بورسیه تحصیلی ترکیه 2021 ( راهنمای اخذ turkiye burslari 2021 )

9
بورسیه تحصیلی ترکیه
بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه از سال 2012 اجرا شده است و در سال اول 4000 متقاضی برای دریافت بورس ترکیه اقدام کرده اند، که هر سال نسبت به سال گذشته شاهد افزایش قابل توجهی می‌باشد. به طوریکه در سال 2018 تعداد متقاضیانی که درخواست داده اند به 130 هزار نفر رسیده است.

بورسیه تحصیلی ترکیه، یک برنامه بورس تحصیلی رقابتی است. این بورس تحصیلی در بهترین دانشگاه‌های ترکیه، که بودجه مالی آن توسط دولت تأمین می شود، به دانشجویان برگزیده و انتخاب شده، تعلق می گیرد. هدف بورس تحصیلی در ترکیه، ایجاد روابط همکاری در میان کشورهای جهان با افزایش درک متقابل بین جوامع می‌باشد.

بورسیه تحصیلی در ترکیه

ترکیه، با برنامه‌ی “ترکیه بورسلاری” درهای دانشگاه‌های خود را برای دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا باز می‌کند. این برنامه‌ی بورس تحصیلی، به دانشجویان امکان تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ترکیه، با ارائه فرصت‌های گسترده در طول تحصیل فراهم می‌کند.

برقراری ارتباط نزدیک با دانشجویان خارجی توسط مرکز بورسیه تحصیلی ترکیه نه تنها در دوره تحصیل، بلکه پس از فارغ‌التحصیلی آنها نیز ادامه دارد. دانشجویانی که آموزش عالی خود را در بین یکی از دانشگاه‌های ترکیه به اتمام رسانده اند، همانند پلی در روابط بین کشور ترکیه و کشور خود می باشند.

دلیل منحصر به فرد بودن بورسیه ترکیه

عامل منحصر به فرد شدن بورسیه تحصیلی ترکیه تنها شامل حمایت مالی نیست، بلکه امکان گرفتن این بورس تحصیلی در تمام مقاطع آموزش عالی است. این بورسیه تحصیلی ترکیه، توسط 50 دانشگاه معتبر ترکیه اجرا می‌شود. یک دوره اجباری یک ساله زبان ترکی را فراهم می‌کند. همچنین سازگاری با محیط اجتماعی و فرهنگی که در آن دانشجویان زندگی می‌کنند را فراهم می کند.
بورسیه ترکیه با ارائه تمام خدمات و کمک‌های لازم برای دانشجویان بین‌المللی این امکان را فراهم می‌کند که دانشجویان احساس کنند در خانه‌ی خود هستند. از بین این خدمات می‌توان به خوابگاه ، بیمه درمانی ، حساب بانکی دانشجویی و اجازه اقامت دانشجویی و همچنین یک دوره زبان یک ساله اشاره کرد.

ارائه خدمات متنوع برای دانشجویان خارجی

علاوه بر موارد فوق، ترکیه بورسلاری با برگزاری کنفرانس‌ها، برنامه‌ها، سمینارها، جلسات فرهنگی، ورزشی، هنری، فرصت های کارآموزی و… خدمات متنوع و زیادی برای دانشجویان خارجی خود ارائه می‌دهد. بورسیه ترکیه برای همه‌ی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌گردد.

بورس تحصیلی ترکیه برای متقاضیان کارشناسی، از رشته های مهندسی گرفته تا علوم بهداشتی، علوم انسانی و علوم اجتماعی طراحی شده است. ترکیه بورسلاری برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های معتبر ترکیه در زمینه‌های علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم طبیعی و مهندسی، تقریباً در همه‌ی رشته ها به جز علوم بهداشتی ارائه می‌شود.

انتخاب دانشگاه و رشته در بورس ترکیه

دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که داوطلبان می‌توانند انتخاب کنند با توجه به سوابق تحصیلی متقاضیان متفاوت میباشد. داوطلبان فقط می‌توانند از بین دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که در سیستم به آنها پیشنهاد می‌شود انتخاب کنند.

دریافت کمک هزینه در بورسیه تحصیلی ترکیه

کمک هزینه تحصیلی شامل موارد زیر می‌باشد

بورس تحصیلی مقطع کارشناسی

 • تعیین دانشگاه و رشته تحصیلی
 • مقرری ماهیانه 800 لیر
 • هزینه دانشگاه
 • هزینه یکسال دوره ی زبان ترکی
 • هزینه ی خوابگاه
 • بیمه ی سلامت
 • هزینه ی بلیط اولین رفت به ترکیه و آخرین برگشت به کشور خود

بورس تحصیلی مقاطع تحصیلات تکمیلی

 • تعیین دانشگاه و رشته تحصیلی
 • مقرری ماهیانه برای مقطع کارشناسی ارشد 1100 لیر و برای مقطع دکتری 1600 لیر
 • هزینه دانشگاه
 • هزینه یکسال دوره ی زبان ترکی
 • هزینه ی خوابگاه
 • بیمه ی سلامت
 • هزینه ی بلیط اولین رفت به ترکیه و آخرین برگشت به کشور خود

شرایط کلی بورسیه تحصیلی ترکیه

 • شرط معدل لازم برای دوره کارشناسی حداقل 70 درصد از معدل کل دوره دبیرستان
 • شرط معدل لازم برای دوره کارشناسی ارشد و دکتری حداقل 75 درصد از معدل کل دوره قبل
 • شرط معدل لازم برای متقاضیان پزشکی و دندانپزشکی  حداقل 90 درصد از معدل کل دوره دبیرستان
 • شرط سنی لازم برای دوره کارشناسی زیر 21 سال
 • شرط سنی لازم برای دوره کارشناسی ارشد زیر 30 سال
 • شرط سنی لازم برای دوره دکتری زیر 35 سال
 • شهروندان همه کشورها به غیر از شهروندان ترکیه
 • فارغ التحصیلان یا فارغ التحصیلان در پایان سال تحصیلی جاری (قبل از سپتامبر 2021)

چگونگی درخواست بورسیه ترکیه

متقاضیان فقط می‌توانند از طریق سایت www.turkiyeburslari.gov.tr ثبت نام کنند. برای درخواست، همه‌ی مدارک لازم و خواسته شده باید به سیستم برنامه ارسال و بارگذاری شود. داوطلبان از بین 12 انتخابی که در سیستم برنامه انتخاب می‌کنند، در دانشگاه و برنامه بورسیه ترکیه قرار می‌گیرند.

مدارک لازم برای بورس تحصیلی ترکیه

کلیه متقاضیان باید مدارک زیر را برای برنامه بورسیه ترکیه به صورت آنلاین ارائه دهند

 • کارت شناسایی معتبر و یا پاسپورت
 • عکسی که مربوط به 6 ماه اخیر باشد.
 • در صورت وجود، نتایج آزمون ملی یا همان داخلی (نتیجه کنکور)
 • مدرک دیپلم و گواهی موقت فارغ التحصیلی
 • ریز نمرات
 • نتایج آزمون بین المللی (GRE ، GMAT ، DELF ، YDS ، YÖS … و غیره)؛ در صورت درخواست برنامه انتخاب شده.
 • نتایج آزمون زبان (در صورت درخواست برنامه انتخاب شده)
 • یک نمونه ی تحقیقی و پروپوزال از کار شما (فقط برای درخواست های دکترا)

نکات مهم در گرفتن بورس تحصیلی ترکیه

بیشتر رشته‌ها در دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی تدریس می‌شود. با این وجود بعضی رشته‌ها نیز به زبان انگلیسی و یا سایر زبان‌های خارجی می‌باشد. متقاضیان در صورت درخواست در این نوع رشته‌های تحصیلی باید مدرک بین المللی زبان مثل تافل ارائه دهند. اکثر این رشته‌ها برای پذیرش نتایج آزمون‌های بین المللی (GRE ، GMAT ، SAT و غیره) را درخواست می‌کنند. داوطلبان می‌توانند هنگام انتخاب رشته‌ها و دانشگاه‌ها در سیستم برنامه، زبان آموزش را بررسی کنند.

همه‌ی متقاضیان به جز افرادی که داری  گواهی زبان ترکی سطح C1 هستند، (حتی متقاضیان رشته‌هایی که زبان آموزش آنها زبان انگلیسی یا زبان‌های دیگر باشد) باید در یک دوره آمادگی یکساله زبان ترکی شرکت کنند. داوطلبان برای ادامه تحصیل باید گواهی زبان ترکی سطح C1 در پایان سال گرفته باشند.

بورس تحصیلی ترکیه
بورس تحصیلی ترکیه

هزینه ثبت نام بورسیه ترکیه

ثبت نام در بورسیه ترکیه کاملا رایگان می باشد. اما حق‌الزحمه ثبت نام شرکت گروه مشاورین ارکیده به مبلغ 200 لیر بعد از پر کردن اطلاعات دریافت می‌گردد.

فرآیند ارزیابی و انتخاب

درخواست‌هایی که برای بورسیه ترکیه می‌شود، براساس موفقیت‌های تحصیلی متقاضی، کارهای علمی و کارهای گروهی که متقاضی داشته است، بررسی می‌شود.
در طی فرایند ارزیابی درخواست‌ها ، داوطلبان با توجه به معیارهای برنامه مورد نظر و دستاوردهای دانشگاهی و اجتماعی آنها ارزیابی می‌شوند.

درخواست متقاضیان در چهار مرحله ارزیابی می شود:

ارزیابی مقدماتی:

همه درخواست ها براساس حداقل نمره دانشگاهی ، محدودیت سنی و مدارک لازم خواسته شده ارزیابی می شوند.

ارزیابی نهایی:

متقاضیان واجد شرایط؛ توسط کمیته خبره با رعایت طیف وسیعی از معیارها از قبیل وضعیت تحصیلی، مدارک تحصیلی قبلی، علایق دانشگاهی، اهداف شغلی ، ترجیحات ، محتوای توصیه نامه و مشارکت در فعالیتهای اجتماعی با دقت کامل بررسی می‌شود. پس از این مرحله، لیست نهایی کاندیداهای واجد شرایط برای مراحل مصاحبه ایجاد می شود.

مصاحبه :

مصاحبه‌ی داوطلبین منتخب از بین بیش از 100 کشور، توسط کمیته‌های متشکل از دانشگاهیان و کارشناسان انجام می‌شود. مصاحبه معمولاً 15 تا 30 دقیقه به طول می‌انجامد، که به شکل زیر انجام می شود:

 • خوش آمدید و مقدمه
 • کنترل مدارک
 • هدف درخواست متقاضیان پرسیده می شود.
 • اهداف شغلی و علمی متقاضی پرسیده می شود.
 • اتمام جلسه و پاسخگویی کمیته به سؤالات متقاضی

انتخاب:

نتایج مصاحبه متقاضیانی که به عنوان نامزد معرفی می‌شوند، توسط یک کمیته انتخاب ارزیابی می‌شود و لیستی از متقاضیانی که بورسیه تحصیلی دریافت خواهند کرد، تشکیل می‌شود. در این ارزیابی نهایی، داوطلبان مناسب که شرایط کلی برای بورسیه ترکیه را داشته اند، ارزیابی شده است.

زمانی که شما ایمیل قبولی در بورسیه ترکیه را دریافت کردید. باید همه‌ی مدارک خواسته شده را بصورت رسمی و تایید شده ترجمه و آماده کنید.
سپس برای تایید نهایی همراه با این مدارک ترجمه شده‌ی رسمی و نامه قبولی، به کنسولگری یا سفارت خانه‌ی ترکیه در ایران مراجعه خواهید کرد.

تایید و امضای نهایی

بعد از تایید و امضای نهایی، همه‌ی مدارک به همراه فرم تعهد نامه‌ی امضا شده در سیستم بارگزاری می‌شود. اصل و کپی همه مدارک را به همراه خود داشته باشید. بلیط رفت شما براساس تاریخی که شما انتخاب می‌کنید توسط مرکز بورسیه ترکیه تهیه می‌شود. در صورتی که بلیط را خودتان تهیه کنید، مبلغ براساس فیشی که در سیستم بارگزاری خواهید کرد به شما عودت داده می‌شود.

بیشتر بخوانید : اقامت ترکیه
بیشتر بخوانید : تحصیل در ترکیه
بیشتر بخوانید : دانشگاه در ترکیه
بیشتر بخوانید : آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه

شرایط کامل ثبت نام بورسیه تحصیلی از طریق سایت ترکیه بورسلاری به زودی اعلام خواهد شد. در این مطلب اطلاعات اولیه بر اساس شرایط ثبت نام سال‌های قبل آورده شده است. متقاضیان واجد شرایط میتوانند با ارسال مدارک خود جهت ثبت نام در بورسیه ترکیه از طریق شرکت گروه مشاورین ارکیده اقدام کنند.

فرایند ثبت نام بورسیه ترکیه بصورت کامل توسط شرکت گروه مشاورین ارکیده انجام خواهد شد.

بورس تحصیلی ترکیه
بورس تحصیلی ترکیه
به این مطلب امتیاز دهید

9 نظرات

 1. سلام من تازه دیپلمم رو گرفتم و میخوام بورسیه فول فاند ترکیه برای رشته ی پزشکی بشم . اول از همه من ۱۸ سالمه ، معدلم کلم ۱۸.۷۲ ، و معدل سه سال راهنماییمم ۱۹.۹۷ هستش . و اینکه تقدیر و تشویقی هم از مدارس دارم و به عنوان دانش آموز برتر در جشن ستارگان اصفهان در دوره ی راهنمایی بودم . میخوام زبان ترکی یاد بگیرم و برای سال ۲۰۲۱ بورسیه بشم . اول از همه سوالم اینه که من شانش قبولی دارم ؟! بعدم دانشگاه هایی که برای من خوبه و مورد تایید وزارت بهداشت رو لطف کنید بگید ؟! وقتی بورسیه ی فول فاند بشی دیگه نیازی به آزمون دادن نیست ؟! تاریخ ثبت نام کی شروع میشه ؟! و اینکه واقعا هیچ هزینه ای از دانشجو پرداخت نمیشه تو سهمیه ی فول فاند ؟! و اگه اونجا تحصیل کرده باشی و دانشجوی ترکیه باشی و معدل و نمراته خوبی هم داشته باشی ، نمیتونی اونجا کار کنی و باید حتما به کشور خودت برگردی ؟! و اگه تو دانشگاه هایی که ایران تایید کرده درس بخونیم بعد میتونیم راحت تو ایران کار کنیم ؟! و اینکه کشوری که چنین بورسیه ای رو به طرف میده حتما در قبالش چیزی میخواد درسته ؟!
  ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدید

  • کشور ترکیه در قبال بورسی که میگیره چیزی از شما نمیخواد و بعد از اتمام درس تون برمیگردید ایران. با توجه به سوابق تحصیلی شانس قبولی دارید. زمان ثبت نام تقریبا بهمن ماه شروع میشه که هر سال اعلام میشه. لیست دانشگاههای مورد تایید هم توسط وزارت بهداشت هر سال اعلام میشه

 2. سلام،من ۱۹ سالمه و دیپلم حسابداری(فنی و حرفه ای) با معدل ۱۷،۲۱ دارم ومیخوام بدونم اگر اقدام به آزمون یوس کنم و نمره خوبی بگیرم میتونم برای بورسیه هم اقدام کنم؟یا با شرایط دیپلمم نمیشه؟

 3. سلام، وقتتون بخیر
  از کجا بدونیم به چه رشته هایی بورسیه میدن؟ مثلا به رشته آموزش زبان انگلیسی (tefl) بورسیه میدن؟

 4. سلام خدمتتون ، من سال ۹۸ دیپلم رشته تجربی با معدل ۱۶ و نیم گرفتم ، میتونم تو این برنامه بورسیه شرکت کنم ؟ ممنون میشم جواب بدید ❤❤

 5. سلام خسته نباشید. ببخشید من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی پزشکی از دانشگاه امام رضا هستم. من بهمن ۹۸ با معدل ۱۶ فارغ التحصیل شدم. سطح زبان انگلیسی من A2 است و مدرک زبان هم ندارم. دو تا توصیه نامه هم از مدیرگروه و استاد راهنمای رشته خودم دارم. زبان برنامه نویسی c++ هم بلدم و دارم آموزش مینویسم. میخواستم از شما بپرسم که شانس من برای بورسیه ترکیه چقدر هست؟
  لوح تقدیرهایی که تو دوران راهنمایی و متوسطه گرفتیم ، برای بورسیه تاثیر داره یا خیر؟
  با تشکر

  • سلام وقتتون بخیر باشه . شماره واتساپ کارشناس تحصیلیمون رو براتون میفرستم ، ایشون میتونن کاملتر راهنماییتون کنن. ۰۰۹۰۵۵۲۲۴۴۲۲۶۰

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید