خرید مغازه در وان

0
خرید مغازه در وان
خرید مغازه در وان

شهر زیبای وان، برای ایرانیان بسیار آشناست. خیلی از سرمایه‌گذاران به فکر خرید مغازه در وان هستند. از شرایط مغازه‌داری در وان چه می‌دانید؟

منطقه وان از هزاره سوم قبل از میلاد تا اواخر قرن نوزدهم و هنگام تصرف این ناحیه توسط عثمانی‌ها، سرزمین مرکزی ارمنی‌ها به شمار می‌رفت. در قرن ۹ قبل از میلاد، ناحیه وان تحت سلطه پادشاهی اورارتو قرار داشت و یکی از مراکز اصلی تجمع ارمنی‌ها محسوب می‌شد. در قرن ۷ قبل از میلاد، وان تحت فرمانروایی خاندان اروندی ارمنی قرار گرفت و بعدها در قرن ۶ قبل از میلاد، زیر سلطه هخامنشیان رفت. در قرن دو قبل از میلاد وان بخشی از ارمنستان شد. بعد از نبرد ملازگرد در سال ۱۰۷۱، وان به امپراطوری سلجوقی و سپس عثمانی پیوست. این منطقه در طول سال‌ها و جنگ‌های عثمانی‌ها و صفویان، بین مرزهای ایران و ترکیه جابه‌جا شد و سرانجام با نام ولایت وان در خاک ترکیه باقی ماند.

وان، بزرگترین شهر در شرق ترکیه و مرکز استان وان است. این شهر یکی از شهرهای تاریخی ترکیه با جمعیت ۳۶۱٬۱۶۳ نفر است که امروزه به حدود ۶۰۰٬۰۰۰ نفر هم رسیده است. این شهر از شمال و غرب به دریاچه وان از شرق به کوه‌های مرتفع سیاه کوه و از جنوب به کوه آرتوس می‌رسد. در تاریخ 23 اکتبر 2011 زلزله شدیدی در استان وان اتفاق افتاد که پس لرزه‌های آن در شهرهای غربی ایران از جمله خوی و سلماس نیز احساس شد. در اثر این زلزله تعداد 604 نفر کشته شده و 4152 نفر نیز زخمی شدند.

خرید مغازه در وان

شهرت اصلی این شهر البته نه از نظر ایرانیان عاشق خرید لباس، بلکه از لحاظ بین المللی به خاطر گربه‌های مشهور وان است. گربه‌های سفید پشمالو با یک چشم آبی و دیگری زرد یا سبزرنگ که به گربه وان مشهور هستند. مردم وان در گذشته این گربه را نشانه الهی می دانستند و به این دلیل در بین آن‌ها ‏دارای احترام خاصی است. قلعه وان، جزیره آختامار، کلیسای مقدس، اسکله و ناحیه ادرمیت از دیگر جاذبه‌های گردشگری در این شهر است.

خیلی از ایرانیان بعد از اولین بازدید از وان به فکر خرید مغازه در وان می‌افتند و به این تجارت و اقدام سودآور فکر می‌کنند.

علاوه براین، صبحانه‌های وان یکی از ابعاد فرهنگی مهم و عمده در ناحیه آناتولی شرقی در ترکیه است. در سال‌های اخیر حجم انبوهی از گردشگران که اکثر آنها نیز ایرانی هستند علاقه زیادی به مسافرت به این شهر پیدا کرده‌اند و این عامل نقش بسیار مهمی در بهبودی وضعیت اقتصادی داشته است.

از روستاهای قدیمی حومه شمالی وان که هم‌اینک بخشی از شهر شده می‌توان به روستای شهباغ اشاره کرد که منطقه‌ای با باغ‌های فراوان است.

دریاچه وان بزرگترین دریاچه داخلی ترکیه است که در غرب شهر وان و در نزدیکی مرزهای ایران قرار گرفته ‌است. در بخش شمال ‌غربی این دریاچه، کوه سبحان به ارتفاع ۴٬۰۵۸ متر و در قسمت جنوبی آن، کوه‌های اختیار شهابIhtiyar Şahap  قرار گرفته‌اند. شکل گرفتن دریاچه نمکی وان ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی در سالیان دراز بوده ‌است. آب آن از جویبارهایی که از کوه‌ها سرازیر است، تأمین می‌شود. این دریاچه ۱۲۰ کیلومتر درازا، ۸۰ کیلومتر پهنا دارد.

کلیسای صلیب مقدس که در جزیره آختامار واقع شده یکی از جاذبه‌های گردشگری این دریاچه است. وان سواحل شنی دارد و شبکه راه‌ها به آن می‌رسد. آب آن شفاف و نمک‌دار و برای شنا مناسب است.

جاذبه‌های وان زیبا

مردم این شهر به زبان کردی کرمانجی ‏سخن می‌گویند. البته که زبان رسمی کل استان وان ترکی استانبولی است. طبق گزارش‌های اداره کل گردشگری استان وان ترکیه، اکثریت قریب به اتفاق گردشگران این استان و ‏شهر وان را گردشگران فرهنگی و تجار تشکیل می‌دهند. عمده گردشگران خارجی شهر وان ترکیه را به ترتیب ‏کشورهای آلمان، کره جنوبی و ایران تشکیل می‌دهند.

به علت قرارگیری این شهر در کنار دریاچه ‏وان، آب و هوای آن بسیار معتدل و مناسب است.‏ برای مسافرت به وان از تهران باید از شهرهای قزوین، زنجان، تبریز عبور کرده و سپس با توجه به انتخاب یکی از ‏سه مرز خروجی زمینی بازرگان، رازی و سرو به سمت شهرهای ماکو، خوی و ارومیه ادامه مسیر بدهیم. ‏فاصله شهر ارومیه تا وان حدود 290 کیلومتر و 4 ساعت است.‏

مردم شهر وان ترکیه بسیار خونگرم هستند و با گردشگرها و مخصوصاً ایرانیان خیلی سریع ارتباط برقرار می‌کنند و همین ‏که متوجه ایرانی بودن شما می شوند، سعی می‌کنند به فارسی صحبت کنند و اکثراً قیمت اجناس را علاوه بر لیر ترکیه به ‏ریال هم به مشتری اعلام می‌کنند! به علت رفت و آمد زیاد گردشگرها، خرید و فروش؛ مخصوصاً در زمینه پوشاک از ‏رونق خاصی برخوردار است.

خرید مغازه در وان برای هر فرد خوش فکر و صاحب ایده می‌تواند در میان اینهمه جاذبه یک انتخاب مناسب باشد.

قلعه وان قلعه‌ای برفراز کوه‌های ساحل شرقی دریاچه وان در ترکیه است که امروزه به شکل ‏مخروبه‌ای با ستون‌های عظیم و دیوارهای سر به فلک کشیده درآمده‌ است، قدمت این قلعه به ‏‏90 سال قبل از میلاد می‌رسد.‏

کلیسای آختامار، ‏کلیسایی است در فاصله ۴۱ کیلومتری جنوب غربی شهر وان که بر روی جزیره آختامار، در دریاچه وان قرار گرفته است. این ‏کلیسا با معماری کشیش مانوئل و به دستور گاغیک اول و پادشاه واسپورکان مابین سال‌های ‏‏۹۱۵ تا۹۲۱ میلادی ساخته شده‌ است‎.‎ ‏آختامار نامی ارمنی است. در ۸۸ کیلومتری شمال شهر وان ترکیه آبشار زیبای مرادیه قرار دارد.

‎مغازه‌دارهای پارسی زبان

با افزایش استقبال گردشگران ایرانی از استان وان ترکیه، مغازه داران این شهر مرزی برای ارائه خدمات بهتر، اقدام به آموختن زبان فارسی کرده‌اند. استقبال گردشگران ایرانی از استان وان ترکیه هر روز افزایش پیدا می‌کند. شهر وان ترکیه در ماه‌های تعطیل سال پر از گردشگران آلمانی و ایرانی است که با اهداف مختلف از جمله سرمایه‌گذاری در ترکیه و تفریح وارد شده‌اند. این شهر در کنار دریاچه وان قرار دارد و باعث شده آب و هوایی بسیار معتدل و بهاری داشته باشد.

معمولا در هر شهری می‌توانید خانه با قیمتهای مختلف پیدا کنید و این کاملا بستگی به موقعیت و امکانات ملک مورد نظر دارد. اما به طور معمولا قیمت خانه در شهر وان از متری 2000 لیر شروع و تا 5000 لیر ادامه دارد.

ایرانیان بسیاری علاقه‌مند به ران اندازی کسب و کار در شهرهای مختلف ترکیه هستند و اگر این پروژه در شهر مشهور وان که به مرز ایران هم نزدیک‌تر است، اتفاق بیفتد برای ایرانیان بسیار ارزشمندتر خواهد بود. البته معیارهای مردم با هم فرق دارند و ممکن است برای یک تاجر یا کاسب، شهر استانبول صدها بار بهتر از وان باشد، نوع فعالیت، ماربری مغازه، هدف نهایی مغازه دار، میزان سرمایه و ده‌ها دلیل و معیار دیگر در این انتخاب تاثیر دارند.

در حال حاضر رایج‌ترین نوع شروع بیزینس و یک فعالیت اقتصادی مناسب، خرید مغازه یا کسب و کار فعال است چرا که ریسک و خطرپذیری کار به این ترتیب کم بوده، انتخاب زیادی پیش رو خواهید داشت و در مکان‌های پر تردد امکان وجود مغازه خالی تقریبا صفر است.

دریافت اجازه کار در شهر وان

اولین کاری که در زمینه راه اندازی مغازه در وان ترکیه باید انجام بدهید اخذ مجوز کار در کشور ترکیه است. ذکر این نکته لازم است که برای اخذ مجوز کار در بسیاری از موارد داشتن کیملیک یا همان اجازه اقامت ترکیه لازم است. مراحل اخذ مجوز:

  • ارسال نامه دعوت به کار توسط کارفرما به ادراه کار و امور اجتماعی ترکیه
  • ارسال درخواست کار به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه
  • ارسال مدارک مورد درخواست ادراه کار و امور اجتماعی ترکیه ( در عرض 6 روز این مدارک باید ارسال شود)
  • اعلام نتیجه از سمت اداره کار و امور اجتماعی ترکیه به دو صورت چاپی و یا آنلاین
  • مهلت 30 روزه برای کسب اقامت کاری ترکیه

خیلی از کارشناسان خرید مغازه در ایپک یول (جاده ابریشم) وان را توصیه می‌کنند. خیابانی نزدیک به فرودگاه کوچک وان که در اطراف خود خانه‌های مسکونی زیادی ندارد اما تجار قدیمی آلمانی این خیابان را خوب می‌شناسند و معمولا کالاهای اساسی که از سمت شرق به ترکیه می‌رسد در این خیابان مشتری عمده خود را پیدا می‌کند. خیابان جمهوریت نیز یکی از خیابان‌های نسبتا شیک و بسیار پر تردد وان گزارش شده که داشتن مغازه در آن به احتمال زیاد نزدیک به سوددهی است.

مشخصا آبادانی و اعتبار خیابان‌های مهم وان با خیابان‌های استانبول یا آنکارا خیلی فاصله دارند. وان یک خیابان اصلی به اسم جمهوریت دارد که از میدان بش یول شروع شده و سراسر آن مملو از مغازه است. در میانه این خیابون یک چهار راه به اسم ماراش وجود دارد که مرکزی مهم برای خرید لباس محسوب می‌شود و البته پیدا کردن مغازه در انجا برای اجاره یا خرید کار سختی است. مرکز خرید ای وی ام یا آ.و.م در خیابون جمهوریت شاید مدرن ترین مرکز خرید این شهر باشد. البته تنوع برندها خیلی زیاد نیست و بیشتر تمرکز رو برندهای ترک است.

به این مطلب امتیاز دهید

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید