فیلم ترکیه ? صنعت سینما و سریال (لیست بهترین فیلم‌های ترکی)

14
فیلم ترکیه
فیلم ترکیه

فیلم ترکیه‌ای در بین ایرانیان طرفداران زیادی دارد. نزدیکی فرهنگ کشور ترکیه وایران، همچنین جذابیت فیلم‌ها و سریال‌های ترکیه‌ای دلیل پربیننده بودنشان می‌باشد. ایرانیان از بین سریال‌ها و فیلم‌های ترکیه، نوع عاشقانه رو بیشتر از همه می‌پسندند.
در این مطلب مروری مختصر به تاریخچه‌ی فیلم و سریال ترکی، نیز معرفی بهترین فیلم‌ها و سریال‌های ترکی در طول سالهای گذشته خواهیم داشت.

فهرست محتوا پنهان

تاریخچه سینما و فیلم ترکیه

سینمای ترکیه که با عنوان ( Yeşilçam) شناخته می‌شود ، فعالیت‌های مربوط به صنعت فیلم و فرهنگ سینما را در ترکیه پوشش می‌دهد. تاریخ سینما در ترکیه به دوران امپراتوری عثمانی بر می‌گردد. اگرچه تاریخ شروع کاملاً مشخص نیست، اما ورود سینما به آناتولی را در زمان سلطنت عبدالحمید دوم احتمال می‌دهند.
اولین نمایش فیلم بین سالهای 1896 و 1897 در استانبول توسط زیگموند وینبرگ برگزار شد. از این تاریخ به بعد فیلم‌های تولید خارجی، به ویژه فیلم‌های ساخته شده توسط برادران لومیر، تا 14 نوامبر 1914 نمایش داده شده‌اند.

فیلم ترکیه

در سال 1914 ، هنگام  تخریب بنای روسی آیاستفانوس ، واقع در نزدیکی یشیل کوی در استانبول ، تصمیم به ساخت فیلم از این رویداد گرفته شد. بنای آیاستفانوس یک بنای یادبود برای سربازان روسی کشته شده در جنگ 1876_1877 است که سه روز بعد از اعلام جنگ امپراطوری عثمانی با روسها تخریب شد. با این ایده یک اکیپ فیلم برداری از اتریش دعوت شد. شرط فیلم برداری از این واقعه و عقد قرارداد این بود که این کار توسط یک ترک انجام پذیرد.

اولین فیلم سینمایی ترکی

فوات اوزکنای که در آن زمان عضو ارتش عثمانی بود، برای این کار انتخاب و نحوه فیلمبرداری این فیلم توسط اکیپ فیلم برداری اتریشی به فوات اوزکنای آموزش داده شد. پس از یک آموزش کوتاه ، فیلمبرداری فیلم «تخریب بنای روسی آیاستفانوس» توسط فوات اوزکنای در 4 نوامبر 1914 آغاز شد.
این فیلم اولین فیلمی بود که توسط یک ترک فیلمبرداری می‌شد. در سال 1922 اولین شرکت فیلم خصوصی ترکیه، با نام کمال فیلم، توسط کمال سه دن ( Kemal Seden ) در استانبول تاسیس و شروع به کار کرد.

بهترین فیلم های سینمایی ترکیه ای عاشقانه
بهترین فیلم های سینمایی ترکیه ای عاشقانه

امروزه سینمای ترکیه، که در آن بسیاری از شرکت‌های تولید فیلم ملی و بین المللی فعالیت دارند، به یک بازار سینمایی بزرگ تبدیل شده است که سالانه به طور متوسط 100 فیلم تولید می‌شود.
ترکیه، با توجه به نتایج سال 2016 در میان کشورهای اروپایی در تولید، محصولات فیلم محلی در رتبه هشتم‌ قرار دارد. همچنین براساس همان نتایج از نظر تعداد تماشاگران و از نظر درآمد رتبه هفتم را به خود اختصاص می‌دهد ونیز از نظر تعداد سالن‌های سینما، ترکیه در بین کشورهای اروپایی رتبه هفتم را دارد.

لیست فیلم‌های ترکیه ای که در تاریخ سینمای ترکی درآمد بالایی داشته‌اند

 • پیراهنی از آتش (1923) (Ateşten Gömlek)
 • دختره آیسل باتاکلی دامین(1934) (Aysel Bataklı Damın Kızı)
 • تابستان بدون آب (1964) (Susuz Yaz)
 • زمانی برای دوست داشتن (1965) (Sevmek Zamanı)
 • هابابام صینیفی (1975) (Hababam Sınıfı)،
 • گله (1978) (Sürü)
 • سلوی بویلوم آل یازمالیم (1978) (Selvi Boylum Al Yazmalım)
 • معدن (1978) (Maden)
 • جاده (1982) (Yol)
 • محسن بیگ (1987) (Muhsin Bey)
 • اوچورتمایی وورماسینلار (1989) (Uçurtmayı Vurmasınlar)
 • راهزن (1996) (Eşkıya)
 • معصومیت (1997) (Masumiyet)
 • ویزونتل (2001) (Vizontele)
 • سرنوشت (2006) (Kader)
 • دره گرگها عراق (2006) (Kurtlar Vadisi Irak)
 • فصل شکار (2010) (Av Mevsimi)
 • باشگاه بازندگان (2011) (Kaybedenler Kulübü)
 • رجب 4 (2014) (Recep İvedik 4)
 • معجزه (2015) (Mucize)
 • کوه 2 (2016) (Dağ II)
 • آیلا (2017) (Ayla)
 • مسلم (2018) (Müslüm)

نظرسنجی بهترین فیلم های ترکی

10 فیلم سینمایی برتر بین سال‌های 2006 تا 2016 از نظر سایت  Filmloverss

1- تو شب را روشن می کنی (2013) ( Sen Aydınlatırsın Geceyi )

جمال به همراه پدر خود در مانیسا زندگی می‌کند. وی در یک آرایشگاه کار کرده و به زعم خود یک زندگی عادی را می‌گذراند ولی برای وی مشکلی پیش می آید که مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد. از طرف دیگر در شهر که تقریبا همه یکدیگر را می‌شناسند و در ظاهر همه افرادی عادی بنظر می‌رسند ، دارای قدرتهای خارق العاده‌ای هستند .
برخی زمان را متوقف می‌کنند ، تعدادی پشت دیوارها را می‌بینند ، گروه عمر ابدی دارند ولی هیچ یک ابرقهرمان نیستند. هرکس همه چیز را می‌داند و زندگی عادی خود را ادامه میدهد تا اینکه ….

لیست فیلم های سینمایی ترکیه ای
لیست فیلم های سینمایی ترکیه ای

2- بی عیب و نقص ها (2013) (Kusursuzlar)

فیلم در مورد زندگی دو خواهریست که برای استراحت به خانه‌ی تابستانی دوران کودکی خود در منطقه‌ی اژه رفته‌اند. لاله و یاسمین در خانه‌ی مادربزرگشان در اتاق‌های قدیمی خود ساکن می‌شوند، در ابتدای ماجرا به نظر می‌رسد این دو خواهر مشکلی باهم نداشته و رابطه‌ی بسیار خوبی باهم دارند.
ولی خیلی زود حقیقت ماجرا روشن می‌شود. تنش میان این دو خواهر با ورود همسایه‌شان کریم به زندگی آنها بیشتر می‌شود. زخمهایی که از گذشته دارند هنوز خوب نشده و همچنان همراه آنهاست …

بهترین فیلم های سینمایی ترکیه ای عاشقانه
بهترین فیلم های سینمایی ترکیه ای عاشقانه

3- تقوا (2006) (Takva)

محرم که یک فرد مذهبی و دیندار است زندگی بسیار متوسطی دارد . وی شب و روز عبادت کرده و به دور از گناه زندگی درونگرای خود را می‌گذراند.
این ویژگی باعث شده تا دیگران به او اعتماد کنند. این امر توجه شیخ فرقه‌ی ثروتمندان را به خود جلب می‌کند .
شیخ تصمیم می‌گیرد از اعتبار محرم برای جمع آوری اجاره‌ی املاک فرقه استفاده کند. ارزشهای اخلاقی محرم بعد از ورود ناگهانی وی به این دنیای متفاوت ، به تدریج سست می‌شود و …

فیلم سینمایی ترکی
فیلم سینمایی ترکی

4- پدرم و پسرم (2005) (Babam ve Oğlum)

دنیز هنگام تولد مادرش را از دست داده. با پدرش که کارمند یک روزنامه است، در خانه‌ای متوسط زندگی می‌کند. او غیر از پدرش ، فرد دیگری از خویشاوندانش را نمی‌شناسد.
تا اینکه پدرش صادق ، یک روز با خبری که دنیز را شگفت زده می‌کند ، به خانه میاید. از این پس دنیز با پدرش در شهری کوچک در کنار پدربزرگی که هرگز ندیده است ، زندگی خواهد کرد. با گذشت زمان ، دنیز به این خانواده عادت کرده و همه چیز بهتر می‌شود و ناگهان اتفاق ناگواری همه را تحت تاثیر قرار می‌دهد….

فیلم ترکیه ای
فیلم ترکیه ای

5- برج مراقبت (2012) (Gözetleme Kulesi)

نیهات به عنوان نگهبان، به برج مراقبت آتش نشانی در بالای یک جنگل متروک پناه می‌برد. از طرف دیگر سحر، خود را به زور به یک ایستگاه کوچک اتوبوس در کنار بزرگراهی در توسیا می‌رساند. این دو نفر که هنگام فرار از دیگران یکدیگر رو پیدا می‌کنند، این بار مجبورند جنگ خود را بر علیه احساس گناه ادامه دهند…

فیلم ترکیه ای عاشقانه
فیلم ترکیه ای عاشقانه

6- انار (2011) (Nar)

نویسنده‌ی این فیلم می‌گوید: همه ما مانند دانه‌های انار از یکدیگر جدا، همه در عین شباهت به هم بسیار متفاوت هستیم.
اما همزمان مانند یک انار باز نشده کنار هم قرار گرفته‌ایم. حکایت زنی که به دنبال عدالت هست. داستان چهار نفر که در یک خانه زندگی می‌کنند، ولی حکایت هر کدام جداست…

فیلم ترکیه

7- روزی در آناتولی (2011) (Bir Zamanlar Anadolu’da)

 این فیلم دنیای آشفته شهریست ، که با یک داستان 12 ساعته پرجنب و جوش یک پزشک و دادستان روایت می‌شود…

8- ژین (2013) (Jin)

نوجوانی 17 ساله به نام ژین ، به دلایلی نامعلوم از سازمانی که در آن عضویت دارد فرار می‌کند و از آنجا دور می‌شود. او سعی می‌کند با مخفی شدن از اعضای سازمان مسلحی که عضو آن بوده و نیروهای امنیتی زنده بماند. سراسر وجودش پر از ناامیدی است. او خود را وقف جنگل و طبیعت می‌کند که در آن پناه برده است. او روزها و شبهای خود را به تنهایی در کوه و تپه‌ها می‌گذراند. پس از انفجار بمب‌ها ، درگیری‌ها و روزهای اضطراب ناپذیر ، حتی اگر لباس غیرنظامی پیدا کند و به شهر برگردد، زندگی برای او در بین مردم آسان نخواهد بود.

9- خواب زمستانی (2014) (Kış Uykusu)

آیدین بازنشسته تئاتر ، پس از ترک بازیگری ، به کاپادوکیا برمی‌گردد که در هتل بوتیکی که از پدرش به جامانده است، کار کند. خواب زمستانی آیدین بعد از آن روز شروع می‌شود. او گاه با نوشتن خاطرات موجود در هتل ، ستون‌هایی برای یک روزنامه محلی ، گاه با فکر نوشتن کتاب تاریخ تئاتر که او همیشه در نظر داشته اما نتوانسته است، روزهای خود را سپری می‌کند.
در تمام این روند ، دو زن در زندگی او وجود دارد همسر جوان وی ، نیهال ، که از هر لحاظ  با وی سرد رفتار می‌کند ، و خواهرش نجلا ، که پس از طلاق با آنها زندگی می‌کند….

10- کیهان (2010) (Kosmos)

کیهان داستان مسافری است که با سفر جدید خود به شهری پناه می‌برد. خود را در داخل داستان و زندگی جدید رها می‌کند.
اینجا شهری است که زمان و مکان  در آن اهمیتی ندارد ، فقط مردم مهم هستند ، کلمات مهم هستند. همه یکدیگر را خیلی خوب می‌شناسند.
معجزاتی که به همراه کیهان به این شهر آمده ، حتی فرزندان مرده را نیز زنده می‌کند.
در مدت زمان کوتاهی آوازه‌ی معجزاتش همه جا را فرا می‌گیرد.
افرادی که انتظار بهبودی دارند ، و نیز کسانی که آرزوی عشق دارند. اما زندگی دوباره سر راه کیهان یک سری اتفاقات ناگوار قرار می‌دهد…

لیست پربیننده‌ترین سریال های ترکی درجهان

در ادامه پرفروش ترین سریال های ترکیه در جهان را معرفی خواهیم کرد. مردم جهان که به تماشای سریال های یک ساعته عادت داشتند، با سریال های تلویزیونی ترکی آشنا شدند. سریال‌هایی که 90 دقیقه یا حتی بیشتر به طول می‌کشد. در سالهای اخیر سریال‌های تلویزیونی ترکیه در سراسر جهان از آمریکای جنوبی تا هند پخش می‌شود.

اسامی سریالهای ترکی که مورد استقبال ایرانیان نیز هست به ترتیب نوشته شده که بصورت دوبله فارسی یا زیرنویس می‌توان از اینترنت دانلود یا تماشا کرد.

پنج خواهر یا زنان کوچک (Küçük Kadınlar)

این سریال بین سالهای 2008 تا 2011 پخش شد. داستان این سریال در مورد 5 خواهر که در برابر همه‌ی مشکلات با هم مجادله می‌کنند. آنها قوی هستند ، تسلیم نمی‌شوند و به هر قیمتی ، دست به دست هم می‌دهند و علیه مشکلات مبارزه می‌کنند.

سریال های ترکیه ای عاشقانه
سریال های ترکیه ای عاشقانه

عاصی (Asi)

نقش اصلی این سریال دمیر ، یک تاجر در استانبول است. او برای فهمیدن دلیل اصلی خودکشی و مرگ مادرش به زادگاه خود ، آنتاکیا باز می‌گردد.
او عاشق عاصی دختر بزرگ خانواده‌ای می‌شود، که مسئول مرگ مادرش می‌داند. سریال در مورد زندگی دمیر که بین دو راهی انتقام و عشق گیر کرده است. زمان پخش سریال بین سالهای 2007 تا 2009 می‌باشد.

اسم سریالهای ترکی
اسم سریالهای ترکی

 دیلا خانم (Dila Hanım)

بین سالهای 2012 تا 2014: داستان دیلا خانم و رضا بیگ، که همسر دیلا را به قتل رسانده ، در آدانا رخ می‌دهد.
در این سریال که انتقام به عشق تبدیل می‌شود ، داستانی مهیج و جذاب دارد.

بهترین سریال ترکی
بهترین سریال ترکی

عفت (İffet)

این سریال بین سالهای 2011 تا 2013 پخش شد. عفت که به همراه پدر و خواهرش در یکی از قدیمی‌ترین محلات استانبول زندگی می‌کند ، با وجود همه فشارهای پدر ، با راننده تاکسی جمیل رابطه‌ی عاشقانه دارد…

نظرسنجی بهترین سریال ترکی
نظرسنجی بهترین سریال ترکی

ایزل (Ezel)

بین سالهای 2009 تا 2011: عمر بعد از برگشت از سربازی قصد ازدواج با ای‌شان، دختری که سالها عاشقش بود دارد.
اما در طول مدت سربازی او، ای‌شان همراه با بهترین دوست‌هایش چنگیز و علی به او خیانت می‌کنند. نقشه‌ی سرقت از کازینو رو می‌کشند، طوری که مجرم را عمر نشان بدهند…

اسم سریالهای ترکی
اسم سریالهای ترکی

عشق و جزا (Aşk ve Ceza)

بین سالهای 2010 تا 2011: دختر جوانی به نام یاسمین به پدرش قول داد که قبل از ازدواج رابطه نداشته باشد. زیرا خواهر بزرگتر وی از رابطه نامشروعی باردار شده و هنگام سقط جنین درگذشته است. اما در دوران نامزدی وی اتفاقاتی رخ می‌دهد که…

بهترین سریال ترکی
بهترین سریال ترکی

 فریحا (Adını Feriha Koydum)

بین سالهای 2011 تا 2012، فریحا، دختری که در زیرزمین  آپارتمان مجللی زندگی می‌کند. پدرش نگهبان این آپارتمان است و مادرش هر روز برای نظافت خانه‌ها می‌رود. داستان حول اتفاقات فریحا و خانواده‌اش رخ می‌دهد…

سریال عاشقانه ترکیه ای

گوموش یا نور (Gümüş)

این سریال بین سالهای 2005 تا 2007 پخش شد. داستان زندگی نور و اتفاقاتی که یکباره برای او رقم می‌خورد…

سریال ترکی
سریال ترکی

روزی روزگاری (Öyle Bir Geçer Zaman Ki)

 بین سالهای 2010 تا 2013: داستان این سریال درباره یک درام خانوادگی است، که میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار داده است…

سریال عاشقانه ترکی
سریال عاشقانه ترکی

 سیلا (Sıla)

بین سالهای 2006 تا 2008، عشق در مقابل عشیرت. داستان عاشقانه‌ی دختر و پسر جوانی که بین دو راهی عشق و عشیرت قرار می‌گیرند…

 عشق ممنوع (Aşk-ı Memnu)

بین سالهای 2008 تا 2010، همان طور که از نام سریال هم مشخص است، روایت عشق ممنوعه است. دختر جوانی که با یک تاجر میانسال ازدواج کرده، ولی بعد از گذشت مدت کوتاهی عاشق پسر خوانده‌ی او می‌شود…

هزار و یک  شب (Binbir Gece)

بین سالهای 2006 تا 2009، داستان مادری که پسرش از سرطان رنج می‌برد. برای معالجه بیماری پسرش به پول زیادی احتیاج دارد. برای تامین پول معالجه او بین چند راهی قرار می‌گیرد…

شهروندی ترکیه

فاطما گل (Fatmagül’ün Suçu Ne)

بین سالهای 2010 تا 2012، داستان دو جوانی که مجبور شده‌اند مسیر زندگی خود را آنچنان که دیگران می‌خواهند، عوض کنند…

رز سیاه (Karagül)

بین سالهای 2013 تا 2016، داستان زنانی که سرسختانه در مقابل غیرممکن‌ها سر بلند می‌کنند.
زنانی که در سرزمینی دیگر دوباره متولد می‌شوند …

عشق بی‌پایان (Kara Sevda)

بین سالهای 2015 تا 2017، این داستان عشق ناممکن کمال و نیهان را روایت می‌کند.
دو جوانی که بخاطر مشکلات خانواگی از هم دور می‌شوند…

 پول سیاه عشق (Kara Para Aşk)

بین سالهای 2014 تا 2015، در دنیایی که هر روز بیشتر مردم اسیر پول و حرص و طمع می‌شوند.
داستان زندگی عمر کومیسر که در مقابله با مجرمین، به موفقیت‌های بزرگی رسیده است.
او برای نامزدی با دوست دخترش به استانبول می‌آید و اتفاقاتی که رخ می‌دهد…

 حریم سلطان ( Muhteşem Yüzyıl)

بین سالهای 2011 تا 2014، داستان زندگی و عشق سلطان سلیمان قانونی، پادشاه قدرتمند عثمانی است.
https://www.imdb.com/title/tt1848220/

فیلم ترکیه
فیلم ترکیه

اقامت ترکیه

خرید خانه در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

به این مطلب امتیاز دهید

14 نظرات

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید