سرمایه گذاری در ترکیه

17
سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجران ایرانی برای رسیدن به اهداف خود در کشور ترکیه ممکن است در ابعاد مختلف و گوناگون اقدام به تلاش اقتصادی کنند. طبیعی است که انواع و اقسام سرمایه گذاری در ترکیه برای انواع و اقسام اهداف وجود دارد.

اما یک حقیقت را نمی‌شود در این شلوغی کتمان کرد، آن هم این که بهتر است با تحقیق و مشورت، بهترین راه را برای سرمایه گذاری در ترکیه انتخاب کنید. شاید برای شما هم این سوالات مهم مطرح شده باشد:

سرمایه گذاری در ترکیه و شرایط عمومی آن موضوعی است که باید زیر ذره بین فرد مهاجر قرار بگیرد تا پیش از هر چیزی تا حد توان از آن اطلاع کسب کند چرا که در تصمیم‌گیری و ترسیم نقشه راه بسیار مفید و موثر خواهد بود.

به عقیده بسیاری از کارشناسان سرمایه گذاری در ترکیه مزایای مهمی دارد که البته باعث نمی‌شود به خاطر آن برای همه مهاجران یک حکم واحد صادر کنیم. در این فضا سلیقه‌ها و سطح توقع شهروندان با هم متفاوت و البته مهم است.

برای سرمایه گذاری در ترکیه باید قدرت تحلیل استانداردهای سرمایه گذاری را داشته باشیم و یا از گروه مشاوران و افراد خبره در این حوزه استفاده کنیم. به یاد داشته باشید که در نهایت هر شهروندی مسئول انتخاب خود است و باید برای این انتخاب مهم بیشترین زمان و بهترین تکنیک را صرف کند.

سرمایه گذاری در ترکیه یکی از آن روش‌هایی است که ممکن است افراد و مهاجران بسیاری به فکر استفاده از آن بیفتند تا بتوانند در این کشور، وضعیت بهتری را داشته باشند. البته این امر نیز مانند تمام بخش‌های دیگر مهاجرت نیازمند داشتن اطلاعات دقیق و کاملی است زیرا ممکن است قوانینی که در این زمینه وجود دارد روز به روز تغییر کند و افراد نتوانند با پیش فرضی که در گذشته داشته‌اند، امروز سرمایه گذاری نمایند.

به همین دلیل لازم است پیش از سرمایه گذاری و انجام اقدامات لازم، اطلاعات کافی در این زمینه گردآوری شود. اطلاعاتی که بتواند فرد را برای رسیدن به سرمایه گذاری مطمئن‌تر و سودآورتری راهنمایی کند. اگر به دنبال سرمایه در کشوری مانند ترکیه هستید، لازم است پیش از هرچیزی اطلاعات دقیق، جامع و کافی در این باره به دست آورید. در این مطلب بر آن شدیم تا شما را با این موضوع و نکاتی که لازم است درباره آن به خوبی بدانید، آگاه کنیم.

فهرست محتوا پنهان

نگاهی اجمالی به اقتصاد کشور ترکیه

کشور ترکیه با داشتن همسایگانی مثل ایران، ارمنستان، گرجستان، عراق و سوریه همچنین اروپاییانی همچون بلغارستان و یونان شرایط بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در‌بخش حمل و نقل و تجارت داشته و دارد.

اقتصاد کشور ترکیه در چند قرن اخیر، فراز و نشیب زیادی را تجربه کرده است و هر بار که روی خوش به اروپا و آمریکا نشان داده ظاهرا شرایط اقتصادی و اعتباری و ارزی بهتری را تجربه کرده است.

حس ملی گرایی در میان مردم ترکیه بسیار قوی است و با اتحاد کم نظیر خود در یک قرن اخیر هر چند کند اما به هر حال به سمت استقلال اقتصادی و پیشرفت در عرصه‌های متنوع درآمدزایی حرکت کرده‌اند.

ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حساس و شاید مهمترین منطقه‌های جهان، دارای موقعیت جغرافیایی بسیار مهم و پیچیده‌ای است. ترکیه گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند.

اقتصاد ترکیه به نوعی در دو جبهه بومی و مدرن پایه‌ریزی شده است. ترکیه به هر دو موضوع اهمیت می‌دهد و برایش مهم است که هم از گذشته ریشه دار خود بهره ببرد و هم از کاروان مدرنیته و تکنولوژی عقب نیفتد. تولید ناخالص داخلی ترکیه (برابری قدرت خرید) در رده ۱۳‌ام جهان قرار دارد و این کشور ۱۹ امین تولید ناخالص داخلی بزرگ جهان را در اختیار دارد.

این کشور در کشتی‌سازی پیشرفته است و محصولات آن به کشورهای اروپایی نیز صادر می‌شوند. در کنار کشورهای اروپایی مثل آلمان، کشورهایی از خاورمیانه از جمله ایران و عراق، واردات بسیار بالایی از ترکیه داشته‌ و دارند.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که پیش از سرمایه گذاری در کشور ترکیه باید نسبت به آن آگاهی و اطلاعات دقیقی را داشته باشید، مزایایی است که با سرمایه گذاری در کشور ترکیه می‌توانید نصیب خود کنید. سرمایه گذاری در این کشور، به دلیل مزایای بسیاری که دارد، مورد توجه ایرانیان بسیار زیادی قرار گرفته است.

البته این مزایا ممکن است برای برخی از افراد بسیار کاربردی باشد، همان‌طور که ممکن است برای برخی به کار نیاید و نیازی به آن نداشته باشند. به همین دلیل باید پیش از اقدام به آن، از این مزایا آگاهی کافی را داشته باشید. برخی از این مزایا را در بین صحبت‌های قبلی گفتیم اما در این فرصت تمامی این نکات را دوباره گردآوری کرده‌ایم تا به صورت کامل‌تری بتوانید آن‌ها را مشاهده کنید.

اخذ تابعیت کشور ترکیه

یکی از بزرگ‌ترین دلایل و مزایای سرمایه گذاری در کشور ترکیه، اخذ تابعیت این کشور است. سرمایه گذاری در ترکیه، یکی از روش‌هایی است که از طریق آن افراد به دنبال دریافت تابعیت این کشور و شهروندی آن هستند. اگر شما هم سودای مهاجرت به این کشور را دارید و می‌خواهید در نهایت بتوانید تابعیت کشور ترکیه را دریافت نمایید، یکی از راه‌های کم دردسر و مطمئن برای این کار، سرمایه گذاری است.

این روش مناسب افرادی است که سرمایه مناسبی را دارند و با استفاده از این سرمایه، به دنبال دریافت تابعیت دومی برای خود هستند. پس اگر می‌توانید هزینه لازم برای سرمایه گذاری را پرداخت نمایید و به دنبال راهکاری مناسب برای اخد تابعیت کشور ترکیه نیز هستید، این روش را از دست ندهید.

یکی از روش‌های بهترین سرمایه گذاری در جهان

کافی است کمی با کشور ترکیه و اقتصاد آن آشنایی داشته باشید تا بدانید که سرمایه گذاری در ترکیه، یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری در تمام دنیا است. این کشور به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب که پیوند دهنده دو قاره اروپا و آسیا است، هرساله مهاجران و توریست‌های بسیار زیادی را به خود می‌پذیرد. وجود تجار بین المللی بسیار معروف و داشتن بازار اقتصادی بسیار مناسب نیز از دلایل دیگری است که این کشور را به گزینه بسیار مناسبی برای سرمایه گذار تبدیل می‌کند. پس اگر به دنبال سود و بازدهی بالا از سرمایه خود هستید، سرمایه گذاری در کشور ترکیه می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما باشد.

وجود ایرانیان بسیار در بین سرمایه گذاران ترکیه

یکی دیگر از دلایلی که سرمایه گذاری در ترکیه را به عنوان گزینه مناسبی برای ایرانیان معرفی می‌کند، حضور تجار ایرانی بسیار در این کشور است. این نکته خود سبب آن می‌شود تا افراد و تجار جدید، بسیار راحت‌تر بتوانند در این مسیر قدم بردارند. زیرا پیش از آن‌ها افراد و ایرانیان بسیاری این مسیر را پیموده‌اند و راه و روش آن را پیدا کرده‌اند. پس اگر به دنبال روش مطمئنی برای سرمایه گذاری خود هستید، سرمایه گذاری در کشوری مانند ترکیه، می‌تواند گزینه ساده‌تر و ممکن‌تری برای شما به نظر بیاید.

عدم نیاز به حضور در این کشور

از دیگر مزایایی که برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه برقرار است، عدم نیاز به حضور سرمایه گذار است. فرد سرمایه گذار می‌تواند بدون آن که در کشور ترکیه حضور داشته باشد، سرمایه گذاری خود را در این کشور انجام دهد. این خود از مزایای بسیار بزرگ برای سرمایه گذاری در این کشور است.

انواع سرمایه‌گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از راه‌های مختلفی امکان پذیر است. راه‌هایی که هریک مزایای مختص به خود را دارند و برای فرد خاصی مناسب هستند. در صورتی که به دنبال سرمایه گذاری در کشور ترکیه هستید، پیش از هرچیزی باید نوع سرمایه گذاری خود را مشخص کنید تا بتوانید سرمایه گذاری مطمئن و درست‌تری را انتخاب کنید.

به همین دلیل است که شناختن انواع راه‌های ممکن برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه یکی از مهم‌ترین مراحل است. در ادامه برخی از انواع راه‌هایی که می‌توان با آن به سرمایه گذاری در ترکیه رسید، را ذکر کرده‌ایم. امید است با خواندن این راه‌ها و داشتن آگاهی درباره آن‌ها، بتوانید انتخاب خوبی را انجام دهید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک یکی از مواردی است که به صورت محوری مد نظر ایرانیان عزیز است. این یک سرمایه‌گذاری شاید زودبازده و بسیار جذاب و دلچسب محسوب می‌شود. در واقع فرد مهاجر سرمایه خود را به دست بازار و ریسک‌های موجود در آن نمی‌دهد بلکه خود فرایند پیشرفت و سود دهی را لمس می‌کند.

یکی از اصلی‌ترین راه‌های سرمایه گذاری در کشور ترکیه خرید ملک در ترکیه است. این خرید ملک باید به ارزش حداقل 250 هزار دلار باشد و به مدت 3 سال ملک فروخته نشود. امکان گرفتن اقامت ترکیه با سرمایه گذاری ملک وجود دارد. به همین دلیل این روش سرمایه گذاری در کشور ترکیه را به عنوان یکی از راهکارهای دریافت اقامت ترکیه می‌دانند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی یکی دیگر از موارد مهم است که باید درباره آن و قوانین رایج در این زمینه به خصوص به صورت بومی سازی شده در کشور ترکیه تحقیق شود و اطلاعات لازم کسب گردد.

در این روش، داشتن حساب بانکی و مبلغ مشخصی پول در بانک‌های ترکیه است. در این روش لازم است تا شما به مدت سه سال، مبلغ 500 هزار دلار در یکی از بانک‌های ترکیه سرمایه گذاری کنید و این مبلغ را در حساب خود داشته باشید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام البته می‌تواند پیچیدگی‌ها و دردسرهای خاص خودش را داشته باشد. در این زمینه صبوری و داشتن آگاهی لازم از طبیعت و ماهیت بورس بسیار حیاتی و تاثیرگذار است.

دولت ترکیه به منظور رشد و پیشرفت اقتصاد کشور خود،‌ سرمایه گذاری به روش خرید اوراق قرضه و سهام را به تصویب رساند. سرمایه اولیه در این میان، مبلغ 500000 دلار تعیین گردیده و فردی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه به این روش را دارد، باید این مبلغ را در حساب بانکی خود داشته باشد. این نوع سرمایه گذاری می‌تواند اخذ اقامت ترکیه را برای فرد سرمایه گذار به ارمغان آورد.

ایرانیان در چند سال گذشته با سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی نیز آشنا شده‌اند. در این مسیر بسیار اهمیت دارد که با وکلا یا مشاوران اگاه به این موضوع مشورت و بهترین تصمیم در بهترین زمان ممکن اخذ شود.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سرمایه گذاری در شرکت‌های سرمایه گذار در املاک البته به همه مهاجران پیشنهاد نمی‌شود اما می‌تواند یکی از مراحل و موارد مهم و زودبازده در این عرصه باشد که بدیهی است باید در انتخاب شرکت، بررسی مدارک، اسناد و قانونی بودن همه چیز، به طور کامل تحقیق و بررسی صورت بگیرد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی نیز بسیار اهمیت دارد. جمع کثیری از ایرانیان در داخل کشور با همین مسیر اقتصادی دست به تحرکات تجاری بسیار مهمی زده‌اند اما برای اجرای همین فرایند در کشور ترکیه بسیار ضروری است که از قوانین این کشور آگاهی کامل داشته باشید.

در این روش با استخدام 50 شهروند ترکیه، می‌توان از مزایای سرمایه گذاری استفاده کرد. البته این روش نیز، نیازمند تایید است. برنامه بیزینس و تجارت فرد، باید به تایید وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه برسد. در این روش نیز سرمایه اولیه چیزی در حدود دوهزار و ششصد دلار است که در واقع معادل ده هزار لیر ترکیه می‌باشد.

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

یکی از راه‌های اخذ تابعیت کشور ترکیه که در محتوای منابع مختلف معتبر و غیر معتبر گاهی به اخذ شهروندی، دریافت پاسپورت وغیره نیز تعبیر می‌شود، بدون تردید سرمایه گذاری در ترکیه است.

واژه سرمایه گذاری البته به نظر کلی می‌آید، این سرمایه گذاری اگر در راستای خرید ملک در ترکیه باشد، مختصات خودش را دارد و قوانین مربوط به خودش را اما ممکن است در حوزه اجازه با خرید مغازه، راه اندازی یک کسب و کار نوین با یک ایده فناورانه و غیره باشد.

اگر موضوع خرید ملک یا مغازه باشد، پس از مراجعه به اداره کل ثبت و املاک و مستغلات، ارزیابی کنندگان املاک و مستغلات بررسی می‌کنند که آیا ملک خریداری شده 250 هزار دلار ارزش دارد یا خیر.

تابعیت ترکیه را می‌توان از طریق خرید نه تنها یک ملک خاص به ارزش 250 هزار دلار، بلکه همچنین چندین ملک که هنگام ترکیب، حداقل همان مقدار را تشکیل می‌دهند، بدست آورد.

روند تابعیت ترکیه، ظرف 30 روز از روز درخواست نهایی می‌شود. علاوه بر این، اجازه اقامت موقت به خریدار املاک و مستغلات و اعضای خانواده آنها داده می‌شود.

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید اوراق قرضه و سهام

از جمله شرایط این روش سرمایه گذاری در ترکیه این است که اوراق قرضه را نباید حداقل به مدت 3 سال فروخت. همچنین سرمایه گذاری حداقل 500 هزار دلاری شما باید توسط وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تایید شود.

دولت ترکیه به منظور رشد و پیشرفت اقتصاد کشور خود، ‌ سرمایه گذاری به روش خرید اوراق قرضه و سهام را به تصویب رساند. سرمایه اولیه در این میان، مبلغ 500000 دلار تعیین شده و فردی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه به این روش را دارد، باید این مبلغ را در حساب بانکی خود داشته باشد. این نوع سرمایه گذاری می‌تواند اخذ اقامت ترکیه را برای فرد سرمایه گذار به ارمغان بیاورد.

این امر تحت نظارت وزارت امور خارجه ترکیه انجام می‌شود و از شروط اصلی و مهم این نوع سرمایه گذاری در جهت دریافت اقامت ترکیه، نگهداری اوراق قرضه خریداری شده به مدت حداقل 3 سال خواهد بود.

در غیر این صورت اقامت ترکیه به فرد خارجی تعلق نمی‌گیرد. در واقع فرد سرمایه گذار برای به دست آوردن اقامت این کشور، به مدت 3 سال حق خرید و فروش سهام خود را ندارد و وزارت صنایع و فناوری ترکیه بر این گونه سرمایه گذاری نظارت دارد.

ترکیه یکی از اهداف سرمایه‌گذاری در جهان

ترکیه یکی از مقاصد و اهداف مهم سرمایه گذاری در جهان محسوب می شود و همه ساله این کشور شاهد مهاجرت هزاران سرمایه گذار و تاجر بین المللی جهت سرمایه گذاری در انواع پروژه های اقتصادی این کشور است.

یکی از دلایل این امر محیط جذاب و سودآور کسب و کاری در این کشور است. به طوری که بنا به آخرین رتبه بندی سالیانه بانک جهانی، ترکیه به لحاظ آسانی انجام بیزینس در جهان از رتبه 43 سال 2018 به رتبه 33 سال 2019 دست یافته است و این نویددهنده وجود یک بازار تجاری و اقتصادی مناسب و استاندارد و بین المللی در ترکیه است.

این یک واقعیت است که اقتصاد کشور ترکیه با بودجه مالی بین‌المللی در حال توسعه به نظر می‌رسد. البته فراموش نکنیم که سود این کشور از قیمت نفت و پول جاری این کشور تا 24٪ در مقابل دلار کاهش پیدا کرده است.

سرمایه گذاری در این کشور فرصت است اما طبیعتا به درایت و دوراندیشی نیاز دارد. پروژه‌های مهم سرمایه‌گذاری در اقتصاد ترکیه را می‌توان در صنایع مالی و بانکداری، صنایع ساختمانی، صنایع خودرو، پتروشیمی، IT و غیره خلاصه کرد.

استقبال ایرانیان از سرمایه‌گذاری در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه مورد استقبال بسیاری از افراد سرمایه گذار به ویژه سرمایه‌گذاران ایرانی برای مهاجرت به ترکیه است. کشور ترکیه در مجاورت ایران قرار داشته و شرایط تردد به این کشور به آسانی صورت می‌گیرد. همچنین اوضاع اقتصادی ترکیه تقریبا همانند ایران بوده و هر دو از فرهنگ و تمدن مشابهی برخوردار هستند.

به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این کشور با موفقیت رو به رو می شود. شرکت با مسئولیت محدود، معروف‌ترین و محبوب‌ترین نوع شرکت ثبتی در کشور ترکیه به شمار می‌رود. در مقایسه با کشورهای اروپایی مثل دانمارک، پرتغال، سوئد، آلمان و غیره نمی‌توان بازار مسکن در ترکیه را مناسب دانست. ولی باید توجه داشت نرخ تورم در ترکیه در مقایسه با غالب کشورهای در حال توسعه، ثبات بیشتری دارد.

مزیت‌های مهم سرمایه‌گذاری در ترکیه

به طور حتم سرمایه‌گذاری در هر کشوری با مزیت هایی همراه است. کشور ترکیه نیز از این قائله مستثنی نبوده و سرمایه‌گذاری در این کشور مزیت های بسیار خوبی را برای فرد سرمایه‌گذار و خانواده وی به دنبال دارد.

پاسپورت ترکیه در فهرست 20 پاسپورت برتر جهان قرار داشته و مدت اعتبار آن به صورت 10 ساله است. تمدید آن نیز به صورت مدام العمر انجام می‌شود. حضور فرد سرمایه گذار در کشور ترکیه الزامی نیست. فرد بدون دریافت ویزا امکان سفر به 148 کشور جهان و 26 کشور منطقه شنگن را خواهد داشت.

بهره‌مندی از خدمات درمانی و تحصیل در ترکیه به صورت رایگان برای اعضای خانواده امکان‌پذیر است. دولت ترکیه به تبعیت از قانون مضاعف یا دو تابعیتی، الزامی برای ترک تابعیت قبلی افراد خارجی قائل نشده و افراد خارجی با حفظ تابعیت قبلی خود می‌توانند تابعیت ترکیه را نیز داشته باشند. شرکت در دوره خدمت سربازی برای فردی که بدین طریق اقدام به دریافت تابعیت می نمایند، الزامی نیست.

بزرگترین مزیت داشتن اقامت ترکیه

یکی از بزرگ‌ترین مزایای داشتن اقامت ترکیه این است که افراد می‌توانند از سفارت کشورهای دیگر در ترکیه استفاده کنند. به عنوان مثال آلمان در ایران سفارت دارد در نتیجه نمی‌توان تنها با سفر توریستی به ترکیه از سفارت آلمان در این کشور استفاده نمود.

به همین دلیل افراد به راه‌های مختلف می‌توانند اقامت ترکیه را اخذ نمایند و سپس مجوز استفاده از سفارت کشورهای دیگر را پیدا کنند و به این ترتیب وقت سفارت را کاهش دهند. همچنین 5 سال اقامت متوالی در ترکیه منجر می‌شود فرد دارای صلاحیت باشد درخواست دهد و پاسپورت این کشور را به دست آورد.

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بر دامنه‌اش افزوده می‌شود. بخش کشاورزی ترکیه در سال 2005 رتبه هفتم جهان را بدست آورد و در سال 2006 برای 2/11% از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد.

بخش خصوصی ترکیه نیز در حال رشد است و نقش مهمی در بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات دارد. در سال‌های اخیر اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته و رشد 9/8% و 4/7% را در سال 2004 و 2005 بدست آورد و بستر مناسبی را برای سرمایه گذاری در ترکیه ایجاد کرده است.

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه در بخش گردشگری

سرمایه گذاری در ترکیه در بخش گردشگری نیز یکی از فعالترین بخش‌های اقتصاد ترکیه است که به سرعت رشد می کند، بر اساس آمار TUI آلمان از هر 100 هتل برتر جهان 11 هتل در ترکیه است.

در سال 2007 تعداد 27,214,988 نفر توریست از ترکیه بازدید کرده اند که درآمدی بالغ بر 18.5 میلیارد دلار برای ترکیه ایجاد کرده‌اند.

بررسی شرایط سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در کشور ترکیه مانند هر سرمایه گذاری نقاط مثبت و منفی خاص خودش را دارد.

مزایای چنین سرمایه گذاری شاید در موارد زیر خلاصه شود:

 • پاسپورت ترکیه در فهرست 20 پاسپورت برتر جهان قرار داشته و مدت اعتبار آن به صورت 10 ساله است.
 • حضور فرد سرمایه گذار در کشور ترکیه به هیچ عنوان الزامی نیست.
 • فرد بدون دریافت ویزا امکان سفر به 148 کشور جهان و 26 کشور منطقه شنگن را البته در چارچوب قوانین ترکیه خواهد داشت.
 • اگر فردی از طریق سرمایه گذاری در شرف رسیدن به مرز اخذ تابعیت باشد خانواده او بهره مندی از خدمات درمانی و تحصیل در ترکیه به صورت رایگان را به صورت کامل خواهند داشت.
 • خوشبختانه برای آن دسته از ایرانیان که موضوع تابعیت اصلی برایشان اهمیت دارد، خبر خوش این که دولت ترکیه به تبعیت از قانون مضاعف یا دو تابعیتی، الزامی برای ترک تابعیت قبلی افراد خارجی قائل نشده است.

در سال 2002 کشور ترکیه به ثبات اقتصادی رسید و رشد ثابت با یک نرخ واقعی 4. 7% سالانه می‌باشد. اقتصاد کشور ترکیه با سریعترین رشد اقتصادی در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا با میانگین 3. 8٪ صورت گرفت.

اگر در سالهای گذشته برای دریافت شهروندی ترکیه لازم بود که سرمایه گذاری بسیار زیادی را در این کشور انجام بدهید، با فرصت پیش آمده می‌توانید بسیار راحت‌تر و در طی مدت زمان کوتاهی و با سرمایه گذاری کمتری پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

شاخص‌های اقتصادی تاثیر گذار برای – سرمایه گذاری در ترکیه (تولید ناخالص داخلی، مالیات و.. )

ایران و ترکیه توافق نامه‌های دو جانبه تجاری امضا کرده‌اند که می‌تواند امنیت سرمایه گذاری شما را تا حدودی تضمین کند و سرمایه گذاری در ترکیه را تسهیل کند. این توافق نامه تضمین می‌کند که مالیات تنها در یکی از دو کشور پرداخت شود و سرمایه گذار در هر دو کشور ترکیه و ایران ملزم به پرداخت مالیات نباشد.

مالیاتی که برای دارایی‌های به ارث رسیده یا هدیه داده شده به افراد خارجی تعلق می‌‌گیرد، شامل تمام دارایی نیست. فرد تنها باید برای 4 الی 30 درصد ملک به ارث رسیده یا هدیه گرفته شده مالیات پرداخت کند. برای پرداخت این مالیات به مدت 5 سال و در طی دو قسط سالانه، فرصت تعیین می‌شود.

مالیات بر ارزش افزوده یک مالیات عام است و بر همه‌ کالاهای تولیدی اعمال می‌شود. نرخ این مالیات بر اساس نوع کالا و خدمات در کشور ترکیه متغیر است و به صورت 1 درصد، 8 درصد و 18 درصد تعیین می‌شود. این مالیات از حقوق تمامی شهروندانی که در کشور ترکیه کار می‌کنند و درآمدی کسب می‌کنند، کسر می‌شود. در این مورد قوانین ترکیه برای اتباع خارجی، تخفیفاتی در نظر می‌گیرد.

بررسی استانداردهای سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و تحلیل استانداردهای سرمایه گذاری از مهم‌ترین مباحث سرمایه گذاری خارجی است که سرمایه گذار باید به آن توجه کند. مباحثی چون امنیت سرمایه گذاری، خطر سوء استفاده دولت از سرمایه سرمایه گذار، امنیت قرارداد‌های تجاری توسط دولت و همچنین سیستم قضایی کشور مقصد از جمله این مباحث است.

در این خصوص شما باید استاندارد‌های بین المللی و معاهدات دوجانبه تجاری مثل IIA و BIT را مورد توجه قرار دهید. در صورتی که این استانداردها توسط کشور مورد نظر شما رعایت نشود و تعهدی نسبت به شما و سرمایه گذار نداشته باشند، به طور حتم انتخاب خوبی نبوده و دارای خطرپذیری بالایی است.

برای سرمایه گذاری در ترکیه کشور ایران چندین توافق نامه تجاری را با این کشور امضاء کرده است که بنا بر این توافقنامه‌های صورت گرفته، امنیت سرمایه برای سرمایه گذاران تا حد زیادی تضمین می‌شود. به عنوان مثال می‌توان توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری که برای عدم مصادره اموال سرمایه گذار است و همچنین توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی  که در خصوص مالیات‌های سرمایه گذاری است، را نام برد.

خلاصه نکات پایانی سرمایه گذاری در ترکیه

اگر سرمایه گذاری در ترکیه از آن مواردی است که مدت‌ها است در فکر و ذهن شما است، باید پیش از هر اقدامی از آن اطلاعات کافی را به دست آورید. اطلاعاتی که اولین مورد آن، دانستن درباره مزایایی است که می‌توانید با استفاده از سرمایه گذاری در ترکیه به ان برسید.

دانستن این مزایا به فرد سرمایه گذار کمک می‌کند تا هدف دقیق خود را از سرمایه گذاری در این کشور بداند. پس از دانستن هدف خود از سرمایه گذاری در کشوری مانند ترکیه، حال زمان آن است تا روش مناسب برای سرمایه گذاری در این کشور انتخاب شود. این کشور به دلیل مهاجر پذیری خود و داشتن شرایط جغرافیایی مناسب، راه و روش‌های متعددی را برای سرمایه گذاری در این کشور، در اختیار افراد قرار داده است. البته در این روش‌ها برخی شرایط یکسان و برخی متفاوت هستند که با توجه به شرایط هر سرمایه گذاری، ممکن است یکی از آن‌ها به عنوان گزینه مناسب‌تر انتخاب شود.

حال که بهترین روش برای سرمایه گذاری انتخاب شد، لازم است تا برای شروع آن اقداماتی صورت پذیرد. اقداماتی که بهتر است با مشورت و استفاده از دانش دقیق افراد دیگر صورت پذیرد تا ریسک و خطر آن کمتر شود.

امید است با خواندن این مطلب و استفاده از آن، به تمامی این موارد دست یافته باشید و اکنون بتوانید سرمایه گذاری مناسب و دقیقی را در کشور ترکیه داشته باشید.

سوالات متداول

5/5 - (4 امتیاز)

17 نظرات

 1. سلام من و همسرم قصد داریم بریم استانبول زندگی کنیم وهمسرم اونجا کارکنه والان داره درس میخونه میشه بیشتر راهنمایی کنین

  • با عرض سلام و وقت بخیر
   لطفا با شماره زیر از طریق واتساپ در ارتباط باشید
   ۰۰۹۰۵۴۲۶۹۱۲۸۰۷

 2. خسته نباشید برای مثال من و خانوادم بخایم با ۵میلیارد برای زندگی در ترکیه خانه بگیریم میتوانیم شهروند ترکیه شویم

  • با عرض سلام و وقت بخیر
   لطفا با شماره زیر از طریق واتساپ در ارتباط باشید
   ۰۰۹۰۵۴۲۶۹۱۲۸۰۷

  • با ۵ میلیارد میتونید در ترکیه خونه بخرید و اقامت ملکی بگیرید و بعد از ۵ سال حضور مداوم در ترکیه شهروندی بگیرید . ولی اگر بخواین در کوتاه مدت اقامت بگیرید حتما باید ۲۵۰ هزار دلار سرمایه گذاری ملکی داشته باشید.

 3. سلام من میخام برم ترکیه و یک خونه بخرم پولش هم مهم نیست فقط من تنها هسم و ۱۸ سال سن دارم ایا میتوانم برای همیشه در ترکیه بمانم و اونجا زندگی کنم یا نه”’

  • با مراجعه به شهرداری میتونید قبل از خرید مطلع شوید . حتی اگر اینکار رو نکرده باشید هم روزی که دارین سند رو امضا میکنید کارمند به شما اعلام میکنه که این ملک تمیز و فاقد هرگونه بدهی هست و یا بالعکس . بنابراین اگر بدهی داشته باشه حق فسخ رو دارید

 4. با سلام و سپاس به خاطر لطف شما در پاسخگویی و راهنمایی ما. چون بودجه من کم هست حدود ۹۰۰ میلیون تومان ولی امکان پرداخت قسط را دارم آیا می توانم روی اخذ تسهیلات بانکی حساب کنم . اگر امکان هست لطفا مرا راهنمایی کنید . تشکر

  • سلام ممنون از لطفتون. میتونید بصورت اقساطی خرید کنید ولی از تسهیلات بانکی نمیتونید استفاده کنید. برخی پروژه ها با امضا قرارداد ملک رو بصورت اقساطی به شما میفروشند و شما طبق قرارداد باید اقساطتون رو کامل پرداخت کنید تا سند بنامتون بخوره

 5. با سلام و خسته نباشید من تو آلمان زندگی میکنم و پدرم مهاجر افقانستانی هست تو ایران سوال من این هست من میخوام برای پدرم یک خانه تو استانبول بخرم میشه من بدونه حضور پدرم خانه را به نامش بزنم و برای پدرم و افراد زیر سرپرستی پدرم درخواست اقامت‌ کنم.

  • سلام. ممنونم . برای خرید ملک در ترکیه نیاز به وکالتنامه عکس دار از پدرتون دارید و چون محضرهای ایران عموما وکالتنامه عکسدار صادر نمیکنن کمی کار شما سخت میشه . باید محضری پیدا کنید که وکالتنامه عکسدار بده و این وکالتنامه در ایران ترجمه رسمی به ترکی بشه و مهر دادگستری ، وزارت امور خارجه و سفارت ترکیه در ایران بخوره ، بعد در ترکیه مجددا این وکالتنامه در نوتر ترجمه بشه تا بتونید بدون حضور پدرتون ملک بنامشون بزنید . بعد از این مرحله برای پدرتون ، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سالشون ویزا صادر میشه

 6. سلام من حداکثر ۵ میلیون دلار دارم و میخاستم یک خانه ویلایی در استانبول خریداری کنم میخاستم ببینم شما همچین موردی سراغ دارید؟

  • سلام. بله ممنون میشم با شماره واتساپ همکارم در ارتباط باشید ایشون اطلاعات کامل و جامعی در اختیارتون قرار میدن. ۰۰۹۰۵۴۲۶۹۱۲۸۰۷

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید