مناطق آزاد تجاری در ترکیه

0
مناطق-آزاد-تجاری-در-ترکیه

مناطق آزاد تجاری در ترکیه 21 منطقه می‌باشد که در مناطق مختلف ترکیه پراکنده‌شده است. در شهرهای آنتالیا، ازمیر، ترابزون، سامسون، مرسین، کایسری، کنیا، دنیزلی، فرودگاه آتاتورک، چاتالجا، چورلو، توزلا، بورسا، مناطق آزاد داریم. تمامی این مناطق با یک قانون اداره می‌شوند.

 هدف اصلی قانون مناطق آزاد این هست که سرمایه‌گذار در این منطقه محصولی را تولید کند، در قبال آن دولت از وی مالیات نخواهد گرفت. اگر در منطقه‌ی آزاد محصولی تولید گردد و 85% درصد از محصول به خارج از کشور حتی ایران صادر شود، مالیات مربوط به استخدام کارکنان گرفته نخواهد شد.

مزایای مناطق آزاد تجاری در ترکیه

مناطق آزاد، خارج از محدوده‌ی گمرکی ترکیه می‌باشد؛ یعنی یک کشور مستقل نیست ولی محصولی که وارد منطقه‌ی آزاد می‌کنید، تابع هیچ برگه‌ی مالیاتی و گمرکی نمی‌باشد.

امکان تجارت ترانزیتی

هنگام فروش محصول به کشور دیگر، درصورتی‌که خریدار برای خرید محصول باید گمرک و مالیاتی به کشور خودش پرداخت کنه، موضوع جدایی است و به خریدار و قوانین مربوط به واردات کشور مقصد مربوط می‌شود؛ یعنی به‌راحتی در این مناطق امکان تجارت ترانزیتی وجود دارد.

از طرف دیگر، محدودیت‌هایی برای فروش به ترکیه وجود دارد، یعنی هر شرکت تولیدکننده‌ای نمی‌تواند محصول خود را به ترکیه بفروشد. چون وزارت تجارت جمهوری ترکیه اجازه‌ی فعالیت یا عدم فعالیت شما در منطقه‌ی آزاد را صادر می‌کند.

اولویت آن‌ها برای فعالیت در مناطق آزاد، توانایی شما در زمینهٔ تولید و صادرات می‌باشد. محصولاتی که در ترکیه وجود ندارد و یا کم است، به‌ویژه نرم‌افزار، توسعه‌ی تکنولوژی، تحقیق و توسعه، فعالیت‌های خدماتی و… با ملاقات و ارائه‌ی طرح کسب‌وکار و بیزینس پلن، امکان گرفتن مجوز وجود دارد.

پس به‌طور خلاصه برای فعالیت‌های تولیدی، مالیات وجود ندارد، در صادرات بیش از 85%، مالیات بر درآمد برای کارکنان وجود ندارد. مالیات ارزش‌افزوده و برگه‌ی معافیتی گمرک دارد و این مناطق خارج از محدوده‌ی گمرکی ترکیه میباشد.

تمامی مناطق آزاد تجاری در ترکیه از طرف شرکت‌های خصوصی اداره می‌شود، از طرف دیگر، شرکت‌هایی که می‌خواهند در منطقه‌ی آزاد باشند، در فرآیند تقاضا، طبیعتاً

در برخی از محصولات با محدودیت مواجه می‌شوند. به‌ عنوان‌ مثال تولید محصولات غذایی به‌راحتی امکان‌پذیر نیست. از تولید دارو استقبال خوبی نمی‌شود. درواقع قوانین نانوشته‌ای در این موارد وجود دارد.

این موارد در داخل یک پلن کاری ارزیابی می‌گردد. از این منظر منطقه آزاد تمام فعالیت‌ها را می‌پذیرد. در حالت کلی فعالیت‌هایی که به محیط‌زیست آسیب نمی‌زنند، ارزش‌افزوده دارند، موردتوجه مناطق آزاد می‌باشند.

در زمینهٔ ی تکنولوژی و نرم‌افزار هنوز ترکیه به نتیجه‌ای نرسیده که آیا نرم‌افزار یک محصول تولیدی است یا خدماتی ولی اخیراً، مانند کارخانه‌های صنعتی برای این محصولات شناسنامه و برگه‌ی تولید گرفته می‌شود.

در واقع نرم‌افزار هم یک محصول تولیدی است و هم خدماتی. چون محصولی که می‌فروشید، برای یکپارچه شدن با محصولات دیگر، ممکن است نیاز به خدمات متفاوتی داشته باشد.

نحوه‌ی صادرات نرم‌افزار در مناطق آزاد:

در حالت عادی، شرکت ساکن در ترکیه محصول خود را مستقیم به خارج از ترکیه می‌فروشد، در برگه‌ی اعلام ورود و خروج گمرک ثبت کرده و صادرات خود را انجام می‌دهد.

مناطق آزاد هم برگه‌ی اعلام دارند ولی نه به آن شکل، شرکت‌های مناطق آزاد، نرم‌افزاری رو که قصد فروش دارند، باید طبق قانون، با یک حمل‌کننده مثل دیسک یا سی دی، برای یک‌بار برگه‌ی اعلام مشخصاتش را پر کنند و به‌این‌ترتیب، یک برگه‌ی رسمی خواهند داشت که صادرات نرم‌افزار را نشان می‌دهد.

حالا ممکن است شما یک سایت اینترنتی داشته باشید و نرم‌افزارهایی در آن سایت قرار دهید و مردم از طریق سایت آن نرم‌افزارها را دانلود کنند و مبلغی بابت آن دریافت کنید و یا نکنید.

شما بایستی، تعداد دانلودهای سه ماه اخیر را در قیمتی که برای هر دانلود تعیین کرده‌اید کنید و در فرم مخصوصی ثبت کنید، متصدی مربوطه این فرم را تائید کرده و به‌این‌ترتیب صادرات شما شکل حقیقی به خود می‌گیرد.

3.9/5 - (14 امتیاز)

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید