سرمایه گذاری در ترکیه

0
سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجران ایرانی برای رسیدن به اهداف خود در کشور ترکیه ممکن است در ابعاد مختلف و گوناگون اقدام به تلاش اقتصادی کنند. طبیعی است که انواع و اقسام سرمایه گذاری در ترکیه برای انواع و اقسام اهداف وجود دارد.

اما یک حقیقت را نمی‌شود در این شلوغی کتمان کرد، آن هم این که بهتر است با تحقیق و مشورت، بهترین راه را برای سرمایه گذاری در ترکیه انتخاب کنید. شاید برای شما هم این سوالات مهم مطرح شده باشد:

  • حداقل سرمایه برای اقامت ترکیه چه میزان است؟
  • روش های سرمایه گذاری در ترکیه کدام است؟
  • بهترین فرصت های سرمایه گذاری در ترکیه کدام‌اند؟
سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و شرایط عمومی آن موضوعی است که باید زیر ذره بین فرد مهاجر قرار بگیرد تا پیش از هر چیزی تا حد توان از آن اطلاع کسب کند چرا که در تصمیم‌گیری و ترسیم نقشه راه بسیار مفید و موثر خواهد بود.

به عقیده بسیاری از کارشناسان سرمایه گذاری در ترکیه مزایای مهمی دارد که البته باعث نمی‌شود به خاطر آن برای همه مهاجران یک حکم واحد صادر کنیم. در این فضا سلیقه‌ها و سطح توقع شهروندان با هم متفاوت و البته مهم است.

برای سرمایه گذاری در ترکیه باید قدرت تحلیل استانداردهای سرمایه گذاری را داشته باشیم و یا از گروه مشاوران و افراد خبره در این حوزه استفاده کنیم. به یاد داشته باشید که در نهایت هر شهروندی مسئول انتخاب خود است و باید برای این انتخاب مهم بیشترین زمان و بهترین تکنیک را صرف کند.

انواع سرمایه‌گذاری در ترکیه

مشخص است که برای بسیاری از ایرانیان سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت این کشور ذاتا یک تصمیم درست و مناسب است، کسی این واقعیت را تکذیب نمی‌کند اما مراحل و زیرشاخه‌ها و انواع آن اهمیت دارند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک یکی از مواردی است که به صورت محوری مد نظر ایرانیان عزیز است. این یک سرمایه‌گذاری شاید زودبازده و بسیار جذاب و دلچسب محسوب می‌شود. در واقع فرد مهاجر سرمایه خود را به دست بازار و ریسک‌های موجود در آن نمی‌دهد بلکه خود فرایند پیشرفت و سود دهی را لمس می‌کند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی یکی دیگر از موارد مهم است که باید درباره آن و قوانین رایج در این زمینه به خصوص به صورت بومی سازی شده در کشور ترکیه تحقیق شود و اطلاعات لازم کسب گردد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام البته می‌تواند پیچیدگی‌ها و دردسرهای خاص خودش را داشته باشد. در این زمینه صبوری و داشتن آگاهی لازم از طبیعت و ماهیت بورس بسیار حیاتی و تاثیرگذار است.

دولت ترکیه به منظور رشد و پیشرفت اقتصاد کشور خود،‌ سرمایه گذاری به روش خرید اوراق قرضه و سهام را به تصویب رساند. سرمایه اولیه در این میان، مبلغ 500000 دلار تعیین گردیده و فردی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه به این روش را دارد، باید این مبلغ را در حساب بانکی خود داشته باشد. این نوع سرمایه گذاری می‌تواند اخذ اقامت ترکیه را برای فرد سرمایه گذار به ارمغان آورد.

ایرانیان در چند سال گذشته با سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی نیز آشنا شده‌اند. در این مسیر بسیار اهمیت دارد که با وکلا یا مشاوران اگاه به این موضوع مشورت و بهترین تصمیم در بهترین زمان ممکن اخذ شود.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سرمایه گذاری در شرکت‌های سرمایه گذار در املاک البته به همه مهاجران پیشنهاد نمی‌شود اما می‌تواند یکی از مراحل و موارد مهم و زودبازده در این عرصه باشد که بدیهی است باید در انتخاب شرکت، بررسی مدارک، اسناد و قانونی بودن همه چیز، به طور کامل تحقیق و بررسی صورت بگیرد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی نیز بسیار اهمیت دارد. جمع کثیری از ایرانیان در داخل کشور با همین مسیر اقتصادی دست به تحرکات تجاری بسیار مهمی زده‌اند اما برای اجرای همین فرایند در کشور ترکیه بسیار ضروری است که از قوانین این کشور آگاهی کامل داشته باشید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی

ترکیه یکی از اهداف سرمایه‌گذاری در جهان

ترکیه یکی از مقاصد و اهداف مهم سرمایه گذاری در جهان محسوب می شود و همه ساله این کشور شاهد مهاجرت هزاران سرمایه گذار و تاجر بین المللی جهت سرمایه گذاری در انواع پروژه های اقتصادی این کشور است.

یکی از دلایل این امر محیط جذاب و سودآور کسب و کاری در این کشور است. به طوری که بنا به آخرین رتبه بندی سالیانه بانک جهانی، ترکیه به لحاظ آسانی انجام بیزینس در جهان از رتبه 43 سال 2018 به رتبه 33 سال 2019 دست یافته است و این نویددهنده وجود یک بازار تجاری و اقتصادی مناسب و استاندارد و بین المللی در ترکیه است.

این یک واقعیت است که اقتصاد کشور ترکیه با بودجه مالی بین‌المللی در حال توسعه به نظر می‌رسد. البته فراموش نکنیم که سود این کشور از قیمت نفت و پول جاری این کشور تا 24٪ در مقابل دلار کاهش پیدا کرده است.

سرمایه گذاری در این کشور فرصت است اما طبیعتا به درایت و دوراندیشی نیاز دارد. پروژه‌های مهم سرمایه‌گذاری در اقتصاد ترکیه را می‌توان در صنایع مالی و بانکداری، صنایع ساختمانی، صنایع خودرو، پتروشیمی، IT و غیره خلاصه کرد.

سرمایه‌گذاری در ترکیه

استقبال ایرانیان از سرمایه‌گذاری در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه مورد استقبال بسیاری از افراد سرمایه گذار به ویژه سرمایه‌گذاران ایرانی برای مهاجرت به ترکیه است. کشور ترکیه در مجاورت ایران قرار داشته و شرایط تردد به این کشور به آسانی صورت می‌گیرد. همچنین اوضاع اقتصادی ترکیه تقریبا همانند ایران بوده و هر دو از فرهنگ و تمدن مشابهی برخوردار هستند.

به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این کشور با موفقیت رو به رو می شود. شرکت با مسئولیت محدود، معروف‌ترین و محبوب‌ترین نوع شرکت ثبتی در کشور ترکیه به شمار می‌رود. در مقایسه با کشورهای اروپایی مثل دانمارک، پرتغال، سوئد، آلمان و غیره نمی‌توان بازار مسکن در ترکیه را مناسب دانست. ولی باید توجه داشت نرخ تورم در ترکیه در مقایسه با غالب کشورهای در حال توسعه، ثبات بیشتری دارد.

سرمایه گذاری در ترکیه

مزیت‌های مهم سرمایه‌گذاری در ترکیه

به طور حتم سرمایه‌گذاری در هر کشوری با مزیت هایی همراه است. کشور ترکیه نیز از این قائله مستثنی نبوده و سرمایه‌گذاری در این کشور مزیت های بسیار خوبی را برای فرد سرمایه‌گذار و خانواده وی به دنبال دارد.

پاسپورت ترکیه در فهرست 20 پاسپورت برتر جهان قرار داشته و مدت اعتبار آن به صورت 10 ساله است. تمدید آن نیز به صورت مدام العمر انجام می‌شود. حضور فرد سرمایه گذار در کشور ترکیه الزامی نیست. فرد بدون دریافت ویزا امکان سفر به 148 کشور جهان و 26 کشور منطقه شنگن را خواهد داشت.

بهره‌مندی از خدمات درمانی و تحصیل در ترکیه به صورت رایگان برای اعضای خانواده امکان‌پذیر است. دولت ترکیه به تبعیت از قانون مضاعف یا دو تابعیتی، الزامی برای ترک تابعیت قبلی افراد خارجی قائل نشده و افراد خارجی با حفظ تابعیت قبلی خود می‌توانند تابعیت ترکیه را نیز داشته باشند. شرکت در دوره خدمت سربازی برای فردی که بدین طریق اقدام به دریافت تابعیت می نمایند، الزامی نیست.

سرمایه گذاری در ترکیه

بزرگترین مزیت داشتن اقامت ترکیه

یکی از بزرگ‌ترین مزایای داشتن اقامت ترکیه این است که افراد می‌توانند از سفارت کشورهای دیگر در ترکیه استفاده کنند. به عنوان مثال آلمان در ایران سفارت دارد در نتیجه نمی‌توان تنها با سفر توریستی به ترکیه از سفارت آلمان در این کشور استفاده نمود.

به همین دلیل افراد به راه‌های مختلف می‌توانند اقامت ترکیه را اخذ نمایند و سپس مجوز استفاده از سفارت کشورهای دیگر را پیدا کنند و به این ترتیب وقت سفارت را کاهش دهند. همچنین 5 سال اقامت متوالی در ترکیه منجر می‌شود فرد دارای صلاحیت باشد درخواست دهد و پاسپورت این کشور را به دست آورد.

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بر دامنه‌اش افزوده می‌شود. بخش کشاورزی ترکیه در سال 2005 رتبه هفتم جهان را بدست آورد و در سال 2006 برای 2/11% از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد.

بخش خصوصی ترکیه نیز در حال رشد است و نقش مهمی در بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات دارد. در سال‌های اخیر اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته و رشد 9/8% و 4/7% را در سال 2004 و 2005 بدست آورد و بستر مناسبی را برای سرمایه گذاری در ترکیه ایجاد کرده است.

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه در بخش گردشگری

سرمایه گذاری در ترکیه در بخش گردشگری نیز یکی از فعالترین بخش‌های اقتصاد ترکیه است که به سرعت رشد می کند، بر اساس آمار TUI آلمان از هر 100 هتل برتر جهان 11 هتل در ترکیه است.

در سال 2007 تعداد 27,214,988 نفر توریست از ترکیه بازدید کرده اند که درآمدی بالغ بر 18.5 میلیارد دلار برای ترکیه ایجاد کرده‌اند.

سرمایه گذاری در ترکیه

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید