خرید خانه در ترکیه و اطلاعات لازم و مزایای خرید و فروش ملک

10
خرید خانه در ترکیه

خرید خانه در ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی و تاریخی این کشور همیشه یکی از گزینه‌های اصلی ایرانیان برای سرمایه گذاری بوده است. کشور ترکیه بدلیل توسعه روز افزون و آب و هوای متنوع توجه مهاجران و دانشجویان را بخود جلب می‌کند. همچنین قرار گرفتن در موقعیت استراتژیک بین سه قاره‌ی آسیا ،اروپا و آفریقا ترجیح سرمایه گذاران بین المللی نیز می‌باشد.

فهرست محتوا پنهان

اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه

برای اخذ اقامت ترکیه راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این راه‌ها خرید ملک در ترکیه است. قبل از سال 2018، یک فرد خارجی با خرید ملکی به ارزش یک میلیون دلار می‌توانست شهروندی ترکیه را دریافت کند. ولی در حال حاضر دولت ترکیه برای جذب سرمایه گذار خارجی ، این مبلغ را به 250 هزار دلار کاهش داده است.
البته شما با مبالغی بسیار کمتر نیز می‌توانید در ترکیه خانه خریداری کنید و از این طریق اقامت موقت بگیرید و بعد از 5 الی 8 سال به اقامت دائم تبدیل کنید.

خرید خانه در ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه

بر اساس قانون شماره 35مربوط به املاک و اراضی در ترکیه مصوب سال 2012، اتباع خارجی به شرط رعایت مواردی که در پایین اشاره خواهیم کرد می‌توانند در ترکیه خانه خریداری نمایند. یک تبعه‌ی خارجی نمی‌تواند بیش از 30 هکتار ملک و یا اراضی خریداری نماید. این املاک نبایستی در محدوده‌ی منطقه‌ی نظامی قرار گرفته باشند.

اتباع خارجی می‌توانند بعد از استعلام از مراجع ذیربط اقدام به خرید ملک مورد نظر نمایند. برای استعلام ملک مورد نظر می‌توان به سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی در ترکیه مراجعه کرد. اگر یک تبعه‌ی خارجی اقدام به خرید زمین کند ، بایستی در طول دو سال شروع به ساخت این زمین بکند و پروژه‌ی زمین مربوطه را به وزارت مربوطه تسلیم نماید.
برای پروژه‌های تجاری باید مجوزهای لازم از ادارات دریافت و اقدامات لازم را قبل از شروع پروژه انجام دهد. چنانچه این موارد از طرف تبعه‌ی خارجی رعایت نگردد ، قرارداد خرید وی باطل می‌گردد.

مواردی که قرارداد خرید خانه در ترکیه توسط یک تبعه‌ی خارجی را باطل میکند

 1. اگر ملک خریداری شده بالای 30 هکتار باشد.
 2. اگر این ملک در محدوده ی نظامی قرار گرفته باشد.
 3. اگر ملک مورد نظر از سوی وزارت مربوطه و یا سازمان‌های امنیتی تائید نگردد.
 4. اگر مهلت قانونی برای شروع پروژه به اتمام رسیده باشد.
 5. اگر پایان کار طبق پلن ارائه شده به وزارت مربوطه نباشد.

نکته‌ی قابل ذکر دیگر این است که فقط خارجی‌هایی می‌توانند در ترکیه ملکی خریداری کنند که تابعیت یکی از کشورهای مجاز به خرید ملک در ترکیه را داشته باشند.
اتباع کشور ایران مجاز به خرید می‌باشند. مشاور املاک یا خریدار و یا وکیل قانونی خریدار برای انجام مراحل قانونی نقل و انتقال سند وامور اداری باید قبل از عقد قرارداد فرم درخواست را به اداره‌ی تاپو ارائه نماید. تاخیر در ارائه‌ی این فرم طبیعتا موجب تاخیر در انتقال سند خواهد شد .

خرید خانه در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

 1. سند ملک و کلیه‌ی اطلاعات شامل محل دقیق قرار گیری ملک ، آدرس، مختصات زمین و همچنین تائیدیه‌ی سازمان ثبت اسناد در مورد هویت مالک
 2. دارک خریدار از جمله پاسپورت و کارت شناسایی که به ترکی ترجمه‌ی رسمی شده و توسط نوتر تائید گشته.
 3. پرداخت عوارض شهرداری
 4. دو قطعه عکس شش در چهار از خریدار و فروشنده
 5. دو نفر شاهد
 6. حضور وکیل با ارائه‌ی اصل و کپی وکالتنامه با ترجمه‌ی رسمی مورد تائید وزارت خارجه و دادگستری
 7. حضور مترجم رسمی

مزایای خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه یک سرمایه گذاری امن و مطمئن می‌باشد. با توجه به توسعه و رشد اقتصادی ترکیه ، خرید خانه در این کشور موجب افزایش سرمایه‌ی شما در مدت زمان کوتاهی خواهد شد. علاوه بر این شما به وسیله‌ی خرید ملک در ترکیه ، موفق به اخذ شهروندی خواهید شد.
با اخذ شهروندی ترکیه شما می‌توانید با سراسر جهان مراودات تجاری داشته باشید. از تسهیلات بانکی ترکیه استفاده کنید. بدون ویزا به بسیاری از کشورهای دنیا رفت و آمد کنید .

حق رای داشته باشید و از مزایای دیگر شهروندی برخوردار گردید که اشاره به همه‌ی آنها از حوصله‌ی این مطلب خارج است. ترکیه کشوری جوان و در عین حال پرجمعیت می‌باشد . همچنین سالیانه نزدیک به 40 میلیون گردشگر از کشور ترکیه بازدید ‌می‌کنند. این آمار نشان دهنده‌ی پتانسیل بالای ترکیه برای سرمایه گذاری و خرید خانه در ترکیه می‌باشد. شما می‌توانید با خرید خانه در ترکیه و گرفتن شهروندی این کشور، بدون هیچ محدودیتی تجارت خود را توسعه دهید.

خرید ملک در ترکیه

اقامت ترکیه با خرید ملک

هموطنان ایرانی بدون ویزا به مدت 90 روز می‌توانند در ترکیه اقامت کنند. خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مطمئن برای اخذ اقامت و شهروندی در ترکیه می‌باشد. همانطور که در سطور پیشین گفته شد ، اتباع خارجی با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار و بالاتر می‌توانند شهروندی ترکیه را دریافت دارند و نیز با مبالغ کمتر می‌توانند اقامت ترکیه بصورت موقت خود را گرفته و بعد از 5 الی 8 سال تبدیل به اقامت دائم کنند.

خرید خانه در ترکیه کمتر از 250 هزار دلار

اتباع خارجی که اقدام به خرید ملک در ترکیه با قیمت زیر 250 هزار دلار کرده اند ، ابتدا اقامت موقت یکساله‌ی خود را دریافت می‌کنند، از سال دوم می‌توانند این اقامت را دوساله تمدید کنند . بعد از 5 سال شخص می‌تواند درخواست اقامت دائم کند. برای کسانیکه که بعد از خرید ملک تا 5 سال اقامت موقت دریافت می‌کنند، احتمال رد درخواست اقامت دائم وجود ندارد. این اشخاص بعد از 5 الی 8 سال اقامت دائم را دریافت خواهند کرد .

خرید خانه در ترکیه با ارزش بالای 250 هزار دلار

بر اساس قوانین جدید شهروندی ترکیه که در سال 2018 تصویب شده ، اتباع خارجی که اقدام به خرید ملک به ارزش بالای 250 هزار دلار می‌نمایند در طول سه ماه پاسپورت و اقامت دائم خود را دریافت خواهند کرد. چنانچه یک فرد خارجی، خانه‌ای به ارزش 250 هزار دلار خریداری نماید و از این طریق شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کند، تا سه سال حق فروش این ملک را نخواهد داشت ، در غیر این صورت حق شهروندی وی باطل میگردد. بنابراین در هنگام خرید این قبیل املاک باید تحقیقات لازم را به عمل آورد.

حتی پیشنهاد می‌کنیم از افراد مجرب و کار بلد راهنمایی گرفته شود تا در آینده به مشکلاتی از قبیل حمل ونقل ، امکانات رفاهی محل و … برنخورد. شما 90 روز می‌توانید در ترکیه بدون ویزا حضور داشته باشید پس حسابی فرصت دارید تا همه‌ی جوانب را بسنجید و بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید.

مزایای خرید ملک در ترکیه

مهمترین نکته در خرید ملک در ترکیه

در ترکیه انتقال مالکیت فقط از طریق مدارک رسمی و ثبتی در دفتر اسناد رسمی و با امضاء هر دو طرف یعنی خریدار و فروشنده و یا وکیل رسمی آنها صورت میگیرد.

خرید خانه در کدام شهر ترکیه بهتر است

طبیعتا ترکیه نیز مانند ایران یا هر کشور دیگری دارای شهرهای زیبا با پتانسیل‌های مختلف است.
اگر شما به دنبال شهری شلوغ با پتانسیل بالای تجاری و اقتصادی هستید ، به شما شهرهایی همچون استانبول و ازمیر را پیشنهاد می‌دهیم.
ولی شاید ترجیح شما شهری آرام و بدور از هیاهو و در عین حال مدرن باشد که در اینصورت شهری مثل آنکارا را پیشنهاد می‌دهیم .

خرید خانه در استانبول

با توجه به وسعت استانبول ، می‌توان گفت تقریبا همه قشر‌هاى جامعه در همه جاى شهر زندگى می‌کنند. بافت شهری استانبول طوریست که همه مایحتاج روزانه زندگى‌تان را در محله خود مى‌توانید پیدا کنید و تقریبا در همه محلات مراکز خرید لوکس هم وجود دارد. اگر قصد خرید ملک در استانبول را دارید و نمى خواهید در اطراف خانه شما بافت بومى نشین باشد بهترین انتخاب محلات غرب استانبول خواهد بود.
محلاتى مثل بیلیک دوزو ،باشاک شهیر و بخش‌هایی از اسنیورت.
بافت جوان این مناطق و مجاورت در بزرگراه‌ها و سیستم‌هاى حمل و نقل عمومى ، نزدیکى به ساحل دریا و مراکز خرید لوکس از دیگر مزایاى این مناطق برای خرید خانه در استانبول بشمار مى‌آید و ازهمه مهمتر قیمت بسیار مناسب ملک نسبت به امکانات آن که مانند هتل‌هاى پنج ستاره است.
و اکثر خانه‌ها در این مناطق یا به صورت برج و رزیدنس‌هاى لوکس است یا به صورت شهرک‌های با امنیت بالا و امکانات مناسب. علاوه بر استانبول ، شهرهای ازمیر و آنکارا نیز در بین ایرانیان محبوب میباشد. متوسط قیمت در این شهرها به نسبت استانبول پایین‌تر است و می‌توان با قیمت‌های پایین‌تر متراژهای بالاتری خریداری کرد.

خرید خانه در ترکیه

خرید خانه در ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه، در غرب شبه جزیره‌ی آناتولی، مرکز منطقه‌ی اژه و اطراف خلیج ازمیر واقع شده است. وجود : راه‌های حمل ونقل آسان، ایلچه‌های فوق العاده، امکانات رفاهی اجتماعی و انسان‌های شاد در ازمیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این موضوع بر روی شاخص‌های املاک این شهر تاثیر گذاشته است. قیمت مسکن در ازمیر رو به افزایش است.

خرید خانه در ترکیه

اطلاعات مهم خرید و فروش ملک در ترکیه

یک تبعه‌ی خارجی برای خرید ملک در ترکیه ابتدا بایستی گزارش اکسپرتیز ملکی را که قصد خرید آنرا دارد، بگیرد. این گزارش اکسپرتیز در واقع گزارش کارشناسی هست که تعیین می‌کند ارزش واقعی این ملک چقدر است. توجه داشته باشید قیمت حدودی این گزارش بین هزار تا هزار و پانصد لیر می‌باشد ولی ضروریست و بدون این گزارش ملک بنام شما سند زده نمی‌شود.
اخیرا برای فروش ملک نیز این گزارش اجباری شده است یعنی اگر شما به عنوان یک تبعه‌ی خارجی قصد فروش ملک خود را داشته باشید بایستی گزارش اکسپرتیز دریافت کنید . بدین ترتیب از ارزش کنونی ملک خود نیز با خبر میشوید.

در صورتیکه شما به عنوان خریدار یا فروشنده هنگام سند زدن حضور نداشته باشید در هر دو مورد باید وکالتنامه‌ی محضری به شخصی دهید که به عنوان وکیل خود برای پیگیری روند کارها انتخاب کرده اید. برای دادن وکالتنامه‌ی محضری شما با در دست داشتن پاسپورت، کیملیک (در صورتیکه اقامت ترکیه را داشته باشید برای شما کیملیک صادر میشود)، و سه قطعه عکس به نوتر مراجعه کرده و به وکیل خود (فرد مورد اعتماد شما چه از خانواده و چه غیر میتواند باشد) وکالت میدهید.
اگر خواندن و نوشتن زبان ترکی استانبولی را میدانید نیازی به مترجم ندارید در غیر اینصورت باید یک مترجم رسمی همراه شما باشد. معمولا در نزدیکی تمامی نوترها دفاتر ترجمه‌ی رسمی وجود دارد. همچنین پاسپورت شما باید ترجمه‌ی رسمی شده و به تائید نوتر برسد.

قیمت واقعی ملک در ترکیه

مطلب بعدی که برای سند زدن ملک باید به آن اشاره کنیم بحث قیمت واقعی ملک می‌باشد. عموما در ترکیه این فرهنگ رواج یافته که برای فرار از هزینه‌ی اداره‌ی تاپو قیمت اصلی ملک را در تاپو ( همان سند) قید نمی‌کنند و مبلغی بسیار پایینتر از ارزش واقعی ملک را می‌نویسند.
در نگاه اول شاید خیلی جذاب و وسوسه کننده باشد ولی بهتر است این موارد را نیز در نظر بگیرید.
اولا وقتی ارزش واقعی ملک در سند نوشته نمی‌شود، اگر روزی اتفاق ناگوار برای ملک شما افتاد ، بیمه خسارت را برابر با ارزشی که در تاپو قید شده پرداخت خواهد کرد نه برابر با ارزش واقعی.

و مورد بعدی اینکه اینکار فضا را برای جولان کلاه برداران باز می‌کند تا به بهانه‌ی فرار از هزینه‌ی تاپو ، خانه‌ای گرانتر از ارزش واقعی آن بخرید. پیشنهاد می‌شود هنگام خرید خانه چه برای وطنداشی و چه خرید معمولی حتما قبل از هرگونه معامله و توافقی یک گزارش اکسپرتیز از ملک مورد نظر بگیرید و تاکید کنید که  مبلغی که در تاپو قید می‌شود نزدیک به مبلغ پرداختی شما باشد. به این ترتیب مطمئن می‌شوید که ملک را با ارزش واقعی خریداری کرده‌اید.

خرید خانه در ترکیه

مراحل دریافت اقامت در ترکیه بعد از سند زدن ملک

بعد از زدن سند مراحل اخذ اقامت شما شروع می‌شود. اگر شما ملکی به ارزش 250 هزار دلار و بالاتر خریداری کرده‌اید، ابتدا اقامت موقت و در مدت حداکثر سه ماه برای شما، همسر و فرزندان زیر 18 ساله‌تان اقامت دائم یا همان شهروندی صادر می‌شود.
اگر ارزش ملکتان پایینتر از این رقم می‌باشد ولی میخواهید اقامت از روی خرید ملک بگیرید، بایستی با در دست داشتن تاپو یا همان سند رسمی ، داسک یا بیمه نامه‌ی ضد زلزله‌ی ملک و پاسپورت به بلدیه یا شهرداری محل مراجعه کرده و تاپو دوام بلگه‌سی و همچنین نوماراتاژ ملکتان را دریافت کنید. سپس در روز مصاحبه با در دست داشتن این مدارک به اداره مهاجرت ترکیه رفته و در خواست اقامت موقت خواهید کرد. عموما در مرحله‌ی اول مراجعه به شما اقامت یکساله تعلق می‌گردد بعد از آن میتوانید درخواست تمدید دوساله کنید.

مطلب مهم دیگری که باید اشاره کنم این است که قبلا اتباع خارجی که نمی‌توانستند به ترکی بخوانند و بنویسند، برای حضور در اداره‌ی تاپو باید از یک مترجم رسمی قسم خورده استفاده می‌کردند. ولی اخیرا این قانون عوض شده و شما باید از مترجمین ویژه‌ای که مورد تائید هستند و تعدادشان هم محدود است استفاده کنید.
چون تعداد این مترجمین محدود است باید از قبل بتوانیم با این مترجمین هماهنگ شویم تا در روز تاپو حضور داشته باشند.

اقامت ترکیه با خرید خانه
اقامت ترکیه با خرید خانه

فروش ملک به اتباع خارجی در ترکیه

موضوع دیگری که شاید خالی از لطف نباشد تا در مورد آن صحبت کنیم بحث فروش ملک به تبعه‌ی خارجیست، گاهی متاسفانه اطلاعات ناقص و غلطی به عزیزان داده میشود و این اطلاعات باعث شبهه و ترس آنها میشود. یکی از این اطلاعات غلط اینست که گفته میشود اگر ملکی در ترکیه خریده باشید، نمی‌توانید این ملک را به ترکها بفروشید. چنین چیزی صحت ندارد. هیچ محدودیتی برای فروش ملک یک تبعه‌ی خارجی وجود ندارد.

موضوع اصلی این هست که اگر شما ملکی به ارزش 250 هزار دلار و به قصد وطنداشی یا همان شهروندی خریداری کرده اید ، بمدت 3 سال حق فروش این ملک را نخواهید داشت در غیر اینصورت حق شهروندی شما باطل میشود.
همچنین اگر یک تبعه‌ی خارجی قصد خرید ملکی برای گرفتن شهروندی را داشته باشد نمیتواند از یک تبعه‌ی خارجی بخرد و حتما باید صاحب این ملک یک ترک باشد.
اگر چنین شرایطی پیش آمد که یک تبعه‌ی خارجی قصد خرید ملک یک تبعه‌ی خارجی دیگر را داشت میتوانند ابتدا سند را بنام یک ترک بزنند سپس از ترک خریداری کنند. غیر از این  مورد ، هیچ محدودیت دیگری برای خرید و فروش به ترک یا غیر ترک وجود ندارد.

خرید خانه در ترکیه

سایتهای خرید و فروش ملک در ترکیه

در ترکیه سایتهای مختلفی برای خرید ، فروش و اجاره ی املاک وجود دارد. از جمله :

www.sahibinden.com
www.zingat.com
www.hurriyetemlak.com

با بررسی این سایتها می‌توانید موارد مناسبی با قیمت‌های بسیار پایین پیدا کنید ولی چند نکته وجود داره که بهتر دیدیم در این مقاله در مورد آنها صحبت کنیم.
در این سایتها عموما خانه‌های با قیمت مناسب در محله‌های خوب فراوان به چشم می‌خورد ولی تاکنون هیچ خریدار موفق نشده هیچ یک از این خانه‌ها را ببیند یا خریداری نماید.
چون چنین خانه‌هایی وجود خارجی ندارد. چرا ؟ اولا عموما آدرس خانه‌ها را اشتباه می‌نویسند، ممکن است خانه‌ای واقعا به همان تمیزی که در عکسها دیده میشود باشد ، ولی مثلا در آدرس به بیلیک دوزو اشاره شده است ولی وقتی به محل مورد نظر می‌رسید متوجه میشوید که این خانه در محله‌ای دورافتاده در اسنیورت واقع شده است.

و یا وقتی به املاک مورد نظر مراجعه میکنید ، به شما گفته میشود خانه‌ی مورد نظر شما فروخته شده ، ولی ما میتوانیم موردهای دیگری به شما نشان دهیم.
در اصل چنین خانه‌ای وجود نداشته هدف ترغیب و تشویق شما برای حضور در املاک آنها بوده است. برای همین توصیه میکنیم در انتخاب خانه از طریق سایتها دقت لازم را به عمل آورید.
قیمت‌های متوسط هر منطقه‌ای مشخص میباشد، وقتی میبینید در آگهی خانه‌ای با قیمت بسیا پایینتر از قیمت متوسط منطقه‌ای به فروش میرسد حتما به این موضوع توجه کنید. هیچ کس انقدر بخشنده و یا نیازمند نمیشود که به یکباره با قیمت فاحشی خانه‌ی خود را به فروش برساند آنهم در کشوری مثل ترکیه که مردم آن بسیار روی پول و دارایی خود  حساس هستند .
و این مورد را هم توجه کنید که اگر در ترکیه به دنبال خانه ای زیر 200هزار لیر هستید ،بله میتوانید با این قیمت پیدا کنید ولی آیا میتوانید در محله‌ای که این خانه واقع شده زندگی کنید؟ شما به عنوان یک تبعه‌ی خارجی طبیعتا نمیتوانید در یک محله‌ی سطح پایین با آرامش زندگی کنید و یا هنگام فروش این خانه آیا براحتی میتوانید بفروشید؟ پس لطفا به این موارد توجه نمایید.
قرار نیست مشتری اول و آخر خانه‌ای شما باشید .

فروش خانه در ترکیه

خرید از پروژه های مسکونی در ترکیه

و در نهایت اشاره ای هم به پروژه های در حال ساخت بکنیم:
کشور ترکیه در سالهای اخیر در زمینه‌ی نساجی و ساختمان سازی پیشرفت چشمیگیری داشته ، بسیاری از شرکت‌های ساختمان سازی در سالهای اخیر اقدام به ساخت پروژه‌های عظیم و مدرن کرده‌اند، عموما در این پروژه‌ها کلیه‌ی امکانات رفاهی برای ساکنین آن در نظر گرفته شده است. همه‌ی این پروژه‌ها دارای استخر ، سالن ورزشی ، سونا ،فروشگاههای بزرگ و … میباشند که قیمت واحدهای موجود در این پروژه‌ها نسبت به امکانات آن در مقایسه با ایران بسیار مناسب میباشد.
در تمامی خانه‌های نوساز ترکیه ، اجاق گاز ، فر ، هود و بعضا ماشین ظرفشویی نصب شده و موجود است.

یکی دیگر از مزایای خرید از این پروژه‌ها امنیت بالای آنهاست. در این پروژه‌ها نگهبانی بیست و چهار ساعته وجود دارد. همه جا دوربین نصب شده و توسط یک تیم مجرب و کارکشته مدیریت میشود. همچنین شما میتوانید از طریق خرید از پروژه‌های در حال احداث ، سرمایه گذاری سودآور و مطمئنی انجام دهید.
بالطبع خرید از پروژه‌ی ناتمام ارزانتر است و شما یک و یا حداکثر دو سال بعد صاحب خانه‌ای با قیمت بالاتر خواهید بود. همچنین خرید از این پروژه‌های ناتمام این مزیت را دارد که شما بصورت اقساطی مبلغ خانه را پرداخت کنید.

خرید آپارتمان در ترکیه
خرید آپارتمان در ترکیه

خرید آپارتمان در ترکیه بصورت اقساطی

با توجه به توان پرداختی خود شما میتوانید حداقل 35% از کل مبلغ را نقدی و الباقی را طی اقساط 24 تا 60 ماهه بسته به قدرت مالی خود پرداخت کنید.
به این ترتیب شما بعد از یک الی دو سال صاحب خانه‌ی دلخواه خود با نحوه‌ی پرداخت مناسب با بودجه‌ی خود شده‌اید. همچنین تاکید بر روی این نکته بسیار ضروریست، در ترکیه پروژه‌ها دقیقا به همان شکلی تحویل خریدار داده می‌شود که هنگام خرید از روی پلن و ماکت پسندیده و قرارداد بسته‌اند. چون شرکتها موظف هستند قبل از شروع پروژه ، برای پلن ها از طرف شهرداری مجوز گرفته و بعد از اتمام کار عینا تحویل شهرداری دهند.

شهرداری بعد از اتمام پروژه ها برای بررسی در محل حضور می یابد و بعد از آن مجوز پایان کار را صادر میکند و نیز شما به عنوان خریدار خیالتان از بابت تحویل به موقع واحد خود راحت باشد چون در صورتیکه شرکت پروژه را به موقع تحویل ندهد طبق قرارداد بایستی اجاره‌ی این مدت را پرداخت کند و چون این مبلغ هزینه‌ی بالایی میشود بنابراین شرکتها برای جلوگیری از این هزینه ها ، پروژه را به موقع تحویل میدهند.
همچنین دولت ترکیه اگر تشخیص دهد شرکت سازنده‌ای توان تحویل به موقع پروژه‌ای را ندارد قرارداد ساخت پروژه را با شرکت مزبور فسخ کرده و ادامه‌ی پروژه را به شرکت دیگری میسپرد. بنابراین خیالتان از بابت تحویل گرفتن به موقع واحد مسکونی راحت باشد.

تاپو یا سند رسمی ملک در ترکیه

در تمام کشورها برای اثبات حق مالکیت یک سند رسمی و حقوقی صادر میشود. این سند رسمی در ترکیه تاپو نامیده می‌شود. که توسط اداره‌ی کل تاپو و کاداسترو تهیه شده ، ثبت و سپس بایگانی می‌گردد. تاپو شامل اطلاعاتی در مورد صاحب یا صاحبان ملک ، مشخصات ملک و … میباشد.
تاپو هنگامی قانونیست که در بخش زیرین وسط سند مهر خورده باشد. همچنین در سمت راست بالای سند عکس مالک جا میگیرد. البته در حال حاضر الصاق عکس در تاپو اجباری نیست. در صورتیکه صاحب ملک بیش از یکنفر باشد باید سهم هر یک در تاپو مشخص شده باشد.

خرید خانه در ترکیه

ترجمه ی فارسی اصطلاحاتی که در تاپو بکار رفته است

İliشهرستانİlçesiمنطقه
MahallesiمحلهKöyüدهکده
SokağıکوچهPafta Noشماره صفحه
Ada Noشماره بلوکParsel Noشماره قطعه
Niteliğiکاربری Yüzölçümüمساحت
Kat Mülkiyetمالکیت طبقهBağımsız Bölümمشخصات ملک مورد نظر در زمین اصلی
Satış Bedeliقیمت ملکArsa Payıدرصد مالکیت ملک از زمین اصلی
Blok Noشماره بلوکKat Noشماره طبقه
Bağımsız Blm Noشماره واحد مستقلEdinme Sebebiدلیل فروش
Sahibiمشخصات مالک

هزینه های خرید خانه در ترکیه

هزینه‌ی نقل و انتقال تاپو

نقل و انتقال سند توسط اداره‌ی کل ثبت زمین و کاداستر انجام می‌پذیرد.
در هنگام نقل و انتقال سند هر دو طرف یعنی خریدار و فروشنده باید حضور داشته باشند ، مگر اینکه هر یک از دو طرف وکالتنامه ی رسمی برای امضاء نهایی داده باشند.
هزینه ها به شرح زیر میباشد :

 • 4% از ارزش اعلام شده‌ی ملک ، به عنوان مالیات نقل و انتقال به دفتر اسناد پرداخت میگردد.
 • مبلغ مالیات را خریدار پرداخت میکند.
 • ترجمه ی گذرنامه در دفتر اسناد رسمی (نوتر )
 • ترجمه ی مدرک اثبات آدرس جهت باز کردن حساب بانکی در دفتر اسناد رسمی
 • مترجم قسم خورده
 • وکالت ( اختیاری )
 • دریافت شماره مالیاتی
 • عکس
 • مالیات کاداستر
 • مالیات سرمایه در گردش

هزینه‌ی آژانس املاک و مستغلات در ترکیه

طبق قانون آژانس‌های املاک و مستغلات ثبت شده و دارای مجوز ، 2 درصد به اضافه‌ی مالیات بر ارزش افزوده را از خریدار و فروشنده دریافت می‌کنند.

هزینه ی وکیل در خرید آپارتمان در ترکیه

با توجه به مشکلات عدیده‌ای که بسیاری از هموطنان ما هنگام خرید با آن مواجه می‌شوند.
پیشنهاد ما اینست که قبل از هر چیز یک وکیل قابل اعتماد برای خود بگیرند تا در تمام مراحل خرید ملک کنار وی باشد. متاسفانه بدلیل عدم آشنایی بیشتر هموطنان ما به زبان ترکی سواستفاده‌های فراوانی می‌شود.
بیشتر مواقع ارزش واقعی ملک بسیار پایین تر از مبلغیست که خریدار پرداخت میکند.
مبلغ کمسیون بیشتر از مبلغ قانونیست و خیلی موارد دیگر.
ولی پیشنهاد قاطع ما استفاده از یک وکیل کارکشته و مطمئن می‌باشد.

دادن وکالت به یک وکیل ممکن است حداکثر دو ساعت از وقت شما را بگیرد ولی تمام مدت خرید و انتقال سند خیال شما راحت خواهد بود که تمام مراحل قانونی و بی هیچ مشکلی پیش خواهد رفت.
دوستان بسیاری از ایران به امید زندگی بهتر و یک سرمایه گذاری سود آور پا به ترکیه میگذارند ولی متاسفانه بدلیل عدم آشنایی به زبان ترکی ، عموما مالباخته میشوند .
در صورتیکه با یک وکیل مطمئن و یک مترجم قابل اعتماد می‌توانند براحتی جلوی چنین پیشامدهای تاسف بار را بگیرند.

اگر شما در کنار خود یک وکیل امین داشته باشید ملک خود را به ارزش واقعی آن خریداری خواهید کرد نه با قیمت غیر واقعی و بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن.
همچنین هنگام بنام زدن سند نیز حضور وکیل در کنار شما موجب میشود تمام مراحل مطابق با خواست شما پیش برود.
و به نتیجه‌ی دلخواه خود برسید.

فروش خانه در ترکیه
فروش خانه در ترکیه

مالیات خرید و فروش ملک در ترکیه

مالیات املاک و مستغلات هر ساله پرداخت میشود . این مالیات در شهرها 0،2 درصد و در مناطق غیر شهری 0،1 درصد است. نرخ مالیاتی املاک تجاری 0،4 درصد در مناطق شهری و0،2 درصد در مناطق غیر شهری است. این مالیات توسط دولت برای بهبود بخشیدن به تامین آب و فاضلاب ، اجرای خدمات قانونی و آتش نشانی و موارد دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

بیمه خانه و زلزله در ترکیه

در کشور ترکیه بیمه‌ی زلزله یکی از ضروریات میباشد و به نوعی اجباریست. بیمه‌ی زلزله بر اساس متر مربع محاسبه میگردد.  بیمه‌ی حوادث همزمان و یا بعد از زلزله  نیز تحت پوشش بیمه‌ی زلزله قرار میگیرد . این حوادث شامل آتش سوزی ، سونامی ، انفجار ، رانش زمین و… میباشد.این بیمه بسته به متراژ بنا بین 150 تا 250 لیر متغیر است.

هزینه ی بنام کردن اتصال آب و برق

در ترکیه چه مستاجر باشید چه صاحبخانه ، باید برق و آب بنام خودتان باشد. هزینه‌ی اینکار در مناطق مختلف متغیر است.

هزینه ی آبونمال برق

در ترکیه مبلغی به عنوان سپرده هنگام به نام زدن برق و آب پرداخت می‌شود که این مبلغ در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است. و هنگامی که شما قصد تخلیه‌ی این خانه را دارید با مراجعه به اداره برق و آب مبلغ سپرده را در صورتیکه بدهی نداشته باشید پس میگیرید. مبلغ سپرده در موقع اشتراک اولیه و انتقال کنتور پرداخت میگردد.

اینترنت و تلفن

شما با ارائه‌ی مجوز اقامت خود میتوانید تلفن و اینترنت داشته باشید . اپراتورهای معروف ترکیه ترک تله کام ، تورک سل و وودافن میباشد و معمولا اپراتورها  برای کسانیکه قراردادهای دوساله با اپراتورها میبندد بسته‌های ویژه ای در نظر میگیرد. از جمله ماهیانه تماسهای رایگان مثلا به مدت هزار دقیقه ، پیامکهای رایگان به تعداد مشخصی و نیز گیگ های اینترنتی پرسرعت و…

شارژ ساختمان و یا عایدات

زندگی در یک ساختمان عمومی هزینه‌هایی دربردارد. شما باید ماهیانه هزینه‌ای به ازای نگهداری و تعمیرات ساختمان پرداخت کنید. این مبلغ صرف امکانات عمومی مانند برق ، استخر ، نگهبانی ، نگهداری از باغ میشود.

فروش آپارتمان در ترکیه
فروش آپارتمان در ترکیه

جمع بندی نهایی

در این مقاله تلاش کردیم تا حدی به مسائل پر رنگی که هر تبعه‌ی خارجی در هنگام خرید ملک در ترکیه ممکن است با آن مواجه شود اشاره کنیم طبیعتا موارد بسیاری وجود دارد که به مرور همه‌ی آنها را بررسی خواهیم کرد. چنانچه سوالی در مورد خرید ملک در ترکیه داشتید می‌توانید از خدمات مشاوره‌ی رایگان گروه مشاورین ارکیده بهره‌مند شوید.
امیدواریم با رعایت موارد بالا بتوانید معامله‌ی سالمی را انجام داده و از زندگی در کشور سرسبز و شادی مثل ترکیه لذت ببرید.

خرید خانه در ترکیه
خرید آپارتمان در ترکیه

سوالات متداول

5/5 - (1 امتیاز)

10 نظرات

 1. با درود و عرض ادب و احترام، بنده قصد خرید ملک در ترکیه شهر ازمیر را دارم ، لطفا راهنمایی فرمائید در وهله اول در ایران چه اقدامات بدوی را باید انجام دهم ،چگونه در ترکیه به وکیل دست یابم ، جهت اجاره ملک قبل از خرید برای سونای موقت خانواده چه باید بکنم ، ممنون میشوم راهنمایی فرمائید. سپاسگزارم

 2. من خودم میخواهم یک آپارتمان در شهر ترکیه خریداری کنم اگه به صورت قصدی مبلغ را پرداخت کنم در اول کار باید چقدر سرمایه باشد
  خونه در حد ۳۰۰هزار ایر تا ۵۰۰هزار لیر

  • سلام وقت بخیر لطفا به شماره زیر از واتساپ پیام بدین همکاران راهنمایی کنند
   ۰۰۹۰۵۴۲۶۹۱۲۸۰۷

 3. سلام.
  من قصد مهاجرت از طریق سرمایع گزاری را دارم خوب میدونم تا ٢۵٠ هزار دلار باید خرید کنم ولی بعد از اون میخوام اقدام به ساخت و ساز در آنتالیا کنم چون تخصص من ساختمان سازیه
  البته با پولی خارج از اون ٢۵٠ هزار دلار سرمایه گزاری شده
  سئوالم اینه بعداز گرفتن شهروندی آیا اپارتمان یا ویلائی که ساخته ام را میتونم به خارجی ها برای اخذ شهروندیشون بفروشم
  اگر نمیشه با ثبت شرکت ساخت و ساز میتونم اقدام به فروش برای خارجی ها داشته باشم?
  ممنونم میشم راهنمائی کنید

  • شما برای ساخت خونه بایستی حتما شرکتی ثبت کنید بعد شروع به ساخت و ساز کنید . و چون این شرکت ترک هست ، یک خرجی میتونه برای اخذ شهروندی خرید کنه

  • حقوق پایه در سال ۲۰۲۱ ، دوهزار و هشتصد لیر بوده که این رقم برای سال جدید تغییر خواهد کرد.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید