شهروندی ترکیه و راه‌های اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه 2022

6
شهروندی ترکیه
شهروندی ترکیه

اگر از افرادی باشید که ترکیه را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب کرده‌اند، حتما درباره چگونگی اخذ شهروندی ترکیه نیز تحقیقاتی داشته‌اید. پس از آن که مهاجرت کردید و ساکن ترکیه شدید، شما می‌توانید به طریق‌های مختلفی به دنبال دریافت و اخذ شهروندی ترکیه خود باشید. این امر کاری سخت و پیچیده نیست اما مانند هر کار دیگری نیازمند رعایت اصولی است.

دانستن برخی نکات، به افراد کمک بسیاری می‌کند. این نکات می‌تواند افرادی که را که به دنبال گرفتن شهروندی خود در این کشور هستند را یاری کند تا سریع‌تر به آن دست پیدا کنند. البته باید بدانید که این موضوع، ممکن است زمان زیادی را ببرد و نیازمند صبوری شما باشد.

اگر شما هم نیاز دارید تا درباره این موضوع اطلاعاتی را کسب کنید، خواندن این مطلب می‌تواند شما را در رسیدن به جواب سوالاتتان یاری کند. امید است تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید و بتوانید جواب سوال‌های خود را به دست آورید. به این ترتیب بتوانید مسیری ساده‌تر و راحت‌تر را برای اخذ کارت شهروندی ترکیه، پیش بگیرید.

فهرست محتوا پنهان

مزایا شهروند ترکیه بودن و دریافت پاسپورت ترکیه

پیش از آن که اقدام به دریافت شهروندی ترکیه را داشته باشید، لازم است تا با مزایای آن آشنا شوید. شاید این مزایا آنقدر برای شما کاربردی باشند که نیاز باشد برای آن سریع‌تر اقدام کنید. همچنین ممکن است با خواندن این مزایا متوجه شوید که این موارد کاربردی برای شما ندارند و از اقدام به دریافت آن منصرف شوید.

مزایا شهروند ترکیه بودن و دریافت پاسپورت ترکیه عبارت‌اند از:

 1. با داشتن پاسپورت کشور ترکیه، بدون اخذ ویزا اجازه سفر به 72 کشور دنیا را دارید. البته مدت زمان این سفر می‌تواند بین 30 تا 90 روز متغیر باشد.
 2. همچنین دارندگان این پاستورت امکان آن را دارند که با ورود به 42 کشور، ویزای خود را در فرودگاه مقصد دریافت نمایند.
 3. ضمنا با داشتن شهروندی کشور ترکیه می‌توانید از بیمه رایگان این کشور بهره‌مند شوید.
 4. همچنین امکان مشغول شدن به بسیاری از کارها و فعالیت‌های مختلف، برای افرادی که دارای کارت شهروندی از کشور ترکیه هستند، فراهم می‌شود.
 5. بهره‌مندی از برنامه‌های بازنشستگی دولت ترکیه برای شهروندان خود
 6. داشتن حق رای انتخاباتی
 7. استفاده از یکی از 30 گذرنامه برتر دنیا
 8. دیگر برای شما حداقل مدت اقامت مطرح نیست!
 9. به دلیل داشتن فرهنگ مشابه بین ایران و ترکیه، این کشور گزینه بسیار مناسبی برای ایرانیانی است که به دنبال دریافت تابعیت دوم برای خود هستند.
 10. ترکیب سنت و مدرنیته در کشور ترکیه، ازمزایای دیگر اسن کشور است که آن را برای ایرانیان گزینه بسیار مناسبی قرار می‌دهد.

مزایای بسیار دریافت شهروندی از کشور ترکیه

به طور خلاصه، شما به عنوان یک ایرانی که هم اکنون دارای محدودیت‌های بسیاری برای ارتباط با دیگر کسورهای دنیا است، در صورتی که بتوانید شهروندی ترکیه را اخذ نمایید، خیلی از این محدودیت‌ها را ندارید. چه برای سفر و چه در تجارت مشکلات بسیار کمتری را برای ارتباط با دیگر کشورهای دنیا متحمل می‌شوید و به راحتی می‌توانید زندگی خود را به عنوان یک شهروند ترک سروسامان دهید.

برای اخذ تابعیت ترکیه ، همچون سایر کشورها فرد متقاضی باید حائز شرایط خاصی باشد. یک تبعه‌ی خارجی از طرق مختلفی می‌تواند حق شهروندی دریافت کند.

راه‌های اخذ شهروندی ترکیه

برای گرفتن شهروندی ترکیه، روش‌های بسیاری وجود دارد. روش‌هایی که اصلی‌ترین آن برای متولدین این کشور است. نوزادانی که در این کشور از پدر و مادر ترک، متولد می‌شوند، از همان ابتدا، شهروند ترکیه محسوب می‌شوند. اما برای افراد دیگر هم راه‌هایی وجود دارد. افرادی که در این کشور متولد نشده‌اند و پدر و مادر ترک نیز ندارند، می‌توانند با روش‌هایی شهروندی خود را برای ترکیه را اخذ کنند. در ادامه به برخی از این روش‌ها می‌پردازیم.

شهروندی با سرمایه گذاری بر روی املاک و مستغلات

یکی از روش‌های دریافت کردن کارت شهروندی از کشور ترکیه، سرمایه گذاری در این کشور است. در صورتی که مشکل مالی نداشته باشید، با سرمایه گذاری در حدود 250 هزار دلار می‌توانید شهروند ترکیه شوید. تمامی اتباع خارجی، می‌توانند با استفاده از این روش، به یکی از شهروندان ترکیه تبدیل شوند و پاسپورت ترکیه را دریافت نمایند.

شهروندی ترکیه با خرید ملک

خرید ملک و خانه در ترکیه روش دیگری است که با استفاده از آن، می‌توان در ترکیه به شهروند رسمی تبدیل شد. خرید خانه در ترکیه یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای افرادی است که نمی‌توانند از طریق کار یا روشی دیگر، شهروندی کشور ترکیه را اخذ نمایند. البته به یاد داشته باشید که در صورتی که زیر 250 هزار دلار خرید نمایید، تنها اقامت ترکیه را دریافت می‌کنید و شهروند ترکیه نمی‌شوید.

شهروندی ترکیه از طریق کار

برای اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق کاری، لازم است تا خود کارآفرین باشید. در این روش نیاز است تا شما به عنوان یک تبعه خارجی، 5 شهروند ترک را برای 5 سال استخدام کنید. در انتهای این 5 سال شما می‌توانید درخواست اخذ کارت شهروندی کشور ترکیه را بدهید.

شهروندی کشور ترکیه با اتمام تحصیل در این کشور

در صورتی که بتوانید تحصیلات خود را در کشور ترکیه به اتمام برسانید و توانایی‌های خود را اثبات کنید، ممکن است بتوانید که شهروندی این کشور را دریافت نمایید. برای این امر لازم است تا با یکی از شرکت‌های مخصوص این مورد مشورت نمایید تا شما را به درستی راهنمایی کنند.

دریافت کارت شهروندی ترکیه با اتمام تحصیل

شهروندی ترکیه با دریافت تابعیت ترکیه توسط یکی از آشنایان درجه یک

در صورتی که یکی از آشنایان درجه یک شما توانسته باشد تابعیت و کارت شهروندی کشور ترکیه را دریافت نماید، شما نیز این شانس را دارید تا با استفاده از نسبت فامیلی خود بتوانید شهروند ترکیه شوید و کارت شهروندی خود را اخذ نمایید.

شهروندی ترکیه از طریق تولد

بدنیا آمدن فرزند از پدر و مادر ترک منجر به تابعیت ترکیه می‌گردد.

شهروندی ترکیه از طریق ازدواج

روش دیگر اخذ تابعیت ترکیه، از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه میباشد. باید به خاطر داشته باشید که در این روش شما بلافاصله شهروندی ترکیه را دریافت نمی‌دارید. بلکه بعد از گذشت سه سال از زمان ازدواجتان می‌توانید درخواست تابعیت ترکیه دهید.

در این روش هنگام بررسی درخواست متقاضی این موارد را در نظر میگیرند :

 • این ازدواج بایستی  حقیقی بوده و در محیط خانوادگی تداوم داشته باشد.
 • این ازدواج به کسی یا جایی آسیب نرساند.
 • نباید منجر به اختلال در امنیت ملی و نظم عمومی گردد.

اتباع خارجی که در زمینه‌های مختلف از جمله فرهنگی، هنری، ورزش، علمی و … خدمات برجسته‌ای به کشور ترکیه انجام داده اند، در صورت صلاحدید مقامات مربوطه میتوانند شهروندی ترکیه دریافت کنند.

اخذ شهروندی ترکیه با ایجاد  کسب و کار

یکی دیگر از راه‌های اخذ شهروندی ترکیه ایجاد کسب و کار و سرمایه گذاری در ترکیه است. در صورتیکه تبعه‌ی خارجی 5 شهروند ترک را به مدت 5 سال استخدام کرده باشد، می‌تواند بعد از پایان 5 سال تقاضای دریافت تابعیت ترکیه کند.

مراحل اخذ شهروندی  ترکیه از طریق سرمایه گذاری

 1. افتتاح حساب بانکی :  باید بنام سرمایه گذار باشد.
 2. اشکال مختلف سرمایه گذاری در ترکیه : خرید ملک ، سپرده‌ی نقدی ، اوراق قرضه ، خرید سهام
 3. تقاضای اجازه‌ی اقامت : متقاضیان شهروندی ترکیه بایستی اجازه‌ی اقامت داشته باشند.
  در طول این مدت افرادی که اجازه‌ی اقامت دریافت کرده‌اند به هر اندازه‌ای که بخواهند می‌توانند خارج از ترکیه حضور داشته باشند.
 4. تقاضای شهروندی ترکیه : بلافاصله بعد از گرفتن اجازه‌ی اقامت، می‌توانید درخواست شهروندی ترکیه را بدهید.
  در مدت زمان اخذ شهروندی ترکیه الزامی به حضور شما در ترکیه نیست.

مدارک لازم برای درخواست شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری

 • فرم درخواست
 • مدارک شناسایی مربوط به کشوری که تبعه‌ی آن هستید.( پاسپورت، کارت ملی، برگه‌ی تولد، شناسنامه و…)
 • برای هر یک از اعضاء خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال ) چهار قطعه عکس پرسنلی
 • ویزای توریستی و یا اجازه‌ی اقامت
 • در صورت داشتن همسر و فرزندان زیر 18 سال مدارک شناسایی هر کدام به همراه مدارک رسمی لازم برای اثبات روابط خانوادگی (ترجمه ی سند ازدواج و گواهی تولد از کنسولگری)
 • اگر همسر و فرزندان شهروند ترکیه هستند کارت کیملیک (کارت شناسایی) و آدرس اقامت
 • قبض پرداخت هزینه‌های درخواست
 • گزارش اکسپرتیز یا ارزش گذاری
 • دِکونتی که نشان دهنده‌ی پرداخت وجه به ارزش 250 هزار دلار می‌باشد.
 • تاپو (سند) و یا تعهد محضری برای خرید ملک

سایر روش‌های اخذ پاسپورت ترکیه

برای سایر انواع درخواست‌ها برای شهروندی ترکیه، بایستی از طریق کنسولگری در خارج از کشور و یا فرمانداری محل سکونت خود در ترکیه اقدام کنید. مدارک لازم برای ارائه با توجه به شرایط شما و نوع درخواست شما متغیر خواهد بود.

شرایط اخذ شهروندی ترکیه

برای دریافت کارت شهروندی ترکیه شما لازم است تا بتوانید دولت را متفاعد کنید. البته باید بدانید که پیش از اقدام، اصلا امکان دریافت شهروندی از ترکیه برای شما وجود دارد یا خیر. قوانین کشور ترکیه شرایطی را برای دریافت کارت شهروندی برای اتباع دیگر کشورها، وضع کرده است. شرایطی که در ادامه با هم خواهیم خواند:

 1. داشتن سن بالای 18 سال
 2. 5 سال سکونت در ترکیه به طوری که حداقل 180 روز از هر سال را در این کشور زندگی کرده باشد. (لازم است متقاضی اسنادی را در این باره ارائه کند.)
 3. داشتن سلامت جسمی و روانی کامل
 4. عدم ابتلا به بیماری‌های خطرناک برای جامعه
 5. توانایی مکالمه به زبان ترکی استانبولی
 6. داشتن شغل و درآمد لازم برای اداره زندگی خود و خانواده
 7. عدم سو سابقه کیفری و سو پیشینه در این کشور
 8. احترام به قوانین و امنیت ملی

مدارک لازم برای اخذ شهروندی ترکیه

برای دریافت شهروندی از کشور ترکیه، لازم است تا فرد مدارکی را به مراکز مربوطه ارائه نماید. برخی از مهم‌ترین این مدارک عبارت‌اند از:

 1. اصل گذرنامه فرد با اعتبار مانده بیش از یکسال (یا هر مدرک دیگری که نشان‌ دهنده تابعیت فرد باشد.)
 2. شناسنامه
 3. اجازه اقامت
 4. مدارک مربوط به مدت زمان اقامت در ترکیه (اصل کارت اقامت)
 5. کپی از مهر ورود و خروج‌ها به کشور ترکیه
 6. در صورت تاهل، مدارک مربوط به همسر و فرزندان
 7. تاییدیه درآمد و حساب بانکی
 8. تاییدیه توانایی مکالمه به زبان ترکی
 9. مدارکی در خصوص تمکن مالی
 10. ارائه بیمه
 11. چهار قطعه عکس جدید رنگی
 12. در صورت داشتن فامیل و آشنا در ترکیه، ارائه مشخصات و آدرس این افراد

مراحل دریافت کارت شهروندی

به یاد داشته باشید که پس از آن که تمامی مدارک لازم را جمع آوری کردید و شرایط لازم را مطالعه و رعایت کردید، لازم است تا از طریق مراجع دولتی اقدام کنید. برای این مرحله می‌توانید خودتان یا وکیل قانونی‌تان اقدامات لازم را انجام دهید. پس از اقدام، با استفاده از شماره پرونده‌ای که در اختیار شما قرار می‌گیرد می‌توانید وضعیت پرونده خود را مشاهده کنید.

البته باید به یاد داشته باشید که طول این مراحل برای افراد مختلف و در شرایط متفاوت متغیر است. در صورتی که مدارک شما کامل باشد، طول این دوره می‌تواند کاهش یابد و مدت زمان کمتری را در انتظار نتیجه پرونده خود باشید. ضمنا اگر درخواست شما در این مرحله رد شود، شما می‌توانید درخواست خود را دوباره به دفاتر قانونی ترکیه ارسال کنید.

فرآیند درخواست شهروندی ترکیه

حداقل باید ملکی به ارزش بیش از 250 هزار دلار خریداری کرده، با مراجعه به اداره‌ی تاپو و کاداسترو می‌تواند درخواست تابعیت ترکیه دهد. اداره‌ی تاپو و کاداسترو ارزش 250 هزار دلاری ملک خریداری شده را کنترل میکند.

  در مدت زمان سه الی 7 روز  نتیجه‌ی درخواست شهروندی اعلام میگردد. به محض اینکه نتیجه‌ی درخواست اعلام شد بدون نیاز به گرفتن راندوو برای گرفتن اقامت توریستی به اداره‌ی مهاجرت ترکیه مراجعه میکنید. بعد از تائید اداره‌ی مهاجرت در همان روز ، برگه‌ی تائیدیه را همراه با اجازه‌ی اقامت به اداره کل امور جمعیت و شهروندی میبرید .

غیر از درخواست شهروندی در اداره‌ی تاپو ، بقیه‌ی مراحل در دفاتر اطلاعات شهروندی استانبول و آنکارا پیگیری می‌شود.درخواست شما 30 روز طول خواهد کشید. همسر و تمام فرزندان زیر 18 سال فرد متقاضی می‌توانند شهروند ترکیه شوند.

خلاصه نکات پایانی مطلب

همان‌طور که در این مطلب خواندید، دانستن شرایط شهروندی ترکیه یکی از مهمترین عواملی است که می‌تواند افراد را به این مسیر برساند. در کنار تمام این شرایط لازم است تا افراد نسبت به روش‌هایی که می‌توانند با آن به مقصود خود، یعنی شهروند شدن در کشور ترکیه، برسند نیز آگاهی لازم را داشته باشند.

تمامی این نکات مستلزم آن است که افراد پیش از هرچیزی از مزایای این موضوع آگاه باشند تا بتوانند با دیدی باز، انتخابی آگاهانه را داشته باشند. اگر شما هم به دنبال این موضوع هستید، احتمالا با خواندن انی مطلب توانسته‌اید به جواب سوال‌های خود برسید. امید است استفاده لازم را از این مطلب برده باشید.

سوالات مهم اخذ شهروندی ترکیه

 اگر قبل از تاریخ 18/09/2018 شما ملکی در ترکیه خریداری کرده باشید ، از روی این ملک نمی‌توانید درخواست تابعیت ترکیه را دهید. قوانین مربوط به قبل از این تاریخ متفاوت بوده و حداقل مبلغ برای اخذ پاسپورت ترکیه 1میلیون دلار میباشد.

برای یک سند (تاپو) چند نفر می‌توانند درخواست شهروندی ترکیه را دهند؟

فقط یک نفر و نزدیکان درجه‌ی اول وی (همسر و فرزندان زیر 18 سال)می‌تواند درخواست اخذ شهروندی ترکیه را داشته باشد.

در صورتیکه تقاضای حق شهروندی ترکیه من پذیرفته شود میتوانم در ترکیه کار کنم؟

بله. فقط مشاغلی همچون پزشکی و وکالت بایستی از انجمن حقوقی مربوطه درخواست معادل سازی مدارک داده شود.

چگونه میتوان شهروند ترکیه شد

برای دریافت تابعیت (شهروندی) ترکیه، از طریق سرمایه گذاری بر روی املاک و مستغلات به ارزش 250 هزار دلار .
اخذ پاسپورت ترکیه ، از طریق ازدواج با یک شهروند ترک
یکی دیگر از راه‌های اخذ شهروندی ترکیه ایجاد کسب و کار و سرمایه گذاری در ترکیه است.

حق شهروندی ترکیه برای فرزند معلول بالای 18 سال

اگر فرد متقاضی با مدارک پزشکی معتبر اثبات کند که فرزند بالای 18 سال وی به مراقبت پدر و مادر نیازمند است، می‌تواند برای وی نیز درخواست شهروندی کند.
در طول فرآیند اخذ تابعیت ترکیه، اعضاء خانواده‌ی فرد متقاضی نیاز به حضور در ترکیه ندارند. فقط صاحب تقاضا کافیست و باید مدارک مربوط به خود و اعضاء خانواده‌اش را همراه داشته باشد.

خدمت سربازی برای کسانی که تابعیت ترکیه را بدست آورده اند

کسانیکه دو تابعیتی هستند باید دوره‌ی سربازی خود را در یکی از این کشورها گذرانده باشند، و با ارائه‌ی مدارک این موضوع را اثبات کنند.
فرزندان زیر 18 سال، هنگامی که به سن سربازی برسند، مجبور به گذراندن دوره‌ی سربازی در ترکیه میباشند.

تکلیف تابعیت قبلی فرد متقاضی بعد از اخذ پاسپورت ترکیه چیست ؟

قوانین کشور ترکیه این اجازه را به فرد متقاضی می‌دهد تا با داشتن تابعیت دو یا چند کشور دیگر ،شهروندی ترکیه را نیز بدست آورد.

آیا در صورتیکه فرد متقاضی تمام شرایط لازم برای اخذ شهروندی را بجا آورد، می‌تواند حق شهروندی را بجا آورد ؟

روند تایید شهروندی به این بستگی دارد که شما تهدیدی برای امنیت ملی محسوب نشوید و آرشیو امنیت ملی این موضوع را تائید کرده باشد. بعد از این تائیدیه روند اخذ شهروندی شما تکمیل میگردد.

چگونه باید نرخ ارز دلار و لیر را محاسبه کنم ؟

اداره‌ی کل امور تاپو و کاداسترو ارزش ملک مورد نظر را از طریق محاسبه‌ی نرخ ارز با توجه به اعلام نرخ بانک مرکزی در تاریخ معامله در نظر می‌گیرند. در صورتیکه مدارک خواسته شده برای اخذ شهروندی ترکیه کامل باشد، مراحل اخذ شهروندی به طور متوسط سه ماه طول میکشد.

آیا برای رسیدن به سقف 250 هزار دلاری میتوان بیش از یک ملک خریداری کرد؟

فرد متقاضی می‌تواند بیش از یک ملک را با ارزش کلی حداقل 250،000 دلار خریداری کند. اما همه آنها باید در یک روز ثبت شوند. در صورتیکه ارزش املاک خریداری شده بیش از 250.000 دلار باشد، اداره کل ثبت زمین (تاپو )و کاداستر درخواست شهروندی شمارا می پذیرد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگاه با گروه مشاورین ارکیده تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

6 نظرات

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید