اقامت ترکیه و بررسی روش‌های اخذ و تمدید اقامت توریستی 2022

82
اقامت ترکیه
اقامت ترکیه

هنگامی که صحبت از اقامت دائم در کشور ترکیه می‌شوند، بسیاری از افراد آن را شهروند ترکیه شدن اشتباه می‌گیرند. اقامت دائم در ترکیه به منزله شهروند این کشور بودن نیست و این دو مورد با هم تفاوت‌هایی را دارند. باید بدانید که اقامت دائم در ترکیه در واقع به شما اجازه می‌دهد چندسالی را در این کشور ماندگار باشید. شما با اخذ اقامت ترکیه از مزایایی بهره‌مند می‌شوید اما شهروند این کشور محسوب نمی‌شوید.

البته تفاوت شما با شهروندان این کشور خیلی زیاد نیست. شهروندان کشور ترکیه دارای پاسپورت و حق رای هستند و شما تنها از این شرایط بهره‌مند نیستید. در واقع فردی که اقامت دائم را از کشور ترکیه دریافت می‌کند، تنها تفاوتی که با شهروندان این کشور دارد، در همین دو مورد است. پس شما می‌توانید با اخذ اقامت دائم ترکیه، از کلیه حقوق شهروندی در این کشور بهره‌مند شوید.

اگر به دنبال آن هستید تا از شرایط اقامت در کشور ترکیه آگاه شوید و روش‌هایی را برای رسیدن به آن بدانید، لازم است تا در این مطلب همراه ما باشید. در این مطلب قصد داریم تا به شما یاری کنیم تا بتوانید به ساده‌ترین شکل ممکن، روش‌های اخذ اقامت دائم کشور ترکیه را بشناسید و با توجه به شرایط خود، برای آن اقدام کنید. امید است با خواندن این مطلب بتوانید روش مورد نظر خود را انتخاب کرده و پس از آگاهی نسبت به شرایط لازم برای آن، با توجه به هزینه‌های هریک، انتخاب خوبی را داشته باشید.

فهرست محتوا پنهان
2 انواع اقامت ترکیه

شرایط اقامت ترکیه

پیش از هرچیزی باید بدانید که ترکیه سال‌های زیادی است که پذیرای ایرانیان است. ایرانی‌های بسیاری این کشور را به عنوان مقصدی برای خانه دوم خود انتخاب می‌کنند. این مسئله به دلایل بسیاری چون نزدیک بودن جغرافیایی و شباهت‌هایی در فرهنگ و آداب و رسوم صورت می‌گیرد.

همین مسائل موجب آن شده است که این کشور شرایطی را برای خود در نظر بگیرد، تا افراد با توجه به شرایط این کشور اقدام به مهاجرت و دریافت اقامت ترکیه را داشته باشند. البته شرایط اقامت در ترکیه بستگی به راه انتخابی برای دریافت اقامت ترکیه دارد.

اگر به دنبال اخذ اقامت از کشور ترکیه هستید، در ابتدا باید با روش‌های آن آشنا شوید. روش‌هایی که هریک شرایط خاص خود را دارند. برخی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین این روش‌ها را در ادامه برای شما ذکر می‌کنیم. امید است با خواندن آن‌ها بتوانید پاسخ سوال‌های خود را دریافت کرده و به نتیجه مناسبی برای خود برسید.

انواع اقامت ترکیه

همان‌طور که در بالا گفتیم، راه و روش اخذ اقامت دائم در ترکیه، متنوع است و گزینه‌های بسیاری دارد که هر فرد با توجه به شرایط و امکانات خود می‌تواند یکی را انتخاب کند. در ادامه همراه ما باشید تا با این روش‌ها آشنایی لازم را کسب نمایید و بتوانید به ساده‌ترین و مطمئن‌ترین شکل ممکن، راه خود را انتخاب نمایید.

اقامت ترکیه با توجه به اهداف مختلف می‌تواند انواع متنوع و متعددی داشته باشد:

 • اقامت توریستی ترکیه (کوتاه مدت یا همان یکساله)
 • اقامت خانوادگی (برای اعضای خانواده ، یا از طریق ازدواج)
 • اقامت دانشجویی ترکیه (ویزای تحصیلی)
 • اقامت بلند مدت (اقامت دائم ترکیه)
 • اقامت ترکیه از طریق خرید ملک و خانه
 • اقامت کاری ترکیه  (از طریق سرمایه گذاری ، ثبت شرکت)
 • اقامت بشردوستانه (اقامت انسانی ترکیه)
 • اقامت برای قربانیان قاچاق

بررسی روش‌های اخذ اقامت

بدیهی است که همواره احتمال تغییر قوانین وجود دارد. در این فرصت نگارشی تلاش می‌کنیم شما را با انواع اقامت‌ها و مدارک و ویژگی‌های هر کدام از مجوزها آشنا کنیم.

اقامت توریستی

اقامت توریستی در ترکیه یکی از روش‌هایی است که مورد علاقه ایرانیان بسیاری است. در این روش شما پس از آن که به این کشور سفر کردید، باید به دنبال دلیلی منطقی باشید. دلیلی که با آن بتوانید مسئولین ذی‌ربط را قانع کنید تا اقامت را به شما بدهند.

برای دریافت اقامت توریستی از کشور ترکیه، روش‎های بسیاری وجود دارد. اجاره خانه و خرید ملک برخی از این روش‌ها هستند. البته باید به یاد داشته باشید که این روش ریسک‌های بسیاری را دارد. ممکن است نتوانید تمدید اقامت توریستی ترکیه خود را به آسانی انجام دهید و دچار مشکلاتی شوید.

در این روش ممکن است برای تبدیل اقامت موقت خود به اقامت دائم دچار مشکلاتی شوید. همچنین ممکن است قوانین در طول مدت اقامت موقت شما تغییر کنند و شما اجازه ماندن بیشتر در این کشور را نداشته باشید.

پس بهتر است پیش از آن که از این روش استفاده کنید، درباره قوانین آن اطلاعات دقیق را کسب کنید. اطلاعاتی که با استفاده از آن شرایط بسیار مناسب‌تری را پی روی خود داشته باشید و از پیش آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

در صورتی که با شهروندی ترک ازدواج کنید، شما اقامت کشور ترکیه را به راحتی دریافت می‌کنید. البته به یاد داشته باشید برای اینکه این اقامت تبدیل به شهروندی کامل شود، لازم است تا به مدت 3 سال ادامه داشته باشد و ازدواج صوری نیز نباشد.

زیرا این نکات به خوبی در کشور ترکیه رصد می‌شوند و در صورت دیده شدن مشکلی در این موضوع، ممکن است اقامت و شهروندی به فرد تعلق نگیرد.

اقامت خانوادگی (برای اعضای خانواده یا از طریق ازدواج )

برای چه کسانی می‌توان در ترکیه اجازه زندگی خانوادگی در خواست کرد :

 • همسر خارجی
 • فرزند خود و یا همسری که به سن قانونی نرسیده است
 • فرزند خارجی وابسته به خود یا همسرش

اگر فرد خارجی بیش از یک همسر داشته باشد، قانون برای اجازه اقامت خانوادگی ترکیه تنها یکی از همسران را شامل می‌شود. البته به همه فرزندان اجازه اقامت خانواده داده می‌شود.
در درخواست برای اجازه اقامت خانوادگی فرزندان، باید رضایت مادر یا پدری که صاحب حضانت مشترک در خارج از کشور ترکیه است، باشد. اجازه اقامت خانواده حق تحصیل را تا هجده سالگی در مؤسسات آموزش ابتدایی و متوسطه فراهم می‌کند. این نوع اجازه خانوادگی در هر نوبت حداکثر تا سه سال صادر می‌شود.مدت زمان اقامت خانواده به هیچ وجه نمی‌تواند از مدت زمان مجوز اجازه زندگی حامی مالی بیشتر شود.

دلایل رد مجوز اقامت خانوادگی ترکیه، لغو یا عدم تمدید

 • نبودن شرایط کامل برای گرفتن اجازه اقامت خانوادگی ترکیه
 • اگر از اجازه اقامت خانواده برای هدف دیگری استفاده ‌شود
 • در صورت وجود ممنوعیت ورود به کشور یا اخراج از کشور

اقامت دانشجویی ترکیه (ویزای تحصیلی)

برای دریافت اقامت تحصیلی و دانشجویی در کشور ترکیه دو روش کلی وجود دارد. شما می‌توانید با گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه و تحصیل در آن‌ها، پس از مدتی اقامت ترکیه را کسب کنید.

روش دوم دریافت اقامت تحصیلی، ثبت‌نام در کلاس‌های آموزشگاه‌های معتبر زبان است. این روش برای دریافت اقامت دائم از کشور ترکیه کاربرد بیشتری دارد. البته لازم به ذکر است که این روش هزینه‌ای حدود سالیانه 4 هزار لیر را دارد. هزینه‌ای که می‌تواند اقامت یکسال شما را تضمین کند.

سوال مهم این است که چه کسانی می‌توانند این ویزا را دریافت کنند:

 • اتباع خارجی که تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در ترکیه بدون داشتن مجوز اقامت خانواده سپری خواهند کرد. (اجازه اقامت خانواده حق تحصیل را تا هجده سالگی در مؤسسات آموزش ابتدایی و متوسطه بدون دریافت مجوز اقامت تحصیلی فراهم می‌کند)
 • اتباع خارجی‌ که در یک موسسه آموزش عالی در ترکیه در سطح کاردانی، لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا، آموزش تخصصی پزشکی(TUS)، آموزش تخصصی دندانپزشکی (DUS) آموزش خواهند دید.

اجازه اقامت دانشجویی فقط به همسر دانشجو و فرزندان این حق را می‌دهد که از اجازه اقامت خانوادگی استفاده کنند. طبیعی است که این مجوز این حق را برای سایر اقوام برای گرفتن اجازه اقامت فراهم نمی‌کند.

مدت زمان اقامت دانشجویی ترکیه

این بازه زمانی براساس مدت زمان تحصیل دانشجو تعریف می‌شود. اگر مدت تحصیل دانشجوی خارجی کمتر از یک سال باشد، اقامت دانشجویی نمی‌تواند بیش از مدت زمان تحصیل باشد. این زمان براساس مورد ذکر شده در یک فرایند چند ماهه صادر می‌شود.

اجازه کار دانشجویی در ترکیه

طبق قانون کشور ترکیه افرادی که در حال تحصیل در مقاطع کاردانی رسمی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دانشجو در مقطع دکترا هستند می‌توانند با گرفتن مجوز کار، کار کنند. اما اجازه کار برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی بعد از سال اول شروع می‌شود. درخواست اجازه کار از طریق وزارت کار و تأمین اجتماعی فراهم می‌شود.

دلایل رد مجوز اقامت دانشجویی

 • نبودن شرایط کامل برای گرفتن ویزای دانشجویی
 • وقوع شواهدی مبنی بر اینکه او نمی‌تواند به تحصیل خود ادامه دهد و یا آن را به پایان برساند
 • تعیین اینکه از اجازه اقامت دانشجویی برای هدف دیگری غیر از تحصیل در ترکیه استفاده می‌شود
 • در صورت وجود ممنوعیت ورود به کشور یا اخراج از کشور

اقامت بلند مدت (اقامت دائم ترکیه)

چه کسانی می‌توانند اقامت بلند مدت ترکیه را دریافت کنند:
کسانی می‌توانند اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند که بدون وقفه 8 سال پیاپی در ترکیه اقامت داشته باشند.(برای دانشجویان سالهای تحصیلی نصف این مدت حساب می‌شود)(پناهجویان و کسانی که از اقامت انسانی استفاده می‌کنند نمی‌توانند از این قانون بهره‌مند شوند)اقامت دائم نامحدود است.

کسانی که تقاضای اقامت دائم می‌کنند باید سه سال آخر حضور خود در ترکیه از هیچ موسسه‌ خیریه‌ دولتی و خصوصی درخواست کمک نکرده باشند. خود و یا مسئول خانواده باید از وضعیت مالی مناسبی برخوردار باشد. دارای بیمه سلامت معتبری باشند. در امنیت اجتماعی اختلال ایجاد نکرده باشد و پرونده‌ امنیتی نیز نداشته باشد.
کسانی که اقامت دائم دریافت می‌کنند الزامی به گذراندن خدمت سربازی نداشته، حق رای و یا شرکت در انتخابات را ندارند. همچنین نمی‌توانند مسئولیت‌های اداری و اجتماعی به عهده بگیرند.در واقع به عنوان یک تبعه‌ خارجی حق اقامت دائم در کشور ترکیه را دریافت خواهند کرد.

اقامت دائم ترکیه

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک و خانه

در صورتی که از تمکن مالی خوبی برخوردار باشید، با خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار به راحتی می‌توانید اقامت و حتی شهروندی کشور ترکیه را دریافت نمایید. این روش یکی از معتبرترین و محتمل‌ترین روش‌های اخذ اقامت و شهروندی کشور ترکیه است. البته به یاد داشته باشید که در استفاده از این روش، شما تا 3 سال حق فروش ملک خود را ندارید و باید پول ملک را به صورت نقدی و یک‌جا پرداخت نمایید.

البته در صورتی که تا این حد از تمکن مالی برخوردار نیستید، نگران نباشید. شما باز هم می‌توانید از این روش استفاده کنید. در این روش شما با خرید ملک برای همسر و فرزند زیر 18 سال خود، اقامت از روی اموال غیرمنقول دریافت می‌کنید. در حال حاضر این روش سقف معین و مشخصی ندارد اما بهتر است برای استفاده از این روش، مانند هر روش دیگری از افراد خبره کمک بگیرید. به این ترتیب با اطمینان بیشتری اقدام به خرید می‌کنید.

شما از طریق خرید خانه در ترکیه می‌توانید به دو شکل اقامت ترکیه را دریافت کنید:

مطالعه بیشتر : خرید ملک در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک با ارزش بیش از 250 هزار دلار

اگر شما ملکی با ارزش بیش از 250 هزار دلار خریداری کنید می‌توانید بلافاصله اقدام به گرفتن پاسپورت و شهروندی ترکیه کنید. در اینصورت روی سند ملک قید خواهد شد که به مدت سه سال شما حق فروش ملک رو ندارید. همچنین در این معامله شما حتما باید مبلغ ملک را عینا و از طریق بانک به نام فروشنده واریز نمایید. از طرفی گزارش کارشناسی بایستی ارزش واقعی ملک را برابر و یا بیش از 250 هزار دلار تعیین کند.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک با ارزش کمتر از 250 هزار دلار

اگر شما ملکی با هر قیمتی کمتر از 250 هزار دلار خریداری کنید، می‌توانید برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود اقامت از روی تاشینماز مال (اموال غیر منقول) دریافت کنید. شما برای گرفتن این اقامت باید از شهرداری منطقه‌ مسکونی خود «نوماراتاژ» و «تاپو دوام بلگه‌سی» دریافت کنید.دراین صورت آنها را همراه با سایر مدارک عمومی از جمله بیمه و راندوو به اداره‌ مهاجرت تحویل دهید.

در این نوع اقامت اگر شما فرزند بالای 18 سال دارید و یا برای فرد دیگری نیز می‌خواهید از این طریق اقامت بگیرید باید اسم فرد در تاپو یا سند ملک به عنوان یکی دیگر از صاحبین ملک قید شود. فعلا اداره مهاجرت هیچ سقفی برای تعداد افراد ذکر شده در تاپو و یا مبلغ ملک قید نکرده است ولی طبیعتا نمی‌توان یک ملک 100هزار لیری را به نام ده نفر سند زد.

شما با این اقامت خاص بعد از 5 الی 8 سال می‌توانید تقاضای اقامت دائم کنید.

اقامت ترکیه با اجاره خانه

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اقامت در کشور ترکیه، استفاده از اجاره کردن خانه است. در صورتی که قصد دارید بیش از 3 ماه در ترکیه بمانید، می‌توانید از این روش استفاده کنید. برای مدتی خانه‌ای را اجاره کنید و سپس به دنبال دریافت اقامت دائم خود از کشور ترکیه باشید. البته در این روش لازم است تا مدارک مربوط به اجاره خانه را به همراه داشته باشید.

اقامت ترکیه با داشتن مدرک اجاره خانه یکی از ساده‌ترین راه‌های اخذ اقامت است.این اجازه زندگی برای افرادی که قصد دارند بیش از 3 ماه در ترکیه زندگی کنند مناسب به نظر می‌رسد.
به این نوع از اقامت، اقامت توریستی نیز می‌گویند. در این روش شما با اجاره کردن ملک به مدت یک سال و آماده سازی سایر مدارک لازم از اداره مهاجرت ترکیه درخواست وقت مصاحبه می‌کنید. پس از تایید، کارت کیملیک شما صادر می‌شود.

اقامت کاری ترکیه  (از طریق سرمایه گذاری ، ثبت شرکت)

اقامت از طریق سرمایه گذاری

افراد با ثبت شرکت خود در ترکیه یا با داشتن گردش حسابی متوالی در این کشور، می‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند. در صورتی که بتوانید کاری را در ترکیه راه‌اندازی کنید و سرمایه گذاری در این کشور انجام دهید، با ارائه مدارک خود می‌توانید به سادگی اقامت خود را دریافت کنید.

با استفاده از این روش، حتی می‌توانید اقامت دائم خود را به شهروندی تبدیل کنید. البته این موارد براساس قوانین روز ممکن است تغییراتی را نیز داشته باشد.

اقامت از طریق استخدام رسمی

اگر بتوانید 5 سال در کشور ترکیه مشغول کار باشید و به صورت رسمی استخدام شوید، می‌توانید اقامت دائم خود را از طریق اقامت کاری، به دست آورید. البته باید بدانید که لازمه این امر داشتن بیمه از طرف کارفرما است. ضمنا پس از گذشت 3 سال، اقامت کاری شما می‌تواند به شهروندی ترکیه تبدیل شود.

این نوع از اقامت را می‌توان در چهار دسته توضیح داد:

اقامت کاری مدت دار

در صورتی که درخواست فرد خارجی پذیرفته شود، در مدت زمان تعیین شده می‌تواند در ترکیه بصورت قانونی کار کند. مدت مورد نظر برای کسانیکه برای اولین بار تقاضای اقامت کاری می‌کنند حداکثر یکسال است. همچنین این اقامت کاری فقط برای کار کردن در شرکتی که طرف قرارداد تبعه‌ خارجی است صادر می‌شود نه جای دیگری. یعنی اگر اقامت کاری یک ساله برای کار در شرکتی دریافت کنید و بعد از چند ماه به هر دلیلی فعالیت شما در آن شرکت متوقف شود، نمی‌توانید با استفاده از این اقامت کاری در جای دیگری مشغول کار شوید.

اقامت کاری ترکیه به صورت نامحدود

یک تبعه‌ خارجی تنها در صورتی می‌تواند درخواست اقامت کاری نامحدود دهد که 8 سال بصورت مداوم و بدون وقفه اقامت کاری ترکیه را داشته و بعد از 8 سال درخواست اقامت کاری نامحدود بدهد. در این صورت فرد از اقامت نامحدود و دائمی برخوردار شده و غیر از موارد ویژه، از بقیه‌ حقوق یک شهروند ترک بهره‌مند خواهد شد.

اخذ اقامت ترکیه

اقامت  کاری ترکیه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

در این حالت تبعه‌ی خارجی باید ابتدا یک شرکت در ترکیه ثبت کند. سرمایه‌ اولیه‌ این شرکت به ازای هر تبعه‌ خارجی که قصد گرفتن اقامت کاری دارد باید حداقل 40 هزار لیر باشد. بعد از ثبت شرکت در ترکیه باید حساب شرکتی باز کرده و کل سرمایه را عرضه کند. حدود سه ماه طول می‌کشد تا مراحل گرفتن اقامت کاری طی شود.
این نوع اقامت کاری یک ساله بوده و تا 8 سال باید تمدید شود. هر تبعه‌ خارجی که تقاضای گرفتن اقامت کاری می‌دهد باید بیمه‌ خویش فرما برای خود واریز کند.
همچنین شش ماهه‌ دوم هر سال برای 5 شهروند ترک بیمه واریز کند. تا بتواند سال بعد مجددا کارت خود را تمدید کند.

اقامت دائم ترکیه

اقامت کاری ترکیه برای موارد استثنائی

 • در مواردی دولت ترکیه به اتباع خارجی اجازه کار در ترکیه را می‌دهد:
 • ازدواج با یک تبعه‌ ترک، اتباع خارجی که تقریبا ساکنین همیشگی ترکیه شده‌اند.
 • فرزندان اتباع خارجی که تحصیلاتشان را از دوران مدرسه در ترکیه گذرانده‌اند.
 • اتباع کشورهای عضو اتحادیه‌ اروپا، همسر و فرزندان وی
 • کارمندان، همسران و فرزندان سفارت‌ها، کنسولگری‌ها و موسسات بین المللی مستقر در ترکیه
 • افرادی که بصورت کوتاه مدت با اهداف علمی و یا ورزشی به ترکیه آمده‌اند.

اقامت بشردوستانه (اقامت انسانی ترکیه )

چه کسانی در ترکیه می‌توانند اجازه اقامت بشردوستانه دریافت کنند :

 • وقتی اولویت، بیشترین منافع کودک باشد و مزایای زیادی برای کودک به همراه داشته باشد.
 • با وجود ممنوعیت ورود به کشور ترکیه یا اخراج، رفتن از ترکیه معقول یا ممکن نباشد.
 • بر اساس ماده ۵۵ قانون حکم به اخراج از کشور فرد خارجی صادر نشده باشد.
 • زمانی که بر اساس ماده ۵۳، ۷۲ و ۷۷ قانون در برابر امور انجام شده به مراجع قضایی مراجعه شود.
 • طی مدت زمان لازم برای بازگشت و فرستادن متقاضی به اولین کشوری که پناهنده شده یا به کشور ثالث امن دیگر.
 • موارد خاص و استثنایی

مدت زمان اجازه اقامت بشر دوستانه، در هر نوبت حداکثر یک ساله است و شرایط لازم برای دریافت سایر انواع اجازه اقامت، در اجازه اقامت بشر دوستانه مورد نیاز نیست.

اقامت برای قربانیان قاچاق در ترکیه

چه کسانی در ترکیه می‌توانند اجازه اقامت قربانیان قاچاق انسان دریافت کنند :

 • برای خارجیانی که قربانی قاچاق انسان هستند یا احتمال این وجود دارد که قربانی قاچاق انسان شوند، اجازه اقامت صادر می‌شود.
 • اجازه اقامت قربانیان قاچاق انسان در ترکیه به مدت سی روز است.
 • مدت زمان این نوع اجازه اقامت را حداکثر برای مدت شش ماه می‌توان تمدید کرد، اما در مجموع مدت زمان گرفتن و تمدید این نوع اقامت نمی‌تواند بیش از سه سال باشد.
 • شرایط لازم برای دریافت سایر انواع اجازه اقامت، در اجازه اقامت قربانیان قاچاق انسان مورد نیاز نیست.
اقامت ترکیه

اقامت ترکیه برای افغانها

برای اقامت ترکیه تمام مراحل و قوانین اخذ ثابت بوده و شرایط برای گرفتن اقامت ترکیه برای افغان‌ها نیز همانند سایر خارجی‌ها است.

اقامت ترکیه برای آذری‌ها

در اخذ اقامت ترکیه برای آذری‌ها تفاوتی با سایر ایرانیان وجود ندارد و همانند سایر اتباع خارجی، آذری‌ها هم طبق شرایط و قوانین ذکر شده اقدام می‌کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ انواع اقامت ترکیه

درخواست‌های مربوط به اخذ اقامت ممکن است به دلایل ناقص بودن مدارک و اسناد خواسته شده رد شود.
همچنین برای درخواست انواع اقامت‌ها، متقاضی باید به صورت قانونی وارد کشور ترکیه شود، تا بتواند برای درخواست اقامت اقدام کند.

مدارک کلی گرفتن اقامت ترکیه

4 قطعه عکس که باید در 6 ماه گذشته و بصورت واضح گرفته شده باشد. (زمینه باید سفید و بیومتریک باشد.)

عکس برای اقامت ترکیه

در مواردی که گذرنامه با حروف لاتین نوشته نشده باشد، ترجمه‌ تأیید شده توسط مترجم قسم خورده یا مقامات رسمی ارائه گردد.
اگر در گذرنامه تمایزی بین نام و نام خانوادگی وجود نداشته و مشخص نباشد، باید سندی که اطلاعات شناسایی روشنی را نشان دهد، ارائه دهید، این سند را از نماینده کشور خود دریافت خواهید کرد.
در صورت اجاره‌ای بودن محل زندگی باید نسخه‌ معتبر و محضری اجاره نامه خود را نیز برای بررسی همراه مدارک تحویل اداره اقامت دهید.

 • دریافت و ارائه‌ ورگی نوماراسی
 • ارائه‌ی برگه‌ بیمه نامه
 • در مورد هزینه اجازه اقامت، باید رسیدی را که هزینه اجازه اقامت پرداخت شده است را ضمیمه مدارک کنید.
 • پرینت فرم راندوو

مدارک لازم برای اقامت کوتاه مدت ترکیه

مدارک کلی به همراه مدارک زیر :

 • در صورت خرید خانه اصل سند خانه به همراه کپی سند.
 • در برخی موارد ممکن است برای نوزادان خارجی برگه تولد درخواست شود.
 • اگر هزینه‌های مربوط به اقامتگاه یا بهداشت شما در طی اجازه اقامت درخواست شده توسط مؤسسات دولتی پرداخت می‌شود، لطفاً اسناد مربوط به آنها را به اداره مهاجرت ارائه دهید.
 • در صورتی که فرد متقاضی کمتر از هجده سال داشته باشد، مادر، پدر یا وصی قانونی بایستی رضایت نامه‌ کتبی به اداره‌ی مهاجرت ارائه دهد.
  درآمد متقاضی اقامت که باید در فرم درخواست اعلام شود.براساس گفته متقاضی ممکن است سندی هم برای اثبات این مطلب از شما درخواست شود.
  در درخواست‌های مربوط به اخذ اقامت خانوادگی، درآمد ماهانه حامی مالی یعنی سرپرست خانواده خواسته می‌شود. نباید این مبلغ کمتر از حداقل دستمزد مقرری دولت باشد.
مدارک گرفتن اقامت ترکیه

مدارک لازم برای اقامت دانشجویی

مدارک کلی به همراه مدارک زیر :
برای متقاضیانی که مشغول به تحصیل هستند، گواهی اشتغال به تحصیل الزامی است. باید توسط موسسه‌ای که در آن مشغول به تحصیل هستید امضا شده و مهر شده تهیه شود.
در صورت خوابگاهی بودن، ارائه‌ برگه‌ خوابگاه با مهر و امضای مدیر خوابگاه.

نکاتی که باید به آنها توجه داشته باشیم:

برای افرادی که مدارک آنها ناقص باشد دولت در حدود 30 روز وقت می‌دهد تا اسناد ناقص را تکمیل کند.
اگر مدارک ناقص خود را در مدت زمان مشخص تکمیل نکنید، روند ثبت نام شما حذف می‌شود.ضروری است که درخواست اقامت توسط خود شخص متقاضی باشد.البته شخص می‌تواند برای تسریع روند، کارهای ثبت نام را به وکیل یا نماینده‌ قانونی مثل مشاوران واگذار کند.
ولی با این حال باید در انجام کارها خود شخص حضور فیزیکی داشته باشد.باید توجه داشته باشید که در روز مصاحبه ممکن است از شخص متقاضی دلیل درخواست اقامت پرسیده شود.

ارائه شماره تماس و ایمیل و آدرس معتبر به اداره مهاجرت

در صورت نیاز برای تماس با شما یا ارسال کارت اقامت‌تان باید آدرس، شماره تلفن و اطلاعات پست الکترونیکی بیان شده به روز باشد.
اگر آدرس خود را در مدت زمان زندگی تغییر دهید، لطفا مدارک لازم را در مدت 20 روز کاری به اداره کل مهاجرت استان و اداره کل جمعیت و شهروندی استان ارائه دهید.

ممکن است مامور اداره‌ مهاجرت از فرد سوءپیشینه بخواهد، این سند توسط مقامات ذیصلاح کشور محل زندگی وی صادر می‌شود.
برای متاهلین کپی سه صفحه اول گواهی ازدواج و اصل گواهی برای بررسی باید ارائه شود.گواهی مبنی بر اثبات اینکه شما متاهل هستید را می‌توانید از اداره‌های ثبت و احوال استان دریافت کنید.
در مورد بیمه درمانی مطلبی که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید مدت بیمه، مدت زمان اجازه اقامت درخواستی را پوشش دهد.
برای درخواست اقامت‌های بلند مدت حتما زمان بیمه و پاسپورت کنترل می‌شود.

اتباع خارجی که برای معالجه در محدوده توافق نامه‌های دو جانبه تأمین اجتماعی به کشور ترکیه می‌آیند، باید سندی را ارائه دهند که وضعیت آنها را بیان کند.سندی که طول مدت درمان را نشان می‌دهد باید توسط پزشک امضا و مهر شود.
مطابق پیوست 14 قانون اساسی خدمات بهداشتی درمانی شماره 3359 ، برای حداکثر دو نفر از همراهان بیمار که به کشور ترکیه می‌آیند بیمه درمانی معتبر در روند درخواست الزامی نیست.

اقامت توریستی ترکیه

زمان اقدام به اخذ «کیملیک»

شاید سوال بیشتر شما عزیزان زمان اقدام به گرفتن اجازه اقامت باشد که چه زمانی باید به گرفتن مجوز زندگی در ترکیه اقدام کنیم
باید گفت متقاضی بعد از ورود به کشور ترکیه تا زمان انقضای ویزای خود نسبت به گرفتن اقامت می‌تواند اقدام کند.
ولی توصیه کارشناسان ما این است که پس از ورود به ترکیه اولین کار شما اقدام به گرفتن کیملیک باشد.

درخواست‌هایی که پس از اتمام ویزا یا مدت معافیت ویزا انجام شود، پذیرفته نیست و از متقاضی خواسته می‌شود کشور را ترک کند.
در هنگام ارزیابی درخواست‌های اقامت، ممکن است با در نظر گرفتن شرایط مختلف متقاضیان، از طرف اداره مهاجرت اطلاعات و اسنادی درخواست شود.

کیملیک
کیملیک
خروج قبل از دریافت کارت کیملیک

پس از تکمیل تمام کارهای اداری درخواست اقامت، اگر چنانچه قصد خارج شدن از ترکیه را دارید. در روز مصاحبه از اداره مهاجرت حتما برگه ” فرم درخواست ” را دریافت کنید.
با این سند شما تا دریافت کارت کیملیک حداکثر 15 روز اجازه سفر به خارج از ترکیه را خواهید داشت.
با این سند شما می‌توانید بیش از یک بار سفر کنید اما در مجموع حداکثر 15 روز حق دارید در خارج از کشور بمانید.

پس از دریافت کارت کیملیکِ خود به راحتی می‌توانید با نشان دادن کارت در مرزها به خارج از کشور سفر کنید.اگر همه مدارک مورد نیاز برای درخواست شما کامل باشد، در یک بازه زمانی حدودا 3 ماهه کارت کیملیک را می‌توانید تحویل بگیرید.

هزینه اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت از کشور ترکیه، مستلزم هزینه‌های بسیاری است. هزینه‌هایی که با توجه به شرایط فرد و انتخاب راه مورد نظر، بسیار متفاوت است و می‌تواند از چندصد دلار شروع شود. به هرحال پس از خواندن این مطلب  و نکات بالا، در صورتی که روش مورد نظر و مناسب برای خود را یافتید، لازم است تا پیش از هر اقدامی، اطلاعاتی را از هزینه‌هایی که برای اقامت در ترکیه لازم است، داشته باشید.

این هزینه‌ها برای ساده‌ترین روش، که اقامت توریستی و یکساله است، چیزی در حدود سالیانه 200 دلار است.

البته باید به یاد داشته باشید که شما تنها این هزینه‌ها را ندارید. شما هزینه‌های دیگری نیز برای زندگی خود دارید. هزینه‌هایی که با توجه به سبک زندگی شما متفاوت است و می‌تواند از 3000 لیر تا 5000 متفاوت باشد.

به طور کلی می‌توان گفت مبلغ 80 دلار به علاوه 125 لیر (این مبلغ با توجه به آخرین بروز رسانی سال 2021 اعلام شده است.)
همچنین هزینه بیمه که نسبت به سن فرد متقاضی و نوع بیمه متغییر است.

مزایای اقامت ترکیه

تمامی این گفتنی‌ها برای آن بود که افراد پس از دریافت اقامت کشور ترکیه بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. مزایایی چون تحصیل رایگان فرزندان در مدارس، ثبت شرکت و افتتاح حساب بین المللی، امکان درخواست ویزای کشورهای اروپایی و کانادایی، امکان مهاجرت به کشورهای بهتر در اروپا و برخی موارد دیگر از جمله این مزایا هستند.

تمدید اقامت توریستی ترکیه در سال 2021

بر اساس آخرین اطلاعاتی که در برخی از سایت‌ها و تماس‌هایی که با مرکز 157 گرفته شده، در سال گذشته بر اساس قانون 6458 بند 31-1 (E) ، اقامت کوتاه مدت ترکیه (اقامت توریستی ترکیه ) دیگر تمدید نخواهد شد.
کسانی که برای اولین بار اقدام کنند می‌توانند اقامت توریستی ترکیه (اقامت کوتاه مدت ترکیه ) را بگیرند.

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه

بر اساس این قانون برای تمدید اقامت یکساله ترکیه از روش‌های دیگر باید اقدام کرد

 • تمدید اقامت کوتاه مدت ترکیه با خرید ملک
 • تمدید اقامت توریستی با تحصیل در دانشگاه
 • تمدید اقامت توریستی با روش اخذ اقامت کاری
 • تمدید اقامت یکساله ترکیه با کلاس تومر

نوع دیگری از اقامت کوتاه مدت ترکیه، اقامت از طریق ثبت نام در دوره‌های زبان ترکی تومر هست. شما با ثبت نام در کلاس‌های آموزش زبان ترکی (تومر) می‌توانید اقامت کوتاه مدت خود را تمدید کنید.

اقامت ترکیه
اقامت ترکیه

کلام آخر در مورد تمدید اقامت توریستی ترکیه در سال 2021

با در نظر گرفتن اینکه معمولا دولت ترکیه در چنین مواردی برای تسهیل امور اتباع خارجی، تبصره‌های مختلفی را در نظر میگیرد، در این مورد نیز در صورتی که که این قانون اجرایی بشود همچنان برای خانواده‌هایی که فرزندانشان در مدارس ترکیه تحصیل میکنند، برای کسانی که از شهرهای دیگر اقدام می‌کنند و موارد دیگر احتمالا تسهیلاتی در نظر خواهد گرفت.

وقتی پذیرفتیم که به عنوان تبعه‌ خارجی در کشور دیگری زندگی کنیم باید برای هرگونه اتفاقی آماده باشیم.
این به این معنا نیست که هیچ امیدی به یک زندگی بهتر در کشور دوم نداشته باشیم،بلکه با برداشتن قدم‌های محکم میتوانیم آینده‌ی زیبایی برای خود و اعضای خانواده‌ خود رقم بزنیم.
تا به امروز اقامت توریستی ترکیه با اینکه اعلام کرده‌اند تمدید نخواهد شد برای بیشتر افرادی که راندوو گرفته‌اند تمدید شده است.

در حال حاضر بدلیل شیوع کرونا این قانون به حالت تعلیق درآمده و همچنان اقامت توریستی تمدید میگردد.

در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره با مشاورین ما در گروه مشاورین ارکیده در ارتباط باشید.

اگر این مطلب را خوانده باشید، هم اکنون از روش‌های ممکن برای دریافت اقامت از کشور ترکیه آگاهی لازم و کافی را دارید. حال می‌دانید که با توجه به شرایطی که دارید، استفاده از چه روشی برای شما مناسب است تا بتوانید به اقامت موقت یا دائم در این کشور برسید.

پس از انتخاب روش خود برای دریافت اقامت ترکیه لازم است تا به دنبال آگاهی دقیق‌تری از قوانین هر یک از این روش‌ها باشید. با دانستن این نکات می‌توانید سریع‌تر به هدف دلخواه خود برسید. امید است با خواندن این مطلب توانسته باشید قدمی در مسیر خود بردارید.

اقامت ترکیه

سوالات متداول

5/5 - (10 امتیاز)

82 نظرات

 1. سلام من برج ۵ سال ۲۰۱۹ اولین بار اقامت یکساله توریستی گرفتم یعنی از سال ۲۰۲۰ دیگه نمیتونم اقامت یکساله تمدید کنم من تازه مهاجرت کردم و دارم با این شرایط کنار میام نمیتونم یعنی اقامت یکساله دیگر بگیرم ممنون میشم جواب بدهید این صحت دارد یا خیر؟

 2. شما در متن خود ذکر کردید که:(با شروع سال ۲۰۲۰ ، اتباع خارجی بعد از اتمام اعتبار اقامت توریستی خود میتوانند یکسال از اقامت دیگری استفاده کرده بعد از یکسال دوباره درخواست اقامت توریستی دهند). این صحت دارد که بعد اتمام اقامت من میتوانم اقامت یکساله دیگر بگیرم لطفا جواب بدهید واقعا خیلی عصابم خورد شده من همه زندگیم اینجاست الان?

  • دوست عزیز راههای مختلفی هست که در صورت اجرایی شدن این طرح میتونید از اون راهها استفاده کنید، شما اگر ملکی به صورت نقدی یا اقساطی خریداری کنید میتونید اقامت خود رو از این طریق دریافت کنید، یا در کلاسهای زبان تومر ثبت نام کنید ، و راههای دیگری که در مطلب بالا ذکر شده. ثبت نام در کلاسهای تومر بهترین و قابل دسترس ترین راه برای اخذ اقامت کوتاه مدت هست . ولی همانطور که در مطلب بالا هم ذکر شد این طرح سالهاست که اواخر سال مطرح میشه اتباع خارجی مضطرب میکنه و تا کنون اجرایی نشده.

 3. سلام میبخشید من اقامت توریستی ترکیم ۱۵-۲-۲۰۱۹ به پایان رسید و تمدید نکردم و تا تیر ماه که برج هفت میلادی میشه در ترکیه موندم.اخره تیر ماه تصمیم گرفتم زمینی بیام ایران سره مرز برا من پونصدو پنجاه لیر جزا یا همون جریمه بریدند و من چهارصد لیر بیشتر همراهم نبود چون خیلیا بهم گفته بودن بیشتر از سیصد لیر ازت نمیگیرن جریمه.بخاطر همین موضوع منو پنج سال ممنوع الورود به ترکیه کردن.الان میخوام برگردم ترکیه خواهشا بیزحمت برای رفع ممنوع الوردی به ترکیه بهترین و کم خرج ترین راه کدومه بعد با این قانونه جدید من میتونم ۱۵-۲-۲۰۲۰ که میشه دقیقا یکسال از پایان اقامتم گذشته برا گرفتن اقامت جدید اقدام کنم خواهشا برا هر دو موردی که ازتون سوال کردم راهنماییم کنید چون من بابت یه موضوع حتما تا بهمن ماه باید برگردم ترکیه.این قانونه جدیدم امروز گفت اخبار که تصویب شده.خیلی خیلی ازتون ممنون میشم راهنماییم کنید.

 4. سلام و خسته نباشید
  از طریق کلاس های زبان تایید شده هم میشه اقامتمون رو تمدید کنیم؟
  قیمت حدودی کلاس ها چقدر هست و آیا شرط سنی داره؟ یعنی حداکثر تا چه سنی میتونن به این وسیله اقامتشون رو تمدید کنن؟

  • سلام و سپاس. شما از طریق کلاسهای تومر میتونید درخواست تمدید کنید. کلاسهای دیگر غیر از دانشگاه و تومر مورد قبول نیست. هیچ شرطی سنی برای ثبت نام در این کلاسها وجود ندارد. هزینه ی تومر برای هر ترم ۱۷۲۸ لیر میباشد.

 5. ببخشید آیا قانون جدید ۶۴۵۸ مبنی بر عدم تمدید مجوز اقامت یکساله توریستی شامل اتباع ایرانی که با خرید ملک ( کمتر از ۲۵۰ هزار دلار ) اقامت دوساله گرفته اند می شود یا خیر

 6. با سلام و خسته نباشید
  من اقامت تورییستی که دارم رو به اتمام هستش میخواستم بدونم بعد از اتمام اقامت توریستی با خرورج و ورود میتوانم ۳ ماه بمانم ؟ یا باید اقامتم رو تمدید کنم

  • سلام و درود . اگر وقت کیملیکتون تموم شده باشه و شما راندوو نگرفته باشید باید هم جریمه پرداخت کنید و هم ورود خروج بزنید.

 7. سلام. اگر بدون ویزا وارد ترکیه بشم ۹۰ روز اجازه اقامت دارم و اگر بخوام خونه بخرم و مراحل اداری دریافت اقامت یک ساله با سند خونه بیشتر از ۹۰ روز طول بکشه، باید برگردم ایران یا همونجا میتونم بمونم؟

  • میتونید با پرداخت جریمه بمونید ولی توصیه میکنم قبل از پایان ۹۰ روز حداقل راندووتون رو پر کنید تا مشمول جریمه نشید.

 8. سلام عرض ادب.. من دوسال پناهجو ترکیه بودم بدون پاسپورت چون نداشتم.. خودم انصراف دادم و با برگ عبور ب ایران برگشتم الان پاسپورت گرفتم و بعد از یکسال میخوام ب ترکیه بیام و اقامت بگیرم.. من مشکلی واسه ورود ندارم ب ترکیه؟؟ ممنون میشم جواب بدید

 9. سلام من میخام اقامت توریستی ترکیه را بگیرم و بچم بره مدرسه .برای سال بعد ایاممکنه تحصیل بچه کمک به تمدید اقامت مجدد بشه؟

 10. سلام بنده اقامت توریستی یک‌ساله داشتم دوماه قبل از اتمام اقامتم ایران آمدم بخاطر کرونا نتونستم برگردم الان دوماه از اقامتم‌گذشته آیامیتونم دوباره باپاسپورت به کشورترکیه ورود کنم

 11. سلام خسته نباشید من اقامت تحصیلی دارم و ۲ماه دیگه اقامت من تمام میشه با توجه به اینکه من ایرانم و دانشگاه اعلام کرده که تا حداقل۳ماه دیگه داشگاه شروع نمیشه آیا میتونم از ایران تمدید اقامت کنم..یا در صورت تمدید نکردن و بازگشت به ترکیه این کارو انجام بدم ایا برای من مشکل ساز خواهد شد؟

 12. با سلام
  اگر به عنوان مثال ملکی به ارزش مثلا ۱۵۰ هزار دلار خریداری کنیم ( کمتر از ۲۵۰ هزار دلار ) ، در ائن صورت اجازه کار بهمون داده میشه ؟ یا برای گرفتن اجازه کار حتما باید ملک بالای ۲۵۰ هزار دلار باشه ؟؟

 13. با سلام
  اگر به عنوان مثال ملکی به ارزش مثلا ۱۵۰ هزار دلار خریداری کنیم ( کمتر از ۲۵۰ هزار دلار ) ، در این صورت اجازه کار بهمون داده میشه ؟ منظوزم اینه که اقامت موقت در چه صورتی همراه با اجازه مار میشه گرفت ؟؟؟؟ برای گرفتن اجازه کار حتما باید ملک بالای ۲۵۰ هزار دلار باشه ؟؟

  • سلام. خرید ملک ارتباطی به اجازه ی کار نداره و هر دو مقوله های جدایی هستند. ولی اگر خرید ملک بالای ۲۵۰ هزار دلار داشته باشید چون یک شهروند ترک محسوب میشوید میتوانید استخدام شده و بصورت قانونی مشغول کار شوید.

 14. سلام من۳۴ سال دارم به همراه پدر و مادرم در ۱۱/۲۰۱۹ اقدام به اخذ کملیک کردم در ۰۲/۲۰۲۰ راندوو دادن و ظرف دو سه هفته بعد راندوو در ۰۳/۲۰۲۰ کملیک رو گرفتم .قبل اخذ کملیک در ۱۲/۲۰۱۹ یعنی بعد از اخذ راندوو ثبت شرکت کردم .تاریخ انقضای کملیک پدر و مادرم ۱۱/۲۰۲۰ هست من هم فکر میکردم انقضای کارت من مشابه خانوادم هست و چک نکردم چون روز مصاحبه پرسیدند خانواده هستی یا تنها و چون با پدر و مادرم بودم همه مدارک را در یک پوشه گذاشتن و یک رسید برای هر سه دادن .در تاریخ ۱۷/۰۷/۲۰۲۰ به ایران آمدم اما اکنون متوجه شدم انقضای کملیک من ۱۲/۰۷/۲۰۲۰ بوده!!! شوکه شدم میخواستم برگردم ترکیه و درخواست تمدید بدم اما ۲ ماه از انقضای کارتم گذشته و عجیبتر اینکه در فرودگاه ترکیه هنگام برگشت به ایران از من درخواست کملیک کردن و چک کردن و مشکلی نبود در صورتی که ظاهرا در اون تاریخ یک هفته از انقضای کارت من می گذشت .متوجه نمیشم مشکل کجاست ؟!!! اولا کملیک من رو ۸ ماهه دادن نه یک ساله همچین چیزی امکانپذیره؟!!! دوما هنگام برگشت به ایران یک هفته از انقضای کارتم می گذشت چطور جریمه نشدم؟و الان چطور میتونم به ترکیه برگردم؟؟

  • دلیل اینکه در فرودگاه ترکیه جریمه نشدید این بوده که به خاطر شرایط خاص کرونا کسی رو جریمه نمیکردن. اینکه به شما ۸ ماهه دادن به دلایل مختلفی بستگی داره . یکی از این دلایل سلیقه ای رفتار کردن کارمند اداره ی مهاجرت هست. و شاید دیر اقدام کرده بودین و دلایل دیگر. فعلا غیر از هواپیمایی قطر راه دیگری برای ورود شما به ترکیه وجود نداره .احتمالا از ۱۳ مهر مرزها عادی سازی بشه و بتونید تشریف بیارید.

 15. سلام خسته نباشید
  ما سال پیش شیشلی یه خونه خریدیم و اسم ۵ نفر تو تاپو هست ( پدر ، مادر ، ۳ فرزند ۳۲ ساله ) الان ما سه نفر به جز پدر و مادر درخواست اقامت از طریق خرید ملک انجام دادیم . آیا به سه تامون هم اقامت کوتاه مدت میدن؟ ۱۵۷ میگه به یکیتون میدن . اگه به یه نفر بدن پس بقیه که اسمشون تو سند هست چیکار کنن؟

  • سلام. به هر سه اقامت کوتاه مدت میدن ولی احتمال داره به جای اقامت از روی ملک ، اقامت توریستی به بقیه بدن. نگران عدم تمدید نباشید . مال هر سه تمدید خواهد شد.

 16. سلام من الان مدت ۲۰رپز هست ترکیم ایا میشه بعد سه ماه برگردم ایران وبعد چند روز باز بیام ترکیه ۳ماه دیگه بمونم و این پروسه رو مدام تکرار کنم

 17. سلام ،خسته نباشید ،متاسفانه مدارکی که ارائه دادم ناقصی دارن و شماره تلفنی که در برگه راندوو ذکرشده مسدود شده ،چطور میتونم مدارک ناقص را تحویل بدم؟ واز روند راندوو در جریان باشم؟ متاسفانه هرچقدر با۱۵۷ تماس میگیرم کسی پاسخگو نیست.

 18. سلام و وقت به خیر

  من شنیدم که با خرید ملک به مبلغ حداقل ۶۰ هزار دلار، می تونم اقامت ۳ ساله بگیرم. درسته؟
  سوال بعدی من این هست که آیا با این اقامت، امکان تحصیل فرزندم در دبستان ترکیه وجود داره؟

  به طور کلی شما این شیوه رو پیشنهاد می کنید؟

  • سلام وقت بخیر .
   شما از طریق اجاره ملک و اخذ اقامت توریستی نیز برای فرزندتون امکان تحصیل فراهم میکنید. با خرید ملک به مبلغ ۶۰ هزار دلار شما میتونید اقامت دو ساله بگیرید و این اقامت رو تا ۸ سال تمدید کنید و بعد از ۸ سال این اقامت تبدیل به اقامت دائم خواهد شد

 19. سلام بعد از دریافت کارت کیملیک، تا چند وقت اجازه داریم از خاک ترکیه به دور باشیم اگر به ایران بخواهیم برویم؟ یکماه در سال اجازه خروج کلا؟ ممنون

 20. سلام خسته نباشید برای کسی ک یک بار دوماه توریستی داخل ترکیه اقامت داشته برگشته ایران و الان باز قصد رفتن ب ترکیه داره بعدورود میتونم اقامت یک ساله بگیرم یا چون قبلا دوماه ترکیه بودم اقامت ۱۰ماهه میدن؟

 21. من اقامت ۱ ساله داشتم و اقامتم تموم شده . چند روزی هست که به ایران برگشتم . دوباره کی میتونم برگردم ترکیه ؟

  • اگر قبل از اتمام کیملیک از ترکیه خارج شده باشید ، هر وقت بخواهید میتونید برگردید ترکیه .

 22. من اگر بخوام یک واحد ٢۵٠ هزار دلاری بخرم و ٣٠ درصد مبلغ اولیه را داشته باشم و بقیه رو بخوام وام بگیرم ایا پروسه زمانی دریافت اقامت دائم ترکیه ٣ ماهه طی میشه یا باید ۶٠ ماه قسط را بدم بعدش اقامت بگیرم

  • با عرض سلام و وقت بخیر
   لطفا با شماره زیر از طریق واتساپ در ارتباط باشید
   ۰۰۹۰۵۴۲۶۹۱۲۸۰۷

  • اگر خریدتون بالای ۲۵۰ هزار دلار و به قصد اخذ شهروندی باشه بعد از ۳ سال میتونید بفروشید ولی اگر خرید معمولی داشتین هر وقت اراده کنید میتونید بفروشید

  • با عرض سلام و وقت بخیر
   لطفا با شماره زیر از طریق واتساپ در ارتباط باشید
   ۰۰۹۰۵۴۲۶۹۱۲۸۰۷

  • داخل شهر استانبول نمیتونید و یا خیلی سخت پیدا میکنید ولی مناطقی مثل سیلیوری و یا یالوا میتونید

 23. سلام من میخوام یه آپارتمان به ارزش ۴۰۰۰۰۰ لیر تو استانبول جهت سرمایه گذاری بخرم. میشه بگین حدودا چقدر میتونم ماهیانه اجاره بدم این خونه رو؟

 24. یک سوال با خرید ملک به ارزش ۳ میلیارد و اخذ اقامت وقتی کارفرمایی اجازه کار در کارخانه اش را به ما میدهد میتوانیم اخذ شهروندی ترکیه را بدست اوریم یا نه؟؟

  • با عرض سلام و وقت بخیر
   لطفا با شماره زیر از طریق واتساپ در ارتباط باشید
   ۰۰۹۰۵۴۲۶۹۱۲۸۰۷

  • بایستی ۵ سال مداوم اقامت کاری یا ملکی داشته باشید بعد از آن اقدام به اخذ شهروندی کنید

  • با توجه به افزایش قیمت مسکن در ترکیه و به ویژه استانبول میتونید از اسنیورت با متراژ کوچک خرید داشته باشید

 25. سلام ایا میشه من الان خونه بخرم .اقامت بگیرم ولی دو سال دیگه برم ترگیه؟ چون ممکنه تا اونموقع قوانین عوض بشه

  • سلام بله میتونید الان خونه بخرید ولی اخذ اقامت حدود یک الی دو ماه زمان میبره که کل این تایم رو باید در ترکیه باشید ، بعد از اون بله میتونید خارج بشید.

 26. من بخاطر مهریه حسابام مسدوده. آیا در ترکیه هم حساب بانکی و ملک بگیرم از اینجا قابل شناسایی و مصادره هست؟

 27. الان میخوام بدونم واسه‌پیشنهاد کار در ترکیه جیکار‌باید کنم؟و با چه هزینه ای‌میتونم با خانمم در ترکیه زندگی‌ کنم

  • ترکیه برای کار کشور مستعدی نیست. چون نیروی جوان و آماده کار زیاد داره. یا باید از مهارت خاص و بالایی برخوردار باشید و یا خودتون کسب و کاری راه اندازی کنید

 28. خانه ای به مبلغ ٨٧٠ هزار لیر خریدم،برای اخذ اقامت یکساله آوردن نام همسر و فرزند ٣ ساله بنده در تاپو اجباری هستش یا اگه تاپو فقط به نام من باشه کافیه؟

  • خیر نیازی به آوردن اسم همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال در تاپو نیست. هنگام مراجعه به اداره مهاجرت باید ترجمه عقد نامه و ترجمه شناسنامه بچه ها روی پرونده موجود باشد.

 29. سلام برای فرزندان بالای ۱۸ سال ایای امکان گرفتن اقامت یکساله با اجاره هست که هر ۴ نفر با این طریق و یک خونه اقامت بگیریم ؟

  • سلام. بله هم میتونید به نوتر مراجعه کرده و تعهد بدید که فرزندانتون در این یکسال در منزل شما خواهند بود و هم میتونید اجاره نامه تنظیم کنید برای اون خونه . به شرطی که خونه در اسنیورت و یا فاتح استانبول نباشد.

 30. سلام،همسرم،ودخترم دو ماه مهلت دیگرکیم لیک اجاره یکساله شان تمام میشود،من هم یکماه پیش آنها هستم،ایا‌میتوانم اجاره نامه را بنام خود تمدید نمایم و همه یکسال دیگر اقامت با اجاره نامه بگیریم،چون من کیم لیک نداشتم و ترکیه نبودم ودر لیست قرارداد آنها نبودم

  • سلام بله اگر در قرارداد جدید اسم همه اعضا خانواده ذکر شود ، همگی میتونید اقامت یکساله توریستی دریافت کنید

 31. سلام.من در حال حاضر تو کارخانه مخازن پلی اتلین جوشکار و منتاژ کار هستم ایا میتونم برای اقامت کار ترکیه اقدام کنم?

  • سلام. ترکیه جز کشورهایی هست که نیروی جوان زیادی داره بنابراین رقابت در بازار کار سخت هست. اگر مهارت بالایی در این کار داشته باشید و کارخانه ای به مهارت شما نیاز داشته باشه بله براتون اجازه کار میگیرن.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید