استانبول بوغازی (به معنای تنگه استانبول یا گلوی استانبول) می‌گویند. این رود زیبا شهر استانبول را به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم می‌نماید. قسمت غربی این شهر قسمت اروپایی استانبول و قسمت شرقی این شهر قسمت آسیایی استانبول نام دارد.

شرایط مهاجرت به ترکیه

با تمامی نکاتی که بیان کردیم، باید بدانید که ترکیه نیز شرایطی را برای پذیرش مهاجران خود دارد. درست است که این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی، سخت‌گیری کمتری را دارد اما به هرحال، شرایطی مختص خود را نیز دارد که برای مهاجرت لازم است تا از آن‌ها آگاهی کافی را داشته باشیم.

برخی از این شرایط در بین تمامی روش‌های مهاجرت به کشور ترکیه یکسان است و برخی دیگر برای هر روش مهاجرتی متفاوت است. در صورتی که روش مهاجرت خود را انتخاب کرده‌اید یا به دنبال آن هستید تا با دانستن شرایط مهاجرت، روش مهاجرت خود را انتخاب کنید، همراه ما باشید.

نکته اول در مهاجرت به کشور ترکیه

نکته اول در مهاجرت به کشور ترکیه، این است که بدانید زبان رسمی این کشور، ترکی استانبولی است. شما برای زندگی کردن در ترکیه لازم دارید تا بتوانید به زبان رسمی این کشور صحبت کنید. حتی اگر در دانشگاهی با زبان انگلیسی تحصیل کنید، باز شما نیاز به ارتباطات اجتماعی دارید. پس اگر قصد جدی برای مهاجرت به ترکیه را دارید، یاد گرفتن زبان استانبولی را در دستور کار اصلی خود قرار دهید.

با توجه به اینکه ترکیه کشوری است که طی سال‌های اخیر مهاجران زیادی را به خود راه داده‌ است، هم اکنون برخی شرایط سنی را برای انواع مختلف مهاحرت گذاشته است. لازم است تا پیش از اقدام و انتخاب روش مهاجرت خود، از طریق شرکت‌های مهاجرتی از قوانین به روز این موارد آگاه شوید.

داشتن پاسپورت ترکیه : مهمترین نکته برای مهاجرت ترکیه

و مهمترین نکته برای مهاجرت ترکیه، مانند هر مهاجرتی دیگری، داشتن پاسپورت معتبر است. برای کشور ترکیه شما لازم است تا پاسپورتی با حداقل اعتبار یک سال و نیم داشته باشید.

در مرحله آخر لازم است تا روش مورد نظر خود را برای مهاجرت انتخاب کنید. روش مهاجرتی شما، شرایط دیگری که لازم دارید را برای شما مشخص می‌کند. در ادامه می‌توانید انواع روش‌های ممکن برای مهاجرن به نرکیه را ببینید.

روش‌ها مهاجرت به ترکیه

برای مهاجرت به ترکیه، مانند تمام کشورهای دیگر، روش‌های بسیاری وجود دارد. در صورتی که به دنبال مهاجرت کردن باشید، باید ابتدا بدانید که از چه طریقی می‌خواهید مهاجرت کنید. البته در کنار آن لازم است تا بدانید کشوری که قرار است به آن مهاجرت کنید، تحت چه شرایطی، مهاجر می‌پذیرد.

در کشور ترکیه روش‌های بسیاری برای پذیرش مهاجر وجود دارد. اداره مهاجرت این کشور، روش‌هایی را برای پذیرش مهاجر به ترکیه اعلام کرده است. روش‌هایی که پرمخاطب‌ترین و بهترین گزینه‌های آن را در ادامه با هم خواهیم خواند:

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از متداول‌ترین روش‌های مهاجرت به کشور ترکیه، خرید ملک در ترکیه است. این روش برای افرادی که هزینه لازم را دارند، گزینه بسیار مناسبی است. زیرا برخلاف تمام گزینه‌های دیگر نیازی به رقابت با افراد دیگر نیست و شما تنها نیاز دارید تا هزینه لازم برای خرید ملک را داشته باشید. البته در این مراحل شما می‌توانید با کمک گرفتن از شرکت‌های مهاجرتی که در این زمینه در حال قعالیت هستند، با اطمینان بیشتری مهاجرت به ترکیه با خرید ملک را پیش ببرید.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

یکی از روش‌های دائمی برای مهاجرت به سراسر دنیا، مهاجرت کاری است. این گزینه در بین روش‌های مهاجرت به کشوری مانند ترکیه نیز جز گزینه‌های اصلی محسوب می‌شود. مهاجرت به ترکیه برای کار، قوانین خاص خودش را دارد. البته پیش از هرچیزی نیاز است تا شما بدانید که برای چه کاری و چه شغلی قصد مهاجرت را دارید. پس از آن با کارفرمایان ترکی ارتباط برقرار کنید و در مصاحبه‌ها خود را به خوبی به آن‌ها نشان دهید. حال لازم است تا تلاش کنید و بتوانید با کارفرما به توافق برسید و پس از آن به دنبال کارهای خود برای دریافت ویزای کاری باشید.

مهاجرت به ترکیه برای تحصیل، نحوه مهاجرت تحصیلی به ترکیه

اصلی‌ترین دلیل ایرانیان برای مهاجرت به اقصی نقاط دنیا، مهاجرت تحصیلی است. نوعی از مهاجرت که اگر بتوان به خوبی از شرایط آن اگاهی پیدا کرد، حتی می‌توان هزینه‌های ان را به صفر رساند. ترکیه یکی از آن کشورهایی است که امکان تحصیل را به صورت رایگان در اختیار مهاجران خود قرار می‌دهد.

البته لازم است بدانید که تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی و استانبولی امکان پذیر است اما دانشکده‌های انگلیسی زبان ممعمولا خصوصی هستند و هزینه دریافت می‌کنند. به هرحال شما در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید، پیش از هرچیزی باید بتوانید از دانشگاه و رشته مورد نظر خود، پذیرش دریافت کنید.

در آینده یک مطلب در مورد بهترین رشته ها برای مهاجرت ترکیه و تحصیل در آن ارائه خواهیم کرد.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

 یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این کشور است. البته سرمایه گذاری می‌تواند گزینه مناسبی برای مهاجرت به هر کشوری باشد اما این روش در تمام کشورها به سادگی کشور ترکیه نیست.

در دیگر کشورها، برای مهاجرت از این طریق با دردسرهای بسیاری روبه‌رو هستید. دردسرهایی که در ترکیه بسیار کمتر است. در این کشور برای این نوع از مهاجرت لازم است تا چیزی در حدود یک تا دو میلیون لیر هزینه کنید، 5 بومی ترکی استحدام کنید، حق بیمه و مالیات را پرداخت کرده و چندسالی را صبر کنید. به این ترتیب پس از آن که شرکت شما فوایدی را برای این کشور داشته باشد، شما هم به سود و سرمایه خود می‌رسید. البته برای رسیدن به تمامی این نکات لازم است تا تحقیقات بسیاری انجام دهید و از شرکت‌های مهاجرتی که در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت می‌کنند، کمک بگیرید. به این ترتیب می‌توانید مهاجرنی ساده را از طریق سرمایه گذاری تجربه کنید!

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

یک راه دیگر برای اینکه بتوانید به ترکیه مهاجرت کنید، ازدواج با یک شهروند ترکیه است. البته به یاد داشته باشید که همسر شما نباید پناهنده باشد. با ازدواج با شهروند ترکی، پس از 3 تا 5 سال می‌توانید در خواست اقامت دائم در این کشور را داشته باشید.

پس از خواندن این روش‌ها، لازم است تا گزینه‌هایی که برای مهاجرت شما ممکن است را انتخاب کنید. پس از آن که گزینه‌های مدنظر خود را یافتید، نوبت آن است که شرایط هریک از آن‌ها را به خوبی بررسی کنید و به دنبال بهترین روش برای خود بگردید. ضمنا شرایطی که را که در بالاتر برای شما بیان کردیم در نظر بگیرید. با تطبیق این موارد امید است بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

هزینه مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به تمامی کشورهای دنیا، هزینه‌های خاص خودش را دارد. البته این مورد برای ترکیه کمتر از دیگر کشورها است و همین موجب استقبال از این کشور شده است. البته این هزینه‌ها با توجه به روش انتخابی شما برای مهاجرت و سبک زندگی‌تان، می‎‌تواند متفاوت باشد. همچنین باید بدانید که شهرهای مختلف ترکیه، هزینه‌های متفاوتی را دارند. در صورتی که قصد مهاجرت به استانبول را دارید، باید بدانید که این شهر، گران‌ترین شهر ترکیه برای زندگی است.

اما با همه این نکات باید بدانید که هزینه متوسط ماهیانه زندگی در ترکیه، چیزی در حدود 800 تا 2000 لیر است. هزینه‌ای که می‌تواند نسبت به شرایط زندگی هر فردی، حتی بیشتر یا کمتر نیز بشود.

معایب و مزایای زندگی در ترکیه

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگری از جمله آلمان، فرانسه، کانادا و یا انگلیس بسیار پایین تر است. به هنگام زندگی و تحصیل در کشور ترکیه امکان انجام کار دانشجویی برای پوشش بخشی از هزینه‌های تحصیل و یا زندگی برای شما وجود دارد.
نزدیک بودن اقلیم و فرهنگ شهروندان ترکیه با ایرانیان موجب می‌شود تا به عنوان یک دانشجوی بین المللی، به سرعت با شرایط زندگی در ترکیه هماهنگ شده و احساس راحتی کنید.

شما می توانید با مدارک دانشجویی، کاری و یا حتی پاسپورت یک حساب بانکی بین المللی در کشور ترکیه باز کرده و از مزایای متنوع آن از جمله امکان خرید اینترنتی از وب سایت های خارجی، رزرو بلیط پرواز و هتل خارجی، خرید حضوری ارزی از فروشگاه ها و دریافت ارز از دستگاه های ATM، برخوردار شوید. یکی از مزایای چشمگیر زندگی در ترکیه، دسترسی راحت درون شهری و برون شهری به واسطه وجود انواع وسایل نقلیه است.

برای مثال، استانبول که اندازه آن در حدود دو برابر تهران است، از انواع منو ریل، ترولی، مترو، اتوبوس، کشتی، تاکسی و فرودگاه های بین المللی و پروازهای هوایی برخوردار است.
به دلیل تنوع روش ها و مسیرهای حمل و نقل، هیچوقت برای جا به جایی در مسیرهای کوتاه یا بلند به مشکلی برخورد نخواهید کرد.

معایب کشور ترکیه واقعا تا حدود زیادی سلیقه‌ای است، ممکن است یک مشکل برای یک مهاجر ایرانی رخ داده باشد و دیگران هرگز این تجربه بد را نداشته باشند.
هزینه بالای بنزین، نرخ بالای مالیات، امکان دزدی در برخی از نقاط شهر، وجود سانسور و فیلترینگ اینترنتی، بی اعصاب بودن راننده ها خصوصاً راننده های تاکسی و شلوغی و ترافیک خیابان‌ها شاید بخشی از این معایب باشند اما هیچکدام از آنها الزاما قطعی و رایج نیستند.

مهاجرت برنامه نویس به ترکیه

به صورت کلی کشور ترکیه برای مهاجرت برنامه نویس ها به صورت کوتاه مدت انتخاب بدی نیست، شما درآمد متوسط نسبتا خوبی خواهید داشت و چون از لحاظ فرهنگی کشور ترکیه به ایران نزدیک هستش، دچار پدیده ترک خوردگی فرهنگی نمیشین ! دسترسی به اطلاعات و سرویس های بین المللی خواهید داشت و حداقل آب و برق و گازتون قطع نمیشه ! همینطور اگه میخواید به صورت فریلنس توی سایت های مثل آپ ورک کار کنید هم بعد از گرفتن اقامت میتونین حساب بانکی باز کنید و به صورت کلی یک هویت رسمی و بین المللی داشته باشید که به شما کمک میکنه تا بعدا بتونید خیز بردارید برای مهاجرت به کشور های پیشرفته تر.

مهاجرت به ترکیه برای افغانها

به نقل از خبرگزار ایسنا: ترکیه با به‌روزرسانی مقررات سفر به این کشور، محدودیت‌هایی را برای سفر اتباع افغانستان به این کشور تعیین کرد.

به گزارش ایسنا، بنا بر بخشنامه‌ای که تازگی به‌دست دفاتر خدمات مسافرت جهانگردی و هواپیمایی کشور رسیده است، ترکیه با به‌روزرسانی مقررات سفر  به این کشور اعلام کرد: تا اطلاع ثانوی پذیرش مسافران با تابعیت افغانستانی برای انجام سفر به کشور ترکیه امکان‌پذیر نیست.

ترکیه به تازگی در بخش‌هایی از مرز زمینی مشترک با ایران، دیوار کشیده است که بنا بر اعلام دولت این کشور، بخشی از هدف این دیوارکشی،  مقابله با مهاجرت روزافزون افغان‌ها از مرز ایران است.

خلاصه نکات مهم مهاجرت ترکیه

اگر در خواندن مطلب ما را همراهی کرده باشید، هم اکنون به خوبی با شرایطی که برای مهاجرت به ترکیه برقرار است آشنا شده‌اید. این کشور مهاجرپذیر، در سال‌های اخیر توانسته است ایرانیان زیادی را برای مهاجرت به خود جذب کند.

مهاجرتی که به دلایل بسیاری چون نزدیک بودن جغرافیایی این کشور، نزدیکی فرهنگی و آداب و رسوم، هزینه‌های معقول‌تر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، روش‌های متنوع‌تر و ساده‌تر برای مهاجرت، شرایط زندگی مناسب و رفاه کافی و موارد بسیار دیگری صورت می‌گیرد.

ارکیده: بهترین مشاور مهاجرت به ترکیه

مواردی که به طور مفصل در این مطلب به آن‌ها پرداختیم. حال با دانستن تمامی این موارد امکان انتخاب راه و روش مهاجرت بسیار ساده‌تر است. البته به یاد داشته باشید حتی در صوری که به نتیجه دلخواه رسیدید و گزینه مناسبی را برای مهاجرت انتخاب کردید، باز بهتر است تا با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

مشورت با افراد متخصص در هر زمینه‌ای می‌تواند راه رسیدن به مقصد را بسیار ساده‌تر کند.

البته در مقوله در مهاجرت کردن این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. زیرا مسیری که پیش روی افراد برای مهاجرت است، مسیری ناشناخته و پیچیده است. امید است با خواندن این مطلب توانسته باشید، بخشی از پیچیدگی این مسیر را برای خود کم کنید و انتخاب خوبی را داشته باشید.

مهاجرت به ترکیه

سوالات متداول