برنامه های تشویقی برای سرمایه گذاری در ترکیه

0
برنامه-های-تشویقی-برای-سرمایه-گذاری-در-ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه:

کشور ترکیه برای جذب سرمایه گذار خارجی، راهکارها و فرصت‌های مختلفی ارائه می‌دهد و تشویق‌های دولتی زیادی در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد.این تشویق‌ها این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند تا با سوددهی بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت:

یک سرمایه گذار خارجی برای تأسیس شرکت در ترکیه باید مجوزهای رسمی و گواهینامه‌های مختلفی را بگیرد.

 1. تقاضای ثبت نام در اتاق بازرگانی
 2. آگهی رسمی تأسیس شرکت
 3. قرارداد اصلی شرکت که توسط نوتر تصدیق شده است.اگر شرکای شرکت اتباع خارجی حقیقی هستند باید کپی پاسپورت که توسط نوتر تائید شده و نیز پرینت شماره مالیاتی (ورگی نوماراسی) خود را ارائه دهد.
 4. شما می‌توانید با در دست داشتن اصل پاسپورت و آدرس محل اقامت به ادارهٔ ورگی یا مالیات مراجعه و شماره مالیاتی خود را دریافت دارید.اگر شرکای شرکت اشخاص خارجی حقوقی هستند، باید برگهٔ تائیدیه‌ی فعالیت شرکت که توسط مراجع ذیصلاح یا اتاق صنایع و بازرگانی تنظیم گشته ترجمه و مهر کنسولگری بخورد و سپس توسط نوتر تائید شود.
 5. وکالتنامه‌ی ترجمه و تائید شده توسط نوتر برای شخص حقیقی که مراحل تأسیس را انجام خواهد داد.
 6. امضاء نوتر شدهٔ موسسین زیر تقاضای ثبت شرکت.
 7. واریز 4 به 10 هزارم سرمایهٔ کل شرکت به حساب صندوق رقابت و ارائه قبض پرداختی با مهر و امضاء بانک.
 8. بیان نامهٔ ثبت اتاق بازرگانی

برنامهٔ تشویقی برای سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟

ترکیه با چشم انداز سال 2023، یک استراتژی توسعه در زمینهٔ تولید و صادرات را در پیش گرفته است. به همین دلیل فعالیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی را تسهیل می‌کند و اتباع خارجی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند می‌توانند از این تشویق‌ها استفاده کنند.طبق قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی، هر شخص حقیقی و یا حقوقی تبعهٔ کشورهای خارجی، اگر در داخل کشور ترکیه و طبق اصول و استانداردهای ترکیه شرکتی تأسیس کرده باشد می‌تواند از برنامه‌های تشویق‌ی ترکیه بهره‌مند گردند.

درخواست استفاده از طرح‌های تشویقی به چه صورت انجام می‌پذیرد؟

برای بهره مندی سرمایه گذار از برنامه‌های تشویقی سرمایه گذاری، بایستی یک تقاضانامهٔ رسمی تنظیم کند.

 1. مشخص کردن محل سرمایه گذاری و یا محل‌های جایگزین برای سرمایه گذاری جهت انجام پروژه.
 2. زمینه‌ی فعالیتی پروژهٔ سرمایه گذاری.
 3. موضوع، ظرفیت و مقدار تقریبی پروژه‌ی سرمایه گذاری
 4. در سرمایه گذاری‌های استراتژیک، دیدار با کارکنان وزارت اقتصاد برای دست آوردن اطلاعاتی مانند ظرفیت تولید داخلی و درآمد واردات برای تولید محصول موثر خواهد بود.

در این زمینه و سایر موارد موسسه ارکیده می‌تواند مرحله به مرحله کنار شما عزیزان بوده و به بهترین نحو شما را راهنمایی کنند.

مدارک الزامی برای تقاضای تشویق

 1. درخواست امضاء شده توسط خود شخص و یا وکیل
 2. فرم اطلاعات سرمایه گذاری و لیست تجهیزات و دستگاه‌ها که هر یک از صفحات بایستی مهر و امضای خود شخص و یا وکیل را داشته باشد.
 3. قبض واریز مبلغ 400 لیر به حساب صندوق سرمایه در گردش وزارتخانه
 4. در سرمایه گذاری‌های استراتژیک، گزارش امکان سنجی در مورد هر کدام از آنالیزهای انجام شده‌ی تکنیکی، مالی و بازاری در زمینه‌ای که سرمایه گذاری انجام خواهد شد.
 5. مدارک و اطلاعات دیگری که مراجع مربوطه ب ا توجه به زمینه و حجم سرمایه گذاری و… از شخص خواهند خواست.

مدارک آماده شده شخصاً و یا توسط پست باید به این آدرس ارسال گردد:آنکارا، چاناک کاله، سوئوت اوزو ماحاله سی، خیابان 2176. شماره 63، 06510، اداره‌ی کل سرمایه‌ی خارجی و درخواست تشویق، وزارت اقتصاد جمهوری ترکیه

کشور ترکیه چه نوع تشویق‌هایی به سرمایه گذار ارائه می‌دهد؟

معافیت مالیاتی:

مالیات بر ارزش افزوده برای ماشین آلات و تجهیزات خریداری شده در داخل و خارج از کشور ترکیه پرداخت نمی‌شود.

معافیت مالیات گمرکی:

برای دستگاه‌ها و تجهیزاتی که از خارج از ترکیه خریداری می‌شود، مالیات گمرکی پرداخت نمی‌گردد.

تخفیف مالیاتی:

مالیات بر درآمد:مبلغ کل مالیات با محاسبهٔ تخفیف، بر اساس نرخ تخفیف محاسبه می‌شود تا زما نی که به میزان سهم سرمایه گذاری برسد. میزان سهم سرمایه گذا ری نسبت کل مبلغ سرمایه‌ی ثابت به کسر مالیات است.

حمایت از حق بیمهٔ تامین اجتماعی برای کارکنان:

سهم حق بیمه‌ی اجتماعی استخدام‌هایی که بر مبنای حقوق پایه انجام گرفته، از طرف دولت پرداخت خواهد شد. این ماده فقط در محدودهٔ سرمایه‌گذاری منطقهٔ 6 معتبر می‌باشد.برای حمایت از حق بیمه‌ی اجتماعی کارکنان هیچ محدودیتی وجود ندارد و برای 10 سال معتبر می‌باشد.

حمایت از حق بیمهٔ اجتماعی برای کارفرما:

سهم حق بیمه‌ی اجتماعی کارفرما از طرف دولت پرداخت خواهد شد.

تخفیف تعرفه مالیات بر درآمد:

مالیات بر درآمد برای اشتغالی که از طریق سرمایه‌گذاری ایجاد شده وجود ندارد. این ماده فقط برای سرمایه‌گذاری در منطقه 6 معتبر می‌باشد. هیچ محدودیتی برای مالیات بر درآمد وجود ندارد و برای 10 سال معتبر است.

حمایت از نرخ بهره:

حمایت از نرخ بهره، یک حمایت مالی برای حداقل یک وام سرمایه گذاری است.بهرهٔ وام تا نسبت 70 درصد مبلغی که به عنوان سرمایه‌ی ثابت در برگه‌ی تشویق سرمایه گذاری قید شده، به شرطی که بازپرداخت آن 5 ساله باشد توسط دولت پرداخت خواهد شد.

اختصاص اراضی:

با توجه به مقررات وزارت دارایی برای سرمایه گذار‌ی‌های انجام شده، زمین اختصاص داده می‌شود. (البته بسته به دسترسی به زمین و امکان تخصیص)

بازگرداندن مالیات بر ارزش افزوده:

مالیات بر ارزش افزوده برای مصارف ساختمانی که در محدوده سرمایه گذاری‌های استراتژیک با حداقل سرمایه گذاری ثابت بیش از 500 میلیون لیر انجام گشته، بازپرداخت می‌شود.

مناطق سرمایه گذاری و تشویق‌های قابل اجرا:

سیستم تشویقی جدید که در اول ژانویه 2012 به اجرا گذاشته شد، دارای چهار نوع تشویق است. این نوع تشویق‌ها از 6 منطقه سرمایه گذاری مختلف در سراسر ترکیه شکل گرفته است. این تشویق‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 1. طرح‌های تشویقی برای سرمایه گذاری عمومی
 2. طرح‌های تشویقی برای سرمایه گذاری منطقه ای
 3. طرح‌های تشویقی برای سرمایه گذاری با مقیاس وسیع
 4. طرح‌های تشویقی برای سرمایه گذاری استراتژیک

در این طرح‌های تشویقی، شش منطقه‌ی مختلف وجود دارد. با توجه به منطقه‌ی مورد نظر برای سرمایه گذاری می‌توان از انواع تشویق بهره برد.

طرح‌های تشویقی برای سرمایه گذاری عمومی:

برای سرمایه گذاران داخلی و خار جی با سرمایهٔ حداقل 500 هزار لیر تا سقف یک میلیون لیر بدون در نظر گرفتن منطقه‌های سرمایه گذاری، تشویق‌های زیر ارائه می‌گردد:

معافیت مالیات گمرکی:

سرمایه گذاران داخلی و خار جی از پرداخت هزینه گمرکی برای ماشین آلات و تجهیزات وارداتی از خارج از ترکیه معاف هستند.

معافیت مالیات بر ارزش افزوده:

سرمایه گذاران داخلی و خار جی، از پرداخت 18٪ مالیات بر ارزش افزوده برای ماشین آلات و تجهیزات خریداری شده از خارج از ترکیهٔ بازار داخلی ر ا معاف هستند.

طرح‌های تشویقی برای سرمایه گذاری منطقه ای

شش منطقه در سراسر ترکیه وجود دارد که با توجه به انتخاب سرمایه گذار و حضور در یکی از این مناطق می‌تواند از طرح‌های تشویقی آن منطقه استفاده کند. سرمایه گذار در صورت انتخاب هر یک از این مناطق، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات گمرکی معاف می‌باشد.برای این سرمایه گذاران جهت احداث تاسیسات تولیدی از طرف دولت زمین تخصیص داده می‌شود. علاوه بر آن، از حمایت حق بیمهٔ اجتماعی کارکنان و کارفرما با نرخ‌های مختلف برخوردار خواهند شد.بویژه، در منطقهٔ شش یعنی منطقه‌ای که بیش از هرجای دیگر ترکیه به توسعه و رشد نیاز دارد، سرمایه گذاران از معافیت مالیات بر درآمد به مدت 10 سال بهره‌مند خواهند شد و تا 90 درصد از تخفیف مالیاتی برخوردار می‌شوند.همچنین بدون در نظر گرفتن منطقه، سرمایه گذاری در برخی زمینه‌ها موجب بهره مندی از تشویق‌های منطقه‌ی 5 می‌گردد:

 1. سرمایه گذاری در‌بخش معادن
 2. مراکز تست برای صنایع خودرو‌سازی هوا فضا و یا صنایع دفاعی، تونل باد و سرمایه گذاری‌های مشابه.
 3. تولید توربین و ژنراتور برا‌ی تولید انرژی‌های تجدید پذیر
 4. سرمایه گذاری بر رو یمراکز آموزشی همانند مهد کودک‌ها، مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان.

همچنین، بدون در نظر گرفتن منطقهٔ مستقر شده، سرمایه گذاری در زمینه‌های زیر، امکان بهره مندی از تشویق‌های منطقه 4 را فراهم می‌کند:

 1. تولید ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی و جنگلداری
 2. تولید ماشین آلات و تجهیزات صنایع مواد غذایی، نوشیدنی و توتون
 3. تولید مواد شیمیایی پا یه ارگانیک
 4. تولید کودهای شیمیایی و ترکیبات نیتروژنی
 5. تولید لاستیک مصنوع‌ی و مواد اولیه پلاستیک

طرح‌های تشویقی برای سرمایه گذاری با مقیاس وسیع

برای رقابت ترکیه در بازارهای جهانی در زمینه‌های تکنولوژی و 12 زمینه‌ی سرمایه گذاری آر-گ (مرکز تحقیق و توسعه) طرح‌های تشویقی برای سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در مقیاس وسیع در نظر گرفته شده است.

طرح‌ها‌ی تشویقی برای سرمایه گذاری استراتژیک:

سرمایه گذاری‌هایی که با معیارهای زیر همخوانی داشته باشند، از طرح‌های تشویقی برای سرمایه گذاری استراتژیک بهره‌مند خواهند شد.

 1. ظرفیت تولید محلی برای محصول تولید شده توسط سرمایه گذاری باید کمتر از واردات محصول باشد.
 2. ارزش سرمایه گذاری باید حداقل 50 میلیون لیر باشد.
 3. سرمایه گذار‌ی باید حداقل 40٪ ارزش افزوده ایجاد کند. این شرط در سرمایه گذاری‌های پالایشگاه و پتروشیمی در نظر گرفته نمی‌شود.
 4. در رابطه با محصولاتی که قرار است تولید شود، ارزش کل محصول وارداتی باید در سال گذشته حداقل 50 میلیون دلار بوده باشد. این شرط درمورد کالاهایی که در ترکیه تولید نمی‌شود، پذیرفته نیست.
5/5 - (1 امتیاز)

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید