ثبت شرکت در ترکیه – مراحل و هزینه‌های انجام آن

17
ثبت شرکت در ترکیه
ثبت شرکت در ترکیه

تاسیس شرکت در ترکیه و سرمایه گذاری در خارج از کشور از جمله مواردی است، که ذهن اکثر کارآفرینان را به خود مشغول کرده است. ما به عنوان گروه مشاورین ارکیده سعی خواهیم کرد به سؤالات شما مانند موارد زیر پاسخ دهیم.

 • مراحل تاسیس شرکت در ترکیه چگونه است ؟
 • سرمایه مورد نیاز برای ایجاد شرکت در ترکیه چقدر است ؟
 • برای ثبت شرکت در ترکیه به شریک ترک نیاز است ؟

یکی از راه‌های سرمایه گذاری در کشور ترکیه، کارآفرینی و ثبت شرکت در این کشور است. سرمایه گذارانی که قصد دارند تا از مزایای سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشور ترکیه بهره‌مند شوند، لازم است تا پیش از هرچیزی درباره ثبت شرکت در این کشور اطلاعات کافی را داشته باشند.

اطلاعاتی چون دانستن شرایط و مراحل لازم برای ثبت شرکتدر این کشور، مزایای ثبت شرکت و کارآفرینی در کشور ترکیه، هزینه‌هایی که برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه لازم است و مواردی از این قبیل، نکاتی هستند که پیش از شروع به کار و انجام اقدامات لازم، نیاز است تا مشخص شوند.

داشتن این اطلاعات و دانستن تمام نکات لازم، به فرد کمک می‌کند تا برای ثبت شرکت و کارآفرین شدن در کشور ترکیه، بهترین مسیر ممکن را انتخاب نماید. به این ترتیب ثبت شرکت در ترکیه، روند بهتری را در پیش گرفته و ساده‌تر عملی شود.

در این مطلب تلاش کردیم تا بتوانیم به برخی از مهم‌ترین نکات لازم برای ثبت شرکت در کشور ترکیه اشاره کنیم. از مزایا و هزینه‌هایی که برای ثبت شرکت در کشوری چون ترکیه لازم است سخن گفتیم و در انتها به جمع بندی کلی از صفر تا صد ثت شرکت و کارآفرینی در این کشور رسیدیم. امید است با خواندن این مطلب بتوانید استفاده لازم را ببرید و کارآفرین موفقی در ترکیه باشید.

فهرست محتوا پنهان

ثبت شرکت در ترکیه

شکی نیست که افزایش رقابت بین المللی در جهان نقش مهمی در تصمیم گیری برای تأسیس شرکت‌ها و سرمایه گذاری‌های خارجی ایفا می‌کند. کشور ترکیه در این راستا، برای تشویق سرمایه گذاری و تلاش برای جهانی شدن، طرح‌های قانونی و سیاسی خود را توسعه داده است. این مقاله با تمرکز بر روند راه اندازی انواع محل کار، سرمایه گذاری و تاسیس شرکت در ترکیه به توضیح شرایط و مدت زمان لازم برای تأسیس شرکت خواهد پرداخت.

ثبت شرکت در ترکیه

توضیح کوتاه در مورد اقتصاد ترکیه

کشور پهناور و تاثیرگذار ترکیه در کنار همسایه‌های مهمی مثل ایران، ارمنستان، گرجستان، عراق و سوریه و البته کشورهایی از قاره سبز مثل بلغارستان و یونان به استناد آمار نیم قرن گذشته همیشه وضعیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل و به طور کلی تجارت داشته و دارد. ترکیه در دنیا به دروازه‌های باز و آغوش گسترده رو به جهان معروف است.

اقتصاد ترکیه البته فراز و نشیب زیادی را تجربه کرده و به هر حال همیشه در اوج نبوده است اما سرمایه گذاران با ضریب ریسک خاص خود، حضور در بازار این کشور را می‌پسندند. ملی‌گرایی در میان مردم ترکیه بسیار رونق دارد و جدی است و این مردم در طول تاریخ با اتحاد کم نظیر خود به سمت استقلال اقتصادی و پیشرفت در عرصه‌های متنوع درآمدزایی حرکت کرده‌اند.

ترکیه با قرار گرفتن دریکی از مهمترین منطقه‌های جهان، دارای موقعیت جغرافیایی بسیار مهمی است. این کشور گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. تولید ناخالص داخلی ترکیه (برابری قدرت خرید) در رده سیزدهم جهان قرار دارد و این کشور نوزدهمین تولید ناخالص داخلی بزرگ جهان را در اختیار دارد.

تعداد ثبت شرکت در ترکیه با سرمایه خارجی

در سال 2018 در ترکیه تعداد 12376 شرکت با سرمایه خارجی تاسیس شده است. نیز در پایان سال 2018 در ترکیه در مجموع 77000 شرکت با همکاری و شراکت سرمایه گذار خارجی تاسیس شده است.
75٪ از شرکت‌های تأسیس شده شرکت لیمیتیت (Limited şirket) و 25٪ شرکت‌ها آنونیم (anonim şirket) هستند. سالانه به طور متوسط 12000 شرکت خارجی جدید تأسیس می شود.

شهرهایی که بیشترین تاسیس شرکت انجام شده است

تعداد شرکت خارجی استانبول: 7567
تعداد شرکت خارجی مرسین: 593
تعداد شرکت خارجی قاضی آنتپ: 534
تعداد شرکت خارجی هاتای: 525
تعداد شرکت خارجی بورسا: 498
تعداد شرکت خارجی آنتالیا: 464
تعداد شرکت خارجی آنکارا: 420

ثبت شرکت در استانبول

تجارت و تولید شهر استانبول، در طول اعصار همیشه بوده و سهم غیر قابل انکاری در ترکیه مدرن دارد. استانبول با داشتن بخش گسترده ای در صنعت گردشگری، نیز با پیشرفت روز افزون این شهر در بخش صنایع و تجارت جایگاه ویژه ای در ترکیه دارد. به همین دلیل گردش سرمایه و سرمایه گذاری در این شهر چه توسط شهروندان ترکیه چه سرمایه گذاران خارجی روز به روز رو به افزایش می باشد.

کشورهایی که بیشترین تعداد ثبت شرکت در ترکیه را دارند

(به طور متوسط):

 1. آلمان، 6650
 2. سوریه، 4823
 3. ایران، 4025
 4. انگلستان، 2930
 5. هلند، 2620
 6. روسیه، 1984
 7. آذربایجان، 1877
 8. عراق، 1867
 9. آمریکا، 1667
 10. فرانسه، 1390
 11. ایتالیا، 1336
 12. اتریش، 847
 13. چین، 785
 14. بلژیک، 567
 15. قزاقستان، 526  
 16. امارات، 408

انواع ثبت شرکت در ترکیه

در ترکیه انواع شرکت هایی که می توانند تاسیس شوند:
شرکت های سازمانی
شرکت آنونیم
شرکت لیمیتیت
شرکت کوپراتیف
شرکت های غیر سازمانی
شرکت کولکتیف
شرکت کوماندیت

هرچند تاسیس شرکت بصورت پنج نوع ذکر شده می باشد ولی رایج ترین و ببیشترین ترجیح چه در ترکیه و چه در سطح جهانی شرکت لیمیتیت و آنونیم می باشد.

ثبت شرکت در ترکیه

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

خیلی طبیعی است که ادعا کنیم، فرایند سرمایه گذاری در سراسر جهان یک اتفاق خطرپذیر و به هر حال مملو از ریسک است. البته در سراسر جهان تفاوت‎هایی بین بازارها وجود دارد که با توجه به ویژگی‌ آنها ضریب ریسک افراد هم تغییر می‌کند. کشور ترکیه بارها به سرمایه گذاران کلان ثابت کرده که تلاش می‌کند، امنیت سرمایه داران را فراهم کند که البته این موضوع همیشه به صورت مطلق صحت نداشته و شاید در تمام بازارهای جهانی چنین امری به چشم بخورد.

پیش از گفت‌وگو درباره هر نکته دیگری باید هدف از سرمایه گذاری و کارآفرینی و در نهایت ثبت یک شرکت در کشوری مانند ترکیه مشخص شود. مشخص شدن هدف از این کار، یکی از نکاتی است که می‌تواند به برداشتن قدم اصلی و پیدا کردن مسیر مورد نظر کمک بسیاری کند. یکی از چیزهایی که می‌تواند هدف و مسیر ثبت شرکت در ترکیه را مشخص کند، داسنتن مزایای این کار است.

در صورتی که پیش از انجام سرمایه گذاری خود برای ثبت شرکت، از این مزایا آگاهی داشته باشید و بدانید که برای رسیدن به کدام یک، قرار است قدم بردارید، به سادگی می‌توانید مسیر خود را تعیین کنید. به همین دلیل تصمیم گزفتیم تا در ادامه برای شما برخی از مزایای ثبت یک شرکت کاری در ترکیه را بیان کنیم. مزایایی که بتواند شما را در انتخاب مسیر و رسیدن به هدف مورد نظر کمک کند.

منطقه جغرافیایی بسیار مناسب، دلیلی برای تجارت عالی

ترکیه به دلیل داشتن منطقه جغرافیایی بسیار مناسب خود، هم از طرف کشورهای آسیایی و هم کشورهای اروپایی، مورد توجه است. این کشور که در واقع مرز این دو قاره است، توانسته تجار را از هر دو قاره به خود جذب کند. ضمنا راه داشتن به آب‌های بسیار و داشتن آب و هوای بسیار مناسب نیز، از دیگر نکاتی است که منطقه جغرافیایی ترکیه برای آن به ارمغان آورده است. تمامی این دلایل و نکات، سبب آن شده‌اند تا ترکیه به کشوری تبدیل شود که سرمایه گذاران بزرگ بسیاری را به خود جذب می‌کند. نکته‌ای که از مزایای سرمایه گذاری در این کشور محسوب می‌شود.

جغرافیای مناسب یکی از عوامل رشد اقتصادی ترکیه

سوددهی و درآمدزایی بسیار مناسب

وجود تجار بین المللی بسیار در کشور ترکیه، از دلایلی است که موجب رشد اقتصادی این کشور شده است. رشد اقتصادی کشور ترکیه نیز، چیزی است که سبب می‌شود افرادی که در کشور ترکیه سرمایه گذاری می‌کنند و به ثبت شرکت روی آورده‌اند، بتوانند سود بسیار خوبی را از آن خود کنند. این راه یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توان در کشوری مانند ترکیه، درآمدزایی بسیار خوبی را کسب کرد.

کم بودن هزینه‌های ثبت شرکت در ترکیه

کم بودن هزینه‌های ابتدای کار البته در تمام شهرها و همه شرایط کاری صدق نمی‌کند اما در کل این هم یکی از مزایای سرمایه گذاری در کشور ترکیه است. وجود تسهیلات ویژه برای شرکت‌های خارجی در ترکیه و این که نسبت به کشورهای دیگر اروپایی هزینه‌های کمتری برای زندگی می‌پردازید از دیگر مزایای سرمایه گذاری در ترکیه است.

برقراری ارتباط با کشورهای بزرگ دنیا

از دیگر مزایایی که ثبت شرکت در ترکیه دارد، امکان برقراری ارتباط با کشورهای بزرگ دنیا است. کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که قدرترین کشورهای دنیا در آن به کارآفرینی و سرمایه گذاری روی آورده‌اند. کشوری مانند آلمان بیش از 6000 شرکت ثبت شده در ترکیه دارد. کشورهای دیگر بزرگ دنیا نیز، در این کشور سرمایه گذاری‌های هنگفتی انجام می‌دهند. سرمایه گذاری‌هایی که می‌توان با استفاده از ثبت شرکت در ترکیه با آن‌ها لینک شد و به گشترس فعالیت خود، کمک کرد. ترکیه می‌تواند پلی برای رسیدن شرکت شما به قاره اروپا و کشورهای بزرگ‌تر دنیا باشد!

دریافت اقامت موقت و تبدیل آن به اقامت دائم

اگر از افرادی باشید که دنبال دریافت اقامت کشور ترکیه هستید، باید بدانید که یکی از روش‌های دریافت اقامت این کشور، ثبت شرکت و سرمایه گذاری در آن است. با انجام این کار، شما پس از گذشت مدت زمان یکسال، اقامت موقت خود را از این کشور دریافت می‌کنید. در صورتی که بتوانید شرکت خود را برای 5 سال در این کشور داشته باشید و به فعالیت خود ادامه دهید، شما پس از 5 سال، اقامت دائم خود را به خاطر داشتن شرکتی 5 ساله در ترکیه، دریافت می‌کنید.

انجام امور تجاری بدون محدودیت

سال‌ها زیادی است ایرانیان به دلیل تحریم از طرف کشورهای خارجی، برای فعالیت‌های تجاری خود در سراسر دنیا با مشکل مواجه شده‌اند. این مشکلات حتی در برخی بازارهای کشورهای دیگر نیز گریبان‌گیر ایرانیان شده است و محدودیت‌هایی را برای ایرانیان فراهم آورده است. کشور ترکیه به دلیل نداشتن محدودیت فعالیت تجاری برای ایرانیان، یکی از کشورهای بسیار مناسبی است که ایرانیان می‌توانند رد آن بدون هیچ گونه محدودیتی به فعالیت تجاری بپردازند. به همین دلیل ثبت شرکت در ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور، یکی از گزینه‌های مناسب برای ایرانیان تلقی می‌شود.

دریافت مالیات کم در کشور ترکیه

کشور ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا، برای تجار و سرمایه گذاران خارجی خود، مالیات بسیار کمی را دریافت می‌کند. این مالیات نسبت به درآمدی که فرد می‌تواند از یک شرکت در ترکیه داشته باشد، بسیار به صرفه و اقتصادی است. در صورتی که بخواهید همین فعالیت تجاری را در کشورهای دیگر دنیا داشته باشید، هزینه بسیار بیشتری را برای مالیات باید بپردازید.

نکته بسیار مهم این است که کار و سرمایه گذاری در بستری که زمینه رشد و کسب موفقیت‌های بین الملی وجود دارد، برای هر ایرانی دارای سرمایه مناسب بسیار جذاب و کارساز خواهد بود. مالیات در کشور ترکیه نسبت به کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار کمتر است، به هر حال صفر نیست اما در مقایسه خیلی با مالیات سنگین اروپایی و آمریکای شمالی فاصله دارد.

فاصله جغرافیایی کم با کشور ایران

از دیگر مزایایی ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه، برای ایرانیان، فاصله کم این دو کشور است. فاصله جغرافیایی کم یکی از دلایلی است که می‌تواند موجب شود شما به راحتی به کشور خود دسترسی داشته باشید و بتوانید ارتباط برقرار کنید. همچنین در صورت بروز مشکل می‌توانید سریع خود را به کشورتان برسانید. اگر این نکات برای شما مهم است، ترکیه می‌تواند گزینه مناسبی برای شما و سرمایه گذاری‌تان باشد!

شاید برای بسیاری از ایرانیان سرمایه گذار این موضوع اهمیت ویژه‌ای داشته باشد که با ثبت شرکت به شما اقامت یکساله اعطا می‌شود و بعد از پنج سال تمدید کردن این اقامت، به شما اقامت دائم اعطا می‌شود. یکی از مزایای مهم سرمایه گذاری در ترکیه در مقایسه با سایر بازارهای منطقه، این است که انجام امور تجاری و بازرگانی بدون محدودیت برای افراد حقیقی و حقوقی ایرانی وجود دارد. چنین محدودیتی گاهی در برخی کشورهای منطقه مثل تاجیکستان، گرجستان، گاهی عراق و افعانستان به چشم می‌خورد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

نکته بسیار مهم این است که مطمئن باشید طبق شرایطی خاص و کاملا قانونی برای ثبت شرکت، داشتن اقامت بلند مدت ترکیه لازم نیست. این بدین معنا است که شما می‌توانید در خارج از ترکیه زندگی کنید ولی در ترکیه شرکتی داشته باشید که دایر بوده و در حال فعالیت است.

یک فرد تبعه خارجی بعد از طی تمام مراحل و رسمی شرکت می‌تواند نسبت به اخذ اجازه کار در ترکیه برای خود اقدامات لازم را انجام دهد و به دنبال آن برای خود بیمه رد کند.

لحاظ شدن بیمه از این نظر حایز اهمیت است که شما می‌توانید بعد از طی شدن ۵ سال نسبت به اقامت دایم ترکیه و بعد از آن، اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنید.

اگر به همراه ثبت برند قصد دارید نسبت به اقامت این کشور نیز اقدام کنید، سرمایه شما باید حداقل ۱۰۰۰۰۰ هزار لیر ترکیه باشد. البته این رقم هر سال با توجه به قوانین تازه کمی تغییر می‌کند.

اجازه اقامت کوتاه مدت برای افراد خارجی

اداره مهاجرت ترکیه تقریبا 15 حالت متفاوت و قانونی را برای کسب مجوز اقامت کوتاه مدت برای افراد خارجی در نظر گرفته است. ممکن است تبعه خارجی برای انجام امور تحقیقاتی وارد خاک ترکیه شده باشد. اتباع خارجی که قصد تاسیس یک کارخانه با کسب و کار تازه دارند، می‌‌توانند با دریافت مجوز برای بررسی شرایط به صورت کوتاه مدت در خاک ترکیه حضور داشته باشند.

گاهی یک تبعه خارجی قصد شرکت در یک دوره آموزشی ضمن خدمت دارد و اگر درخواست او مورد قبول باشد، حق حضور موقت در خاک ترکیه را خواهد داشت. تبعه خارجی که برای درمان وارد ترکیه شده است، با گزارش دقیق پزشک می‌تواند تا مرز بهبودی کامل در خاک ترکیه بماند.

البته این به شرطی است که بیماری وی، عفونی، ناشناخته و خطرناک نباشد و برای عموم مردم ترکیه خطر سرایت نداشته باشد. ممکن است یک تبعه خارجی برای حضور در یک مجتمع قضایی و یا یک دادگاه وارد ترکیه شده باشد.

اجازه اقامت طولانی مدت برای افراد خارجی

معمولا اگر شرایط کلی زیر فراهم باشد، تبعه خارجی می‌تواند درخواست اقامت طولانی مدت داشته باشد:

 • اگر حداقل هشت (8) سال متوالی و پیوسته در ترکیه اقامت داشته باشد. غیبت‌های کوتاه مدت مجاز است، اما در هر دوره زمانی غیبت بیش از شش (6) ماه در طی یک سال و یا در کل بیشتر، حق درخواست اقامت طولانی مدت را سلب می‌کند.
 • خودکفایی مالی و در سه سال گذشته هیچ پشتیبانی مالی از دولت ترکیه دریافت نکرده باشد.
 • بیمه درمانی معتبر خصوصی داشته باشد. هیچ سابقه کیفری یا هرگونه سابقه و یا حادثه‌ای که تهدیدی برای مردم ایجاد کند نداشته باشد و یا مشکلی برای امنیت عمومی ایجاد نکرده باشد.

انواع ثبت شرکت در ترکیه

پس از اینکه نسبت به مزایای ثبت شرکت در ترکیه آگاه شدید و هدف خود را از سرمایه گذاری در این شرکت معین کردید، لازم است تا نوع شرکت خود را مشخص کنید. شرکت‌ها در انواع مختلفی می‌توانند در ترکیه شروع به کار کنند. این انواع شباهت‌ها و تفاوت‌هایی را با یکدیگر دارند.

نکاتی که می‌توان دلیل انتخاب شدن یا نشدن آن‌ها باشد. شما می‌توانید با دانستن این نکات و در نظر گرفتن شرایط کاری و تجاری خود، نوع شرکت تجاری خود را انتخاب کنید و سپس برای دیگر اقدامات لازم، قدم بردارید.

در کشور ترکیه امکان ثبت شرکت به صورت شرکت سازمانی یا غیرسازمانی وجود دارد. شرکت‌های سازمانی به سه دسته شرکت‌های آنونیم، لیمیتیت و کوپراتیف تقسیم می‌شوند. شرکت‌های غیرسازمانی نیز در دو دسته شرکت کولکتیف و کوماندیت تقسیم می‌شوند.

البته باید بدانید که در تمام دنیا، ترجیح بر آن است تا شرکت‌ها به صورت شرکت‌های لیمیتیت و آنونیم ثبتش وند. کشور ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست و این نوع شرکت‌ها را برای ثبت شدن و شروع به فعالیت به دیگر انواع شرکت‌ها، ترجیح می‌دهد.

مراحل لازم برای ثبت شرکت در ترکیه

اصولاً برای تأسیس هر شرکت باید ابتدا عنوان شرکت، دامنه حوزه فعالیت، مدیر یا نماینده شرکت، سرمایه و سهام هر سهام دار مشخص شود.
اسناد شرکت باید در سیستم رجیستری مرکزی (MERSİS) ثبت شود و اسناد زیر به دفتر ثبت مربوط به تجارت ارسال شود:

 • برگه درخواست ثبت نام اتاق بازرگانی
 • فرم اطلاع رسانی تاسیس شرکت
 • اساسنامه شرکت
 • اگر شریک خارجی یک شخص حقیقی باشد ، یک نسخه معتبر ترجمه شده از گذرنامه و شماره مالیاتی
 • اگر شریک خارجی یک شخص حقوقی باشد، ترجمه معتبر گواهی فعالیت و خلاصه رجیستری صادر شده توسط اتاق صنعت یا تجارت یا دادگاههای ذیصلاح، که در آن حاشیه نویسی آپوستیل توسط کنسولگری ترکیه تأیید شده باشد.
 • وکالت نامه معتبر ترجمه شده که به شخص حقیقی برای انجام کارهای شرکت داده شده است.
 • درخواست محضری (نوتر شده) سرمایه گذاران برای راه اندازی شرکت
 • بیان نامه ی ثبت اتاق تجارت.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

شرکت پس از اتمام کلیه این مراحل و پس از ثبت توسط اداره ثبت تجارت، شخصیت حقوقی به دست می آورد. پس از آن، گواهی امضای مدیر یا نماینده شرکت و شماره مالیاتی صادر می شود. علاوه بر این، نسخه‌ای از فرم آگهی رسمی و درخواست ثبت شرکت درترکیه که در مرحله تاسیس دفاتر ثبت تجارت انجام شده است،
یک نسخه از هرگونه اصلاح در اساسنامه شرکت، یک نسخه از “لیست شرکاء” یا “لیست سهام داران” برای وزارت اقتصاد ارسال می شود.
https://www.ticaret.gov.tr/

شرکت لیمیتیت (با مسئولیت محدود) در ترکیه

بر اساس ماده 573 ترکیه قانون تجارت، شرکت لیمیتیت با مسئولیت محدود، برای همه اهداف اقتصادی حداقل یک نفر به عنوان شخص حقیقی و یک نفر به عنوان شخص حقوقی سهامدار شرکت اداره می شود. تعداد سهامداران بیشتر از 50 تجاوز نمی کند.
سهامداران مسئولیت بدهی شرکت را بر عهده ندارند، بلکه فقط مسئولیت تامین و تعهد سرمایه اولیه را برعهده دارند. سرمایه ثبت شده شرکت لیمیتیت با مسئولیت محدود حداقل باید 10000 لیر ترکیه باشد.

اسناد و مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در ترکیه با مسئولیت محدود

 • یک نسخه از بیانیه ثبت اتاق بازرگانی ، یک نسخه از درخواست ثبت تجارت ترکیه
 • اساسنامه شرکت – درخواست ها باید از طریق سیستم MERSIS انجام شود در4 نسخه
 • فرم اعلان و تأیید تأسیس شرکت (تکمیل از طریق سیستم MERNIS) در 3 نسخه
 • فرم امضا شده اظهارنامه بنیانگذاران (باید مطابق ماده 349 قانون تجارت ترکیه تهیه شود) در یک نسخه
 • فرم اعلان هویت از گذرنامه معتبر بصورت محضری و نوتر شده، اجازه اقامت ترکیه و شماره‌ی مالیاتی که از اداره مالیات گرفته می‌شود در 3 نسخه
 • اظهارنامه گواهی امضا (برای مدیر شرکت) در 3 نسخه

شرایط انتقال سهم یا واگذاری سهم

اگر یکی از سهامداران به هر دلیلی تصمیم به واگذاری سهم بگیرد. ابتدا سهامدار و یا همان شخص واگذاردهنده به همراه شخصی که قصد دریافت سهم را دارد به نوتر (یا همان محضر ) مراجعه کرده و درخواست انتقال سهم را بصورت رسمی تقاضا میکند. سپس این درخواست رسمی را به مشاور مالی تحویل می‌دهند تا مراحل رسمی و اداری طی شود. این مرحله حدود یک هفته الی 10 روز طول میکشد .

ثبت شرکت آنونیم در ترکیه

طبق ماده 239 قانون تجارت ترکیه، “شرکت آنونیم شرکتی است که سرمایه‌ی آن به سهام خاصی تقسیم می شود.
و فقط مسئولیت میزان دارایی‌های خود به عنوان تعهدات خود را بر عهده دارد.
مسئولیت سهامداران تنها به سهام خود محدود می شود.
حداقل سرمایه شرکت آنونیم حداقل باید 50،000 لیر ترکیه باشد.

اسناد مورد نیاز برای تأسیس شرکت سهامی مشترک

 • یک نسخه از بیانیه ثبت اتاق بازرگانی ، یک نسخه از درخواست ثبت تجارت ترکیه
 • اساسنامه شرکت – درخواست ها باید از طریق سیستم (MERSIS) انجام شود در4 نسخه
 • فرم اعلان و تأیید تأسیس شرکت (تکمیل از طریق سیستم MERNIS) در 4 نسخه
 • فرم اظهارنامه بنیانگذاران امضا شده (باید مطابق ماده 349 قانون تجارت ترکیه تهیه شود) در یک نسخه
 • فرم اعلان هویت بصورت محضری و معتبر از گذرنامه معتبر، اجازه اقامت ترکیه و شماره‌ی مالیاتی که از اداره مالیات گرفته می‌شود در 3 نسخه
 • اظهارنامه گواهی امضا (برای مدیر شرکت) در 3 نسخه

تاسیس شرکت در ترکیه بصورت شرکت کوماندیت و کولکتیف

ماده 304 قانون تجارت ترکیه شرکت کوماندیت و کولکتیف را تعریف می کند. بر این اساس، شرکت کوماندیت و کولکتیف نوعی شرکت است که برای اهداف تجاری تحت نام تجاری ایجاد شده است.
مسئولیت سهامداران محدود به سرمایه‌ی پرداخت شده است، از طرف دیگر برخی سهامداران دارای مسئولیت نامحدود هستند.
برای ایجاد این نوع شرکت‌ها حداقل سرمایه لازم نیست. طبق ماده 211 قانون تجارت ترکیه (مشارکت عمومی) ، این شرکت می تواند توسط اشخاص حقیقی برای اهداف تجاری تحت عنوان تجارت تأسیس شود.
در شرکت کولکتیف سهامداران مسئولیت نامحدودی دارند.

اسناد مورد نیاز برای تأسیس یک شرکت بازرگانی و کلکسیونی

 • یک نسخه از بیانیه ثبت اتاق ، یک نسخه از درخواست ثبت تجارت ترکیه
 • اساسنامه شرکت – درخواست ها باید از طریق سیستم MERSIS انجام شود در4 نسخه
 • فرم اعلان و تأیید تأسیس شرکت باید از طریق سیستم MERNIS تکمیل شود (اساسنامه شرکت باید ظرف 30 روز پس از تأیید دفتر اسناد رسمی ثبت شود) در 3 نسخه
 • فرم اظهارنامه بنیانگذاران امضا شده (باید مطابق ماده 349 قانون تجارت ترکیه تهیه شود) در یک نسخه
 • فرم اعلان هویت بصورت محضری و معتبر از گذرنامه معتبر، اجازه اقامت ترکیه و شماره‌ی مالیاتی که از اداره مالیات گرفته می‌شود در 3 نسخه

مشاور مالی در ترکیه و محاسبه جی

در ترکیه قبل از تاسیس شرکت شما بایستی ابتدا مشاور مالی خود را انتخاب کنید تا کارها را بصورت رسمی و قانونی پیش ببرد. عموما مشاور مالی در ترکیه و محاسبه جی در ترکیه در تمام شرکتها یکنفر میباشد. چون کارها بصورت موازی پیش میرود، بهتر است هردو کار بر عهده ی یکنفر باشد.


و بدلیل اینکه قرار است شما تا مدتهای مدید با این فرد همکاری تنگاتنگی داشته باشید به شما توضیه میکنیم در انتخاب این فرد بسیار دقیق باشید. چون اگر این فرد در طول همکاری نتواند مشاوره‌ی درستی به شما دهد، در مراحل مختلف ممکن است متحمل هزینه های سنگینی شوید.

بنابراین حتما قبل از شروع به هرگونه اقدامی در مورد سابقه و میزان مهارت مشاور مورد نظر تحقیق کنید. در این مورد هرگونه سوال یا مشورتی داشته باشید، می‌توانید با همکاران ما در گروه مشاورین ارکیده مطرح کنید.

ثبت شرکت در ترکیه

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

بدون شک یکی از راه‌های تمدید اقامت در ترکیه ثبت شرکت در این کشور است اما مراحل قانونی آن باید به طور صحیح و شفاف طی شود. بهتر است قبل از اقدام به این کار، با انواع شرکت‌ها در ترکیه آشنا شوید و بررسی کنید که چه نوع شرکتی برای شرایط کسب و کار و ایده تجاری شما مناسب تر است.

با مراجعه به اداره مالیات ترکیه مراحل نسبتا متعدد ثبت شرکت در این کشور کلید خورده و آغاز می‌شود.به صورت ماهیانه 300 لیر برای فردی تحت عنوان محاسبه‌چی باید کنار بگذارید. اگر برای شرکت خود مجوز کار هم گرفته باشید طبیعتا مبلغی در حدود 1000 لیر به صورت ماهیانه هزینه خواهید کرد. هزینه دفاتر مجازی یا همان اشتراکی نیز از مبلغ حدودی 250 لیر آغاز می‌شود. (ماهیانه)

البته باید بدانید که این انواع مختلف شرکت، هزینه و سرمایه گذاری متفاوتی را نیز لازم دارند. با توجه به نوع شرکتی که قرار است راه‌اندازی کنید، هزینه‌های شما نیز تغییر می‌کند. برای مثال در شرکت‌هایی چون شرکت‌های سازمانی، حداقل سرمایه برای شروع به کار چیزی در حدود صد هزار لیر ترکیه است.

این هزینه در شرکت‌های آنونیم به 50 هزار لیر ترکیه کاهش می‌یابد. برای ثبت شرکت‌های لیمیتید نیز چیزی در حدود ده هزار لیر ترکیه سرمایه لازم است. در شرکت‌های کوپراتیف و شرکت‌های سازمانی، سرمایه لازم برای شروع به کار بسته به اساسنامه شرکت دارد. با توجه به اساسنامه موجود، این هزینه می‌تواند متغیر باشد.

ضمنا اگر به دنبال شرکتی هستید که بتوانید بدون حداقل سرمایه آن را راه‌اندازی کنید، شرکت‌هایی چون کولکتیف و کوماندیت، از این دسته شرکت‌ها هستند.

ویزای کار ترکیه

هر چه قدر نرخ بیکاری پایین تر باشد درصد احتمال کاریابی شخص متقاضی کار، بیشتر خواهد بود. بهترین کشور ها از نظر کاریابی کشور هایی هستند که نرخ بیکاری پایین تر از 5 درصد داشته باشند.

طبق قانون کار بین الملل 6735 که بعد از انتشار در روزنامه های رسمی در سال 2013 به اجرا درآمد و قانون شماره 29800 اجازه کار به خارجیانی که قرارداد آن ها از یکسال بیشتر نیست اهدا می شود. بعد از به اتمام رسیدن این زمان در صورت کار در محل قبلی می توان آن را تا 2 سال دیگر تمدید کرد.

خارجیانی که اجازه اقامت بلند مدت و مجوز کار برای حداقل 8 سال در ترکیه را دارند می توانند برای اخذ اجازه کار نامحدود درخواست دهند. کارت فیروزه ای برای کسانی است که قصد کار و سرمایه گذاری در ترکیه را دارند. این شراکت باید در بخش های اقتصاد ، علوم ، تکنولوژی و صنعت باشد. دارنده این کارت از تمام مزایای که یک شخص دارنده اجازه کار نامحدود دارد بهرمند است.

هزینه ثبت برند در ترکیه

یکی از شرایط ثبت برند در کشور ترکیه این است که در ابتدا برند مورد نظرتان را در کشور خود ثبت کرده باشید و پس از این مرحله مهم است که می توانید برند خود را در کشور ترکیه نیز ثبت کنید (یعنی همان روش ثبت برند بین المللی).

موسسات تجاری یا صنعتی، افراد حقیقی و حقوقی مقیم که در قلمرو کشور ترکیه باشند و همچنین افرادی که دارای حقوقی از نظر کنفواسیون پاریس یا موافقنامه تاسیس سازمان تجارت جهانی باشند می توانند برای ثبت و حفاظت از علائم تجاری خود در این کشور اقدام کنند.

ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه

شرکت‌های خارجی از سهم پائینی در خصوص مشارکت در این مناطق برخوردار هستند و این شرکت‌ها اغلب در فعالیت خریدوفروش فعال هستند تا تولید که از اهداف مهم تأسیس مناطق آزاد در ترکیه بوده است. در خصوص ترکیب تجارت، همواره میزان صادرات نسبت به واردات در این مناطق بیشتر بوده است.

از سال 2011 به بعد مناطق آزاد ترکیه در مسیر مناسبی برای دستیابی به هدف توسعه صادرات قرارگرفته‌اند. باوجوداینکه ایجاد اشتغال از اهداف اصلی تأسیس مناطق آزاد در ترکیه نبوده است، بااین‌حال روند ایجاد اشتغال در این مناطق همواره صعودی بوده است.

مراحل انحلال شرکت در ترکیه

در ترکیه برای انحلال شرکت باید مبالغی پرداخت نمایید که این مبلغ میانگین بین 15 تا 25 هزار لیر و گاهی بالاتر یا پایینتر متغیر است.
همچنین اگر از اداره مالیات چند بار به محل شرکت مراجعه کرده و شما را در محل نیافته باشند نیز به ازای هر یکماه 3 هزار لیر شما را جریمه خواهند کرد که در هنگام انحلال بایستی همه‌ی آنها را تسویه کنید.

و برای درخواست انحلال نیز دقیقا از واژه ی تسویه استفاده میکنند . انحلال شرکت در ترکیه بسیار هزینه بر است.مراحل ثبت یک هفته الی ده روز طول میکشد ولی انحلال آن تا یکماه و با هزینه های بالا.

در برخی موارد گروه مشاورین ارکیده با کمک مشاورین با تجربه‌ی خود میتواند مدت زمان و هزینه های انحلال شرکت را تا سقف یک سوم پایین بیاورد .
البته اینکار نیز به بررسی موشکافانه‌ای دارد ولی اگر تقبل کردیم مطمئن باشید بصورت صد در صد و تضمینی این مورد را انجام خواهیم داد.


برای اطلاع از جزئیات کار میتوانید با همکارانمان صحبت کنید.

خلاصه نکات پایانی ثبت شرکت در ترکیه

اگر به دنبال ثبت شرکت در ترکیه هستید، پیش از هرچیزی لازم است تا هدف خود را از این کار مشخص نمایید. پس از اینکه دانستید دقیقا به چه هدفی شروع به سرمایه گذاری و فعالیت در این کشور کرده‌اید، لازم است تا با انواع مختلف شرکت‌های تجاری ترکیه آشنا شوید و با توجه به شرایط خود و در نظر گرفتن شرایط کشور ترکیه، فعالیت خود را آغاز نمایید.

در مرحله بعدی باید به دنبال ثبت شرکت خود باشید. مرحله‌ای بسیار اساسی و مهم که بهتر است با مشورت از دیگران آن را به بهترین شکل ممکن به پایان ببرید. امید است این مطلب مشورت و کمک خوبی برای شروع به فعالیت شما در زمینه تاسیس شرکت در کشور ترکیه باشد و بتوانید به اهداف و مقصور خود در این زمینه برسید.

سوالات متداول ثبت شرکت در ترکیه

در ترکیه چه نوع شرکتی می توان ثبت کرد ؟

1- شرکت های سازمانی
شرکت آنونیم
شرکت لیمیتیت
شرکت کوپراتیف
2- شرکت های غیر سازمانی
شرکت کولکتیف
شرکت کوماندیت

ثبت شرکت در ترکیه چقدر هزینه دارد ؟

هزینه ثبت شرکت در ترکیه بستگی به نوع شرکت و تعداد سهام دارن متغییر می باشد که برای دریافت اطلاعات دقیق لطفا با مشاورین گروه ارکیده در تماس باشید.

مراحل و نحوه‌ی ثبت شرکت در ترکیه چگونه است ؟

برگه درخواست ثبت نام اتاق بازرگانی
فرم اطلاع رسانی تاسیس شرکت
اساسنامه شرکت
اگر شریک خارجی یک شخص حقیقی باشد ، یک نسخه معتبر ترجمه شده از گذرنامه و شماره مالیاتی
اگر شریک خارجی یک شخص حقوقی باشد، ترجمه معتبر گواهی فعالیت و خلاصه رجیستری صادر شده توسط اتاق صنعت یا تجارت یا دادگاههای ذیصلاح، که در آن حاشیه نویسی آپوستیل توسط کنسولگری ترکیه تأیید شده باشد.
وکالت نامه معتبر ترجمه شده که به شخص حقیقی برای انجام کارهای شرکت داده شده است.
درخواست محضری (نوتر شده) سرمایه گذاران برای تاسیس شرکت در ترکیه
بیان نامه ی ثبت اتاق تجارت.

سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه چقدر است ؟

سرمایه ثبت شده شرکت لیمیتیت با مسئولیت محدود حداقل باید 10000 لیر ترکیه باشد.
حداقل سرمایه شرکت آنونیم حداقل باید 50،000 لیر ترکیه باشد.
برای ایجاد شرکت کوماندیت و کولکتیف حداقل سرمایه لازم نیست

آیا تاسیس شرکت در ترکیه مزایایی برای من به دنبال خواهد داشت؟

برای پاسخ به این سوال شما بهتر است مزایای ثبت شرکت در ترکیه را به اختصار بیان کنیم.
در وهله‌ی اول با تاسیس شما می توانید اقامت ترکیه رو داشته باشید.
با ثبت شرکت می‌توانید برای خود اجازه کار بگیرید. و با گرفتن اجازه کار، خودتان رو بیمه کنید.
بعد از داشتن پنج سال اجازه کار می‌توانید اقامت دائم بگیرید.
هزینه زندگی و تاسیس شرکت در ترکیه به مراتب بسیار پایین تر از کشورهای اروپایی است.
ترکیه به عنوان پلی به بازارهای جهانی برای شما خواهد بود.
و در آخر باید به رابطه ی تجاری بسیار نزدیک دو کشور ترکیه و ایران اشاره کنیم.

شما عزیزان برای راهنمایی‌های بیشتر و دقیق تر می‌توانید بصورت تماس تلفنی، واتساپ، حضوری و یا از طریق وب سایت شرکت با مشاوران شرکت ما در تماس باشید.
گروه مشاورین ارکیده با خدمات مشاوره رایگان در زمینه کسب و کار در ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور همراه شما عزیزان می باشد.

تاسیس شرکت در ترکیه
تاسیس شرکت در ترکیه
4.2/5 - (5 امتیاز)

17 نظرات

  • بستگی به محله ، طبقه ، نزدیکی به دریا ، نزدیکی به متروبوس و عوامل متعددی داره ولی شما متوسط یک میلیون لیر رو در نظر بگیرید

 1. من اگر خونه ای که می‌خرم زیر ۲۵۰ هزار دلار باشه فقط یکسال اقامت دارم؟یا اینکه هر سال راحت تمدید میشه؟و هزینه تمدید سالیانه چقدر هست؟و پرداخت اقساط هم شامل اقامت میشه ؟مرسی از شما

  • خیر شما اگر خرید ملک زیر ۲۵۰ هزار دلار داشته باشید اقامت شما هر سال تمدید خواهد شد و اگر ۵ سال بصورت مداوم در ترکیه اقامت داشته باشد و بیش از ۱۸۰ روز از ترکیه خارج نشوید بعد از ۵ سال به شما شهروندی میدهند. حدود ۲ هزار لیر هزینه تمدید اقامت رو در نظر بگیرید. این مبلغ بصورت میانگین ذکر شده . از لحظه ای که سند بنام شما زده شد امکان دریافت اقامت ملکی خواهید داشت.

 2. آیا در یک شرکت با مسوولیت محدود هر یک از شرکا می توانند برای خود درخواست اجازه کار نمایند و هر یک برای خود بیمه واریز کنند و یا اینکه فقط مدیرعامل می تواند برای خودش اجازه کار رد کند و دیگران بهره ای از این مورد نخواهند داشت؟

  • هر یک از اعضا میتوانند برای خود درخواست اجازه کار دهند ولی به ازای هر یک خارجی باید برای ۵ شهروند ترک بیمه رد کنید .

 3. این درسته که اگه شرکت باز کنیم تا ۵ سال نمیتونیم ببندیمش؟و اینکه اگه اجازه کار گرفتیم تا ۵ سال {یعنی تا وقتی که شهروندیمون بیاد} باید ماهیانه ۱۰۰۰ لیر پرداخت کنیم؟

  • خیر ، شما هر وقت اراده کنید میتونید شرکت خودتون رو ببندید ولی بستن شرکت در ترکیه بسیار سخت و هزینه بر هست و حداقل ۸ ماه زمان میبره تا بتونید شرکت رو ببندید. پیشنهاد میکنیم قبل از تاسیس شرکت به صورت کامل تحقیق کنید و تمام قوانین ترکیه رو بدونید بعد وارد چنین فعالیتی بشید. اگر به هر دلیلی نتونید به فعالیت شرکت ادامه بدید واگذاری این شرکت به شخص دیگری برای شما کم هزینه تر خواهد بود. بحث هزینه های شرکت برای گرفتن اجازه کار مفصل و از حوصله این متن خارج خواهد بود. پیشنهاد میکنم با همکارم از طریق واتساپ در ارتباط باشید تا بصورت جزیی تر و کاملتر پاسخگوی شما باشند. ۰۰۹۰۵۴۲۶۹۱۲۸۰۷

 4. سلام وقت بخیر من و یکی از دوستانم میخوایم یک کلینیک زیبایی تو ترکیه ثبت کنیم و مدارک تکنسینین پوست رو دوستم داره ، من اگر در اساسنامه شرکت بعنوان سرمایه گذار عنوان بشم میتونم اجازه کار و اقامت برای خودم و همسر و فرزندم بگیرم؟

  • با سلام. بله اگر سرمایه گذار و سهامدار شرکت باشید میتونید اجازه کار دریافت کنید ولی در قوانین کاری ترکیه قید شده به ازای هر یک خارجی که اجازه کار دریافت میکنه ، اون شرکت باید ۵ شهروند ترک رو استخدام و بیمه ش رو رد کرده باشه . یعنی اگر برای خودتون اقامت کاری بگیرین حتی اگر این ۵ ترک رو استخدام هم نکنید باید بیمه شون رو رد کنید. این بیمه ها هر سال در ۶ ماهه دوم به مدت ۶ ماه باید پرداخت بشه تا بتونید اقامت کاریتون رو تمدید کنید. با این اقامت برای همسر و فرزندتون هم میتونید اقامت بگیرید .

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید